İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Gebe kalmak isteyen şahıslar amacıyla yumurtalık devresinin hesaplanması son derece önemlidir. Böylece şahıs, doğru vakitte cinsel temasa girerek çocuk sahibi olma şansını artırır. Fakat yumurtlama devresinin hesaplanması, gebelikten korunmak amacıyla ideal bir teknik değildir. Gebelik planlamayan çiftlerin itimat edilir doğum denetim tekniklerini kullanması çok daha doğru bir seçim olur. Yumurtlama devresinin hesaplanması amacıyla değişik teknikler bulunur. Bunlardan biri, yumurtlama devresinin tahminini yapan hazır kitlerdir. Hem de bazal beden sıcaklığı ölçümü yapılarak da yumurtlama günü ile ilgili bilgi sahibi olunabilir. Sabah kalkar kalkmaz oluşturulan beden sıcaklığı ölçümü olarak tanımlanabilen bazal beden sıcaklığı teknikinde şahıs, iki âdet devresi arasında her sabah beden sıcaklığını ölçerek not almalıdır. Progesteron hormonunun etkisiyle yumurtlamanın sonrasında beden sıcaklığı, 1 ila 1,5 santigrat derece kadar artar. Yumurtlama olmadığı dönemlerde ise ısı sabit Aralıkta seyreder. Vücut sıcaklığı çoklukla yumurtlamadan bir gün sonra yükselir. Elde edilen bazal beden sıcaklığı tablosu yardımıyla şahıs ne vakit yumurtladığını anlayabilir. Bunların yanı sıra âdet döngüsünün takibi ile de yumurtlama devresi kolay bir şekilde hesaplanabilir.

Yumurtlama Dönemi

Âdet döngüsü derli toplu olan şahıslar amacıyla yumurtlama devresinin hesaplanması çok daha kolaydır. Son görülen âdet kanamasının ilk günü, yeni bir menstrüasyon döngüsünün başlangıcı olarak kabul edilir. Beyinde tespit edilen hipotalamus bölgesi, hipofiz bezini üreme sistemini harekete geçirmesi amacıyla uyarır. Bir salgı bezi olan hipofiz bezi, FSH (Folikül Uyarıcı Hormon) ve LH (Luteinleştirici Hormon) hormonlarını salgılar. Yumurta foliküllerinin uyarılmasını gerçekleştiren FSH yardımıyla yumurtalık rezervinde tespit edilen yumurtaların bir alanı olgunlaşma sürecine girer. LH ise olgunlaşan yumurtanın çatlamasını sağlar. Böylece yumurta, döllenmenin gerçekleşeceği fallop tüplerine atılır.

Yumurtlama devresinin hesaplanabilmesi amacıyla ilk olarak iki menstrüasyon devresinin başlangıç günlerinin arasındaki gün adedi belirlemelidir. Ortalama 28 günde bir gerçekleşen âdet kanaması, her 21 ila 35 gün arasında gerçekleşebilir. Her 28 günde bir âdet gören kadınlarda yumurtlama, bir ileri âdet kanamasının başlayacağı ilk günden evvelceki 14. günde gerçekleşir. Her 30 günde bir âdet gören şahıslarda ise yumurtlama devresi 16. güne denk gelir. Bu noktada doğru hesaplama amacıyla iki âdet kanaması devresinin arasındaki sayıdan 14’ü çıkarmak gerekir. Yani 35 günde bir âdet gören bireyin hesaplamayı, 35-14=21 şeklinde yapması gerekir. Bu noktada şahıs gebe kalmak amacıyla 21. günde cinsel temasa girmelidir. Fakat gebeliğin sağlanması amacıyla bu günden evvelce ve sonra da cinsel temasa girilebilir. Farklı bir söyleyişle kadın yumurtası, fallop tüplerinde 12 ila 24 saat kadar canlı kalır. Erkek üreme hücresi olan sperm ise kadın bedeninde 4 ila 5 gün kadar canlı kalabilir. Dolayısıyla 21. günden evvelceki 5 gün süresince ya da yumurtlamadan ileri 24 saat süresince girilen cinsel ilişkiyle de gebelik sağlanabilir.

Âdet düzensizliği olan şahıslar nasıl hesaplama yapmalı?

Üreme devresindeki her kadın ortalama 28 günde bir âdet kanaması görür. 21 günden az ve 35 günden çok Aralıklarla gerçekleşen kanama ise âdet düzensizliği olarak kabul edilir. Bunun yanı sıra 3 ya da daha çok periyot süresince âdet görülmemesi, âdet süresinin normalden kısa ya da uzun devam etmesi de âdet düzensizliği olarak değerlendirilir. Genellikle hormonal düzensizlikten kaynaklanan bu durum, yumurtalık kisti, miyom, polip gibi oluşumların yanı sıra diyabet, depresyon gibi değişik rahatsızlıklara bağlı olarak da görülebilir. Âdet düzensizliği olan bireylerin yumurtlama devresini, âdet devresi takibi teknikiyle hesaplaması olası değildir. Âdet düzensizliği olan şahıs, yumurtlama devresini eczanelerde satılan yumurtlama kitleri ile öğrenebilir. Fakat âdet düzensizliğinin amacıyla kaynaklandığının araştırılması ve tedavi edilmesi amacıyla bireyin hekime görünmesi önerilir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir