İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yetişkinlerde dikkat eksikliği nasıl tedavi edilir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, yalnızca çocukluk çağının hastalığı değildir. Çocukluk çağlarında teşhis konmuş yetişkinlerde de saptanabilmektedir. Bu oran yüze 4 olarak bildirilmesine karşın birçok yetişkine de hiçbir vakit teşhis konmamıştır. Pekala, yetişkinlerde dikkat eksikliği nasıl tedavi edilir? Bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik.

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE HAKKINDA

Dikkat eksikliği, dikkati bir iş üzerine toparlayamama, konsantre olamama yahut dikkati sürdürememe durumudur. Hiperaktivite ise, çok hareketlilik, çabuk sıkılma ve düşünmeden karar alma üzere istenmeyen durumlara sebep olan rahatsızlıktır. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) çocukluk çağında başlayan, tesiri tüm hayat uzunluğu sürebilen bir nöropsikiyatrik bozukluktur.

YETİŞKİNLERDE DİKKAT EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ

Çocukluk çağı dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromunun belirtileriyle, erişkin çağda karşılaşılan belirtiler farklıdır.

Yetişkinlerde görülen belirtiler aşağıdaki üzeredir:

– Karşınızdaki konuşurken uzun mühlet dinlemekte zorlanmak, ayrıntılara inilmesinden hoşlanmamak

– Karşınızdaki konuşurken bir anda hayal kurmaya başlamak, konuşmadan büsbütün kopmak

– İki işle birebir anda ilgilenemeyip güzel yaptığınız bir işe de normalinden fazla odaklanarak dış dünyaya büsbütün kapanmak

– Sabahları işe geç kalmak, işleri daima ertelemek, işleri bir türlü sıraya koyamamak

– Cüzdanı ofiste yahut otomobilde unutmak, cep telefonunu masada unutmak üzere sık kullanılan eşyaları kaybetmek yahut yanınıza almayı unutmak

– Düşünmeden konuşup, fevri davranıp sonrasında pişman olmak

– Bir anda parlama, öfke denetiminde zorluk çekme

DİKKAT EKSİKLİĞİ TEDAVİSİ

İlaçlar

Uzman psikiyatristler tarafından çeşitli antidepresanlar yahut uyarıcılar reçete edilebilir. Dikkat eksikliği ilaçları, ileri seviye dikkat sorunu olanlar için önerilmektedir. Reçete edilen ilaçlar birinci etapta yeterli sonuçlar vermeyebilir. Bu yüzden hekiminiz birkaç farklı ilaç ile deneme yanılma prosedürüne gidebilir.

Terapi

Uzman psikologlar yardımıyla bilişsel-davranışçı terapi uygulanabilir. Dikkat eksikliği sorunu olan hastada çeşitli farkındalıklar yaratılabilir ve çeşitli misyon listeleri ile alışkanlıkları yönetilebilir.

Hayat usulü değişiklikleri

İlaç kullanmak istemeyen ya da ilaç kullanımını gerektirecek seviyede şikayetleri olmayanlar ve bu sorunu kendi başına çözmek isteyen bireylerin en güzel tercihi hayat şekli değişiklikleri ve alışkanlıklarında değişikliğe gitmek olacaktır. Örneğin şeker kullanımını azaltmak ve havuç suyu içmek dikkat eksikliğine güzel gelir. Spor faaliyetleriyle ilgilenmek ve beyin idmanları yapmak dikkat eksikliğine uygun gelir.

Toplumsal Dayanak

Hastanın dikkat eksikliği yahut hiperaktivite bozukluğu yaşadığı ve ona nasıl davranılması gerektiği konusunda en yakınında bulunan (aile bireyleri ve iş arkadaşları) şahıslara bilgi verilebilir. Tıpkı hastalığı taşıyan başka şahıslar ile bir ortaya gelmesi sağlanabilir. Dikkat eksikliği olan bireyler kendilerince bulduğu teknikleri tartışıp geliştirebilir; hiperaktif belirtileri olanlar da nasıl başa çıktığını tartışıp geliştirebilir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir