İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zehirlenme Belirtileri Nelerdir – Nasıl Anlaşılır ?

Zehirlenme, beden amacıyla zehirli olan toksik maddenin ya da normalde toksik olmayan bir maddenin yüksek miktarda alınmasıyla bir ya da aniden çok beden işlevinin bozulması olarak tanımlanabilir. Zehirlenme, bireyin yaşına, fiziksel özelliklerine, maruz kalınan toksik maddenin türüne, bedene alınış şekline ve dozuna göre değişiklik gösterir. Zehirlenmelerin %60’ı 5 yaşın altındaki çocuklarda ve %90’ı ev içerisinde ortaya gelir. Zehirlenmeye namacıyla olan etkenlerin başında ise sindirim yolu ile alınan, sorunlu besin, ilaç, alkol ve mantar gelir. Fakat zehirlenme, solunum ya da cilt yolu ile da gerçekleşebilir. Zehirlenmenin namacıyla kaynaklandığına bağlı olarak kişide görülen yakınma ve belirtiler değişiklik gösterir. Aynı şekilde tedavinin türü de zehirlenmeye yol açan etkenin belirlenmesine bağlı olarak değişir. Kişinin değişik sebeplerle zehirlendiği fark edildiğinde ilk önce zehirlenmeye yol açan toksik madde hastadan uzaklaştırılmalı ve kısa sürede ilk yardım alabileceği kuruluşa başvurulmalıdır.

Zehirlenme
Zehirlenme

Zehirlenme belirtileri nelerdir?

Vücuda değişik yollardan giren değişik zehir türleri, bedenin yaşamsal fonksiyonlarına zarar verecek düzeyde olabilir. Bu yüzden zehirlenmenin kaynağının belirlenmesi son derece önemlidir. Zehirlenme, sindirim, solunum ve cilt olmak üzere üç değişik şekilde gerçekleşir. Sindirim yolu ile gerçekleşen zehirlenmelerde genel olarak belirtiler, bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal şeklinde görülür. Toksik maddenin solunmasıyla meydana gelen zehirlenmelerde, soluk darlığı, baş ağrısı, cilt kızarıklığı, morarma ve baş dönmesi gibi semptomlar görülebilir. Cilt yolu ile gerçekleşen zehirlenmeler ise genel olarak, kızarma, his kayıbı, yangı hissi gibi belirtilerle seyreder. Zehirlenme dolaşım sistemini etkilediğinde belirtiler, baş ağrısı, soğuk ter, kalp durması şeklinde görülürken, sinir düzeneğinin etkilenmesi durumunda, kas ağrısı, kasılma, hareket sorunlulukları, şok ve şuur kayıbı gibi belirtiler görülür.

Kişinin zehirlendiği fark edildiğinde ilk önce toksik maddenin ne bulunduğu bulunmalı ve şahıstan uzaklaştırılmalıdır. Hastanın hayati fonksiyonlarının devamı sağlandıktan sonra hasta süratle en yakın sıhhat kuruluşunun acil servisine götürülmelidir. Eğer siz de zehirlendiğinizi düşünüyorsanız en yakın sıhhat kuruluşuna başvurarak, kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin. Sağlıklı günler dileriz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir