İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zirkonyum Diş Nedir? Zirkonyum Kaplama ve Fiyatları

Değişmez diş protezleri’nden olan porselen köprü ve kaplamaların sağlam ve estetik olabilmesi için porselen dişlerin aşağı kullanılan bir daha aşağı inşa malzemesidir. Zirkonyum diş, Diş hekimliği tedavilerinde uzun yıllardır kullanılan metal altyapı malzemelerine alternatif olarak kullanılan , beyaz renkli bir alaşımdır.

Bu gibi durumlarda, Zirkonyum diş yapılması seçim edilir. Yukardaki durumların bazılarında ortodontik çare, bazılarında, diş beyazlatma bazılarında ise lamine diş gibi uygulamalar seçim edilebilir. Burada hastanın tercihi ve doktorun nihai endikasyonu belirleyici olur.

Daha Aşağı yapı malzemesi olarak metal kullanılan köprülerde belli bir zaman sonra eğer diş eti çekilmesi oluşursa kaplamanın kenarında koyu renkli bir gölge oluşur. Bu beğenilmeyen koşul zirkonyum kaplama uygulanan ağızlarda oluşmaz. Çünkü porselenin aşağı kullanılan zirkonyum alaşımda diş renginde olduğundan dişeti çekilmesi oluşsa bile koyu gri alanlar görülmez. başkaca estetik uygulamalarda tercih edilmesinin en kayda değer sebeplerinden birisi ışık geçirgenliği’dir. Dişin minesine benzer bir şekilde ışığı geçirdiği için diş protezinde derinlik algısını rahatlıkla verebilir. Metal destekli kaplamalarda, yani klasik porselen diş uygulamalarında metalin rengini örtebilmek için opak adı verilen bir katman ile metalin üzeri örtüldükten sonradan porselen çalışması yapılır. Bu opak adını verdiğimiz madde belirtilmiş bir hacim işgal ettiğinden dolayı porselen için ayrılan uzaklık bir arz daha azalır. böylece porselende bir miktar opak bir görünüm oluşur.

Zirkonyum diş fiyatları alışılmış diş hekimliği tedavilerine göre biraz daha pahalı olmasına rağmen, diş hekimleri ve hastalar tarafından avantajları sebebi ile seçim edilir. Zirkonyum diş yaptıran kişilerin görüşleri, zirkonyum yaptıranlara sorulduğunda, sağladığı estetik gibi avantajlar nedeni ile bu uygulamayı tercih ettikleri için memnun oldukları gözlenmiştir.

Doku dostu bir malzeme olan zirkonyum ile yapılan çalışmalarda, metal destekli protezlerdeki gibi dişin dişetine yakın kısımlarında morarma oluşmaz. Allerjik reaksiyonlara sebep olmadığı için zirkonyuma yan bir Diş eti çekilmesine sebep olmaz. Fazla sert diş fırçalama, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları ya da periodontal sebeplerle oluşan diş eti çekilmeleri ardından kaplamanın kenarlarında koyu bir renk oluşmaz. Ağız kokusu yada ağızda tat değişikliğine sebep olur mu? Ağız sıvıları ile etkileşime girmediği için herhangi bir tat değişikliği yaratmaz kokuya da sebep olmaz.

Glaze adı verilen özel bir cila malzemesi ile fazla yüksek ısıda fırınlanarak cilalanan dış yüzeyi çay kahve gibi boyar maddelerden etkilenmez. Takıldığı günkü rengi değişmez.

Rutin ağız ve diş bakımı haricinde fazla bir değiştirme yoktur. Düzenli diş fırçalama haricen bilhassa yetkisiz dişlerin olduğu bölgelerde yani köprü gövdelerinde arayüzlerin temizliği önemlidir. Bu amaçla mumlu diş ipi ve arayüz fırçası gibi ağız hijyenini tedarik etmekte kullanılan araçlardan istifade edilir. Eğer doktorunuz daha sık kontrollere çağırmadıysa zaten rutin kontrollerden sanılan 6 ayda bir kontrollere gitmeniz yeterlidir. Bu devirli kontroller olası problemlerin erken tanı ve tedavisi için gereklidir. Sadece zirkonyum dişlerinizin değil ağzınızdaki yeni oluşan diş taşları ve çürüklerin teşhisi içinde bu gereklidir.

Gerçekten zirkonyum dişlerden ziyade ağızdaki dişlerde değişimlere alt olarak zirkonyum kaplamaların ömründen dile getirmek doğru olur. Kötü Ağız hijyeni ve yanlış diş fırçalama gibi faktörlere yan olarak dişlerinizde ve diş etlerinizde meydana gelecek çürük ve aşınma gibi şansın dönmesi kaplamalarınızın yenilenmesi ihtiyacını doğurabilir. Doku dostu bir araç gereç olduğunda, Dişlerinizde ve diş etlerinizde Zirkonyum kaplamalardan kaynaklanan alerjik bir hasar oluşmaz.

Takıldıktan sonra oldukça uzun bir süre çıkarılmasına gerek olmayacaktır. Fakat alltaki dişlerden birisini çekilmesini gerektiren durumlar ya ada kanal tedavisi ve bunun gibi zirkonyum dişlerin çıkarılmasını gerektiren durumlar oluşursa kaplamalarınız özel frezler ile kesilerek çıkarılır. Çıkarırken dişlerinize bir rahatsızlık ya da hasar vermeden çıkarabilmek için en uygun usul zirkonyum dişlerinizin kesilerek çıkarılmasıdır.

Fiilen ağızdaki işlemler klasik porselen diş yapımı safhaları ile aynıdır. Başta uygun bir uyuşma yöntemi ile dişler uyuşturulutr. Herhangi bir hastalık hissetmemeniz için bu yeterlidir. Dişiniz bir tedarik küçültüldükten sonradan, ağzınıza yerinde bir ölçü kaşığı ile ölçüler alınarak laboratuvara yollanır. Alışılmış yöntemlerden farklılıkları laboratuvar işlemleri sırasında başlar. Ilk Olarak optik okuyucu adı verilen cihazlar ile ağızdan alınan ölçü hassa bir şekilde bilgisayara aktarılır. daha sonra zirkonyum bloklar özel freze makinaları tarafından 3 boyutlu CAD-SIRÇA tekniği ile bilgisayar destekli makinalar tarafından işlenerek model üzerinde denetim edilir. Diş hekiminize prova için yollanan zirkonyuum alt yapısı provadan sonra porselen ile son şekillendirilmesi yapılarak tekrar prova için hekime yollanır. Yükseklikleri ve ağza uyumu yoklama edilen zirkonyum kaplamalar özel yapıştırıcısı ile ağzınıza yapıştırılır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi uygun bir anestezi yöntemi seçilerek tüm bu işlemler uygulandığından herhangi bir hastalık oluşmaz. Küçültülen dişlerinizde hassasiyet oluşmaması için geçici dişleriniz hazırlanır ve geçici yapıştırma malzemesi ile yapıştırılır. Bu sayede belli başlı dişleriniz yapılana kadar herhangi bir rahatsızlık duymanızın önüne geçilmiş olur.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir