İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazın En Sevilen Meyvesi: Karpuzun Faydaları

Taze meyve ve sebzeler, insan bedeninin gereksinim duyduğu çoğu vitamin ve mineralin esas kaynakları arasında yer alır. Birçok taze meyve türü bahar ve yaz aylarında yetiştiğinden, kış aylarında mevsiminde yetişmiş meyvelere ulaşmak pek olası değildir. Bahar aylarının gelmesi ile eş güdümlü çoğu taze ve sıhhatli meyve cinsini beslenme planınıza ekleyebilir, bir yandan enerji ve gıda ögelerine olan ihtiyacınizi karşılarken başka yandan sıhhat yönünden pek çok yarar elde edebilirsiniz. Yaz aylarının en çok sevilen ve son derece besleyici olan meyvelerinden bir tanesi de karpuzdur. Sıvı seviyesinın yüksek olması yardımıyla yaz aylarında ferahlamayı sağlarken aynı vakitte içerdiği antioksidan bileşenler yardımıyla sağlığı geliştirir ve çoğu hastalık çeşidine karşı koruma sağlar. Bütün bu olumlu tesirlerinden yararlanmak adına yaz aylarında beslenme düzeninize karpuzu ekleyebilirsiniz.

Karpuzun gıda değerleri nelerdir?
Karpuz, son derece lezzetli olmasının yanı sıra gıda sayısal sayısal değeri de yüksek olan meyvelerden bir tanesidir. Yüksek oranda su içermesi namacıylaiyle birim hacimde içerdiği enerji miktarı düşüktür. 100 gram karpuz, bedene aşağı yukarı olarak 30 kilokalori enerji sağlar. Bir porsiyonu 200 gram kadar ve aşağı yukarı olarak bir ince dilimdir. Bu miktardaki karpuz 60 kilokalorilik standart bir meyve değişimine denk gelir. 100 gram karpuz 8 gram karbonhidrat, 0.6 gram protein, 0.2 gram yağ içerir. Vitamin ve mineral içeriği de son derece yüksektir ve 100 gram karpuz günlük C vitamini gereksiniminin %14’ünü, A vitamini gereksiniminin %12’sini, potasyum mineraline olan ihtiyacın %3’ünü, magnezyum gereksiniminin %2’sini ve B1, B5, B6 vitaminlerine olan ihtiyacın %2’sini karşılar. Karotenoidler yönünden son derece varlıklıdir. Genellikle likopen ve beta karoten isimli karotenoidler ile mühim bir aminoasit türü olan sitrülinin kıymetli bir kaynağı olmasından sıhhat yönünden pek çok yararyı da yanında getirir.

Karpuzun Faydaları
Karpuzun Faydaları

Karpuzun yararları nelerdir?
Vitamin ve mineraller ile antioksidan gıda ögeleri yönünden son derece varlıklı olan karpuz, bu özelliği yardımıyla sıhhat yönünden bedene pek çok yarar sağlar. Bu yararları elde etmek amacıyla karpuz tek başına tesirli olmasa da, sıhhatli ve dengeli bir beslenme planına karpuzun eklenmesi ile eş güdümlü bütün bu olumlu tesirlerden yararlanmak olası olabilir. İşte karpuzun tanınan en mühim yararları:

Kansere Karşı Savaşır
Karpuz, kırmızı renk pigmentini veren likopen isimli karotenoid cinsini bol miktarda sahibi olan gıdalarden bir tanesidir. Likopen, A vitaminine dönüşemeyen bir karotenoid türüdür ve çok kuvvetli bir antioksidandır. Vücutta serbest radikalleri indirgeyici tesir gösteren likopen, bu özelliği yardımıyla oksidatif stresi düşürür, hücreleri kanserleşmeye karşı korur. Domates, karpuz, kuşburnu, pembe greyfurt gibi kırmızı renk sahibi olan meyvelerde belirleme edilen likopen, prostat kanseri başta olmak üzere çoğu kanser çeşidine karşı koruma sağlar. Bunun yanı sıra sahip olunan kanser hastalarında ilerlemenin yavaşlatılması, beden savunmasının güçlendirilmesi ve tedavinin desteklenmesine de olumlu tesirler sağladığı belirleme edilmiştir. Bu yararların en iyi şekilde elde edilebilmesi amacıyla başka yararlı gıda türlerini de makul miktarlarda sahibi olan sıhhatli ve dengeli bir beslenme planının uygulanması gerekir.

Kalp ve Damar Sağlığını Destekler
Karpuzdaki yüksek likopen içeriğinin bir başka olumlu tesiri de kalp ve damar hastalıklarından korunmaya yardımcı olmasıdır. Önemli bir bitkisel bileşen olan likopen, arterlerin esnekliğinin korunması ve güçlendirilmesi üstünde tesirlere sahiptir. Bu özelliği yardımıyla arterlerde aterom plaklarının oluşarak bunların tıkanmaya yol açmasını önler, damar sertliği gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Ek olarak hipertansiyonun da önlenmesine yardımcı olan likopen, kalp ve damar hastalıklarıyla savaşan bir fitonütriyenttir. Dünya çapında en çok ölüme namacıyla olan hastalık grubunun kalp ve damar hastalıkları bulunduğu göz önünde bulundurulduğunda karpuz ve başka likopen içeriği yüksek gıda türlerinin derli toplu olarak tüketilmesinin son derece yararlı bulunduğu görülmektedir.

Sporcular İçin Çok Değerli Bir Besindir
Karpuz, egzersiz evvel tüketim amacıyla son derece makul bir meyvedir. Yüksek su seviyesi yardımıyla spor aktiviteleri esnasında terlemeye bağlı olarak gelişebilen dehidratasyonu önlerken lif içeriğinin yüksek olmaması namacıylaiyle karında şişlik hissi oluşturmaz. Potasyum içeriğinin yüksek olması yardımıyla egzersizler esnasında kas işlevlerini güçlendirerek performansı arttırır. Kendisinde barındıdığı L-sitrulin isimli aminoasit yardımıyla de antrenmanlar esnasında performansın desteklenmesine yardımcı bulunduğu bilinmektedir. Bunların yanı sıra karpuz, sporcularda antrenmanların sonrasında kasların toparlanma sürecini hızlandırır ve ağrı oluşumunu azaltır. Kendisinde barındıdığı aminoasitler, potasyum ve magnezyum gibi mineraller yardımıyla kasların tamir sürecini süratlendirirken yüksek gıda sayısal sayısal değeri yardımıyla kaslardaki glikojen depolarının tekrar doldurulmasına yardımcı olur. Dolayısıyla spor aktiviteleri ile ilgilenenler amacıyla karpuzun kusursuz bir natural gıda kaynağı bulunduğu söylenebilir.

Cilt Sağlığını Geliştirir
Gün ortamında tüketilen gıdaların bileşiminde yer alan su, toplam su gereksiniminin aşağı yukarı olarak %20’sini karşılar. Ek olarak su seviyesi yüksek olan karpuz gibi bir gıdanın kullanımı, günlük en az iki litre su kullanımı ile de desteklendiğinde bedenin nem dengesinin korunmasında son derece tesirlidir. Cildin derli toplu olarak yenilenmesi, cilt sağlığının korunarak cilt eksikliklerinin önlenmesi amacıyla derinin en makul nem seviyesinı korunması çok mühimdir. Karpuzun içerdiği yüksek orandaki su, bu nem seviyesinın sağlanmasını desteklerken karpuzdaki yüksek vitamin ve mineral içeriği de cildin güzelleştirilmesi, kuruluk ve egzama gibi problemlerin önlenmesi üstünde tesirlidir.

Dehidratasyonu Önler
Sıvı kullanımının yetersiz olması, dünya üstünde son derece süregelen olarak görülen bir sorundur. Bununla eş güdümlü detaylı ilaçların kullanımı, aşırı çay ve kahve kullanımı, ishal gibi su hamlesini arttıran sıhhat problemleri durumunda su kullanımı de yetersiz bulunduğunda dehidratasyon bozukluğu meydana çıkabilir. Dehidratasyon, ileri hallerde hayatı tehdit edebilecek boyutlara ulaşabilen ciddi bir akut tablodur. Bunun durdurulabilmesi amacıyla günlük sıvı ihtiyacı tam olarak karşılanmalıdır. En az 2 litre su kullanımı sağlanmalı, diüretik tesir göstererek bedentan su hamleyi gerçekleştiren çay ve kahve gibi içecekler bu miktara dahil edilmemelidir. Su kullanımına ek olarak karpuz gibi %92 seviyesinda su sahibi olan bir gıdanın kullanımı de dehidratasyonun önlenmesi yönünden mühimdir. Mide bulantısı, kusma gibi hallerde su tüketilebilirliğinin azalması durumunda de karpuz, salatalık, kavun gibi gıdalar dehidratasyonun önlenmesi yönünden son derece tesirlidir.

Eğer siz de sağlığınıza ehemmiyet veriyorsanız yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturmaya özen göstermelisiniz. Karpuz tüketmenize engel bir sıhhat probleminiz yok ise yaz aylarında karpuzu da ölçülü olarak tüketerek sağlığınızı geliştirebilir, çoğu hastalığa karşı koruma sağlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir