İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yenibaharın yararları nelerdir? Yenibahar nasıl tüketilir ve Yenibaharın ziyanı nedir?

Tropikal baharatlar ortasında en yaygın olan yenibahar, bilhassa Güney Amerika ve Uzak Doğu ülkelerin yemeklerinde vazgeçilmez lezzettir. Hal olarak tohum karabibere misal fakat kokusu karanfil ile birebirdir. Ağız sıhhatine birebir yarar sağlar. Ayrıyeten hazımsızlık üzere sıhhat sıkıntılarına da güzel gelir. Tohumun içinde bulunan yağda sıhhat açısından yararlıdır. Pekala Yenibaharın yararları nelerdir?

Güney Amerika ülkelerinde sıklıkla kullanılan Yenibahar baharatı, birebir vakitte sıhhat emelli da tüketilmiştir. Jamaika biber, mersin biber ve pimenta üzere isimlerle de bilinir. Pimenta dioica bitkisinden elde edilen yenibahar, karanfil ailesine ilişkin olduğu argüman edilir. Olgunlaşmamış halde toplanıp güneşte kurutulur. Yeşil halden kahve rengi ya da koyu yeşil olan bu taneler karabibere benzetilir. Bitkinin yaprakları bile yöre halkı tarafından kullanılır. Beğenilen bir kokusu sayesinde yemeklerin vazgeçilmez lezzeti olmuştur.Özünden elde edilen uçucu yağ ise kozmetik fabrikalarında ham unsur olarak eserlere eklenir. Kurutucu bir yapıya sahip olan bu yağ, doğal halde de tercih edilir. Ülkemizde ise son yıllarda kullanımı arttı. Bilhassa farklı damak zevki olanların kullanmayı istediği yenibahar, ağız ve diş sıhhatine olumlu katkıları vardır. Tıpkı karanfil üzere ağzı kokusunu önler. Ağız içindeki enfeksiyonu azaltır. Yenibahar hindistan cevizi, tarçın ve zerdeçal üzere bitkilerin kokularının karışımını içerir. Bu bitki sıcak ülkeleri seviyor. Et yemeklerinde sıklıkla tercih edilir. Acımsı bir tadı vardır. 

YENİBAHAR NASIL TÜKETİLİR?

Uzmanların herkesin tüketmesini önerdiği yenibahar içli yemeklerde, köfte de ve turşunun tatlandırılmasında kullanılır. Yaprak ve meyvelerden buhar yolu uygulanarak elde edilen yağı ise cilt meselelerinde kullanılır. Lakin tıpkı çay ağacı üzere kurutma özelliği olduğundan az ölçüde kullanılması önerilir. Aksi halde çok kullanıldığında tahrişe neden olur. Güçlü bir ağrı kesicidir. Bu yüzden ılık suyun içine yenibahar ya da yenibahar yağı ekleyip karıştırın. Ağız içi yaraları ya da diş ağrılarını sakinleştirir. Yenibahar bharat olarak ağız yoluyla tüketilebilir. Lakin yağı katiyen yutulmamalı.

YENİBAHARIN YARARLARI NELERDİR?

– Yapılan araştırmalarda yenibaharın bilhassa hudut sisteminin yenilenmesinde olumlu tesirleri olduğu tespit edilmiştir. Bu da yenibaharın depresyon, gerilim ve yorgunluğa yarar sağlar. Tıpkı vakitte hudut sistemini güçlendirdiğinden beyin işlevlerini artırarak hafızayı güçlendirir. 

– Sıklıkla gaz sıkışması sorunu yaşayan bireylerin yemeklerine eklemesi tavsiye edilir. Sindirim sistemin de yaşanan sıhhat problemlerini önler. Mide ve bağırsakların işlevlerini düzenler. Bulantı ve kusmayı maniler.

– Kan sirkülasyonunu istikrarlar. Damarlarda yağ birikmesini önler. Bilhassa damar duvarlarının sertleşmesinin önüne geçerek kalk ve damar hastalıklarının yaşanmasını maniler.

– Güçlü bir anestezi özelliğine sahiptir. Bu yüzden ağzı içi yara ya da diş iltihaplanmalarında doğal ilaç olarak kullanılabilir. Ağız içindeki atık besinleri temizleyerek koku oluşmasının da önüne geçer. 

– Ağrı kesici yararı yalnızca ağız içine değil birebir vakitte tüketildiğinde kemik ve kaslarda yaşanan ağrıları da önler. Bilhassa kulunç ya da kramp ağrıları sonrası süratli rahatlama sağlar. 

– Cilt yüzeyinde mantar ya da bakteriler nedeniyle oluşan sıhhat problemlerinde en tesirli doğal ilaç misyonu görür. Süratle yüzeydeki enfeksiyonu kurutur. Lakin çok kullanıldığında tahrişe neden olabilir. 

– Baharat olarak kullanıldığında soğuk algınlığı üzere hastalıklar sonucu oluşan boğaz kuruluğu ve sinüs akıntılarına da yarar sağlar. 

YENİBAHARIN ZIYANI VAR MIDIR?

Yeni yeni kullanıldığından tam olarak ne üzere ziyanları olduğu bilinmez. Lakin uzmanlar hamile ve emziren bayanların kullanılmamasını önerir. Çok kaçılmadan tüketilmesi her besin için geçerli olan altın kuraldır. Güçlü unsurlar içerdiğinden bünyesi zayıf bireylerin doktora başvurması gerekir. 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir