İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yumurta dondurma süreci nedir, ne işe fayda?

Yumurta dondurma süreci, gebe kalmak için uygulanan tekniklerden biridir. İlerleyen yaşlarda yumurta rezervinin verimsizleşmesi ile gebe kalma bahtı düşmektedir. Çocuk sahibi olma imkanı sağlayan yumurta dondurma süreci için bilinmesi gereken değerli detaylar yazımızda. Gebe kalmak isteyenlere umut ışığı olan yumurta dondurma süreci nasıl yapılır? Yumurta dondurma müddeti ve tesirleri:

Yaşın ilerlemesiyle bir arada gebe kalma oranlarının düştüğü yapılan araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçektir. 20’li yaşlardan sonra yumurta kalitesinin azalması ile gebe kalma ihtimali giderek azalmaktadır. Sperm ve embriyoların daha evvelce dondurulduğunu duysak da bu durum yumurtalıklar için kelam konusu değildi. Gelişen teknoloji ile bir arada günümüzde uygulanmaya başlanan “Vitrifikasyon” teknik ile durum değişti. Tüp bebek tedavisinde kullanılan donmuş yumurtalar, tıpkı taze yumurtalar üzere muvaffakiyetle sonuçlanabiliyor. Yumurta dondurma sürecinde elde edilen olumlu sonuçlar, gebe kalmak isteyen bayanların bu formülü araştırmasına neden oldu. O denli ki yumurta dondurma tekniği sonucunda yumurtalarını saklayan bir bayan ileri yaşta olsa dahi kendini hazır hissedince gebe kalma imkanını yakalayabilir. Lakin yumurtaların dondurulması her vakit için hamilelik garantisinin vermeyeceği unutulmamalıdır. Yapılan araştırmalar bayanlarda yüzde 18 oranda hamilelik bahtını yakaladığını gösterir. Oosit olarak da nitelendirilen yumurta dondurma süreci hakkında merak edilenler…

YUMURTA DONDURMA NEDİR? YUMURTA DONDURMA NE İŞE FAYDA?

Evlenir evlenmez çocuk yapmak istemeyen bayanlar, meslek ya da kendini hazır hissetmeme üzere birtakım etkenlerden ötürü çocuk sahibi olmayı ertelemek isteyebilir. Erken yaşlarda “genç” yumurtaları kullanma imkanı sağlayan yumurta dondurma sürecine ne kadar erken yaşta başlanırsa o kadar yüksek talih sunar.

2 yıl boyunca nizamlı ve korunmasız beraberlik sonucunda gebe kalmaya çalışan 43 yaşın altındaki kimseler için işe fayda bir tekniktir.

YUMURTA NASIL DONDURULUR? YUMURTA DONDURMA SÜRECI EVRELERI

Adet devrinden bu yana ortalama 10 günlük bir ilaç tedavisiyle yumurta dondurma sürecine başlanır. Kişinin bedenine uygun dozda uyarlanan ilaçlar, karın hizasında yapılacak küçük iğnelerle devam eder.

İnsülin iğnesine benzeri bir nitelikte olan bu iğneleri kişi kendisi bile kolay kolay kendine yapabilir. İlaçlara devam ederken 10 günde yumurtanın büyümesi ultrasonda takip altına alınır.

Aşikâr büyüklüğe ulaşınca yumurtaya çatlatma iğnesinden 36 saat sonra genel anestezi ile toplama yapılır. Toplanan yumurtalar -196 derecedeki özel tanklarda koruma edilir. 1 yıl geçtikten sonra kişi tekrar imzalı dilekçe ile durumu onaylamalıdır.

Yumurtaları saklama mühleti 5 yıldan fazla ise saklamayı gerçekleştiren tüp bebek merkezi sıhhat müdürlüğü ve sıhhat bakanlığına özel bir dilekçe ile onay süreci sağlanır.

DONDURULAN YUMURTANIN SAKLAMA MÜDDETI NE KADAR?

Genel haliyle dondurulan yumurtanın saklanma süres 1 yıl kadardır. Kişi dilerse bu süreyi onaylayarak 5 yıla kadar uzatabilir. 5 yıldan sonrasi için Sıhhat Bakanlığının onay kuralı vardır.

KİMLER YUMURTA DONDURABİLİR? DONDURMA SÜRECI ZIYANLI MI?

Bebek muştusu almak için yumurta dondurma sürecini tercih eden kimseler daha çok şu kimselerdir:

-İlerleyen yıllarda gebe kalmak isteyenler,
-25-37 yaş aralığındaki bayanlar,
-Aile içinde erken menopozlular,
-İkinci çocuğa daha ileri vakitlerde sahip olmak isteyen bayanlar.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir