İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaz Aylarında Maske Takımına DİKKAT

Yaz aylarında kullanılan maskelerin değişik bir cinsi yoktur. Maskelerin standart özellikleri yaz veya kışa göre değişik değildir. Kumaş maskeler her ne kadar bir bariyer oluştursa da ne kadar gözettiği kesin olarak öğrenilmemektedir. Şayet kumaş maskeler kullanılacaksa gözeneklerine dikkat etmek ve sık dokunmuş olanları seçim etmek gerekir.

Naylon kumaşlardan yapılan maskeler yazın çok terleteceğinden seçim edilmemelidir. Pamuklu veya ipek kumaştan yapılanlar seçim edilmelidir.

MASKENİN NİTELİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Maskenin niteliğini tanımlamak için şu kolay usul uygulanabilir; takıldıktan sonra maskenin hemen önüne el yanaştırılıp, soluk verildiğinde, avuçta nefesinize sıcaklığını seziyorsanız o maskenin gözeticiliği iyi değildir. Kumaşın kalınlığına göre, çift veya üç kat kumaştan yapılabilir.

Maskeler kirlendiğinde veya ıslandığında hemen değiştirilmelidir. Bunun dışında kullanıp zamanına bağlı olarak muhtemelse günde iki kere ya da bir kere değiştirmek yerinde olur. Başka Bir Deyişle kumaş maskeler en iyimser vaziyette günlük kullanılmalı ve kesinlikle gün sonunda yıkanmalıdır.

Koronavirüs Maske
Koronavirüs Maske

MASKE KULLANIMINDA TERLEME GİDİŞATINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Terleme gidişatında maskeler ıslanacaktır. En kısa vakitte değiştirilmesi gerekmektedir. Islayan maskeler ten bakterilerinin enfeksiyon yapmasına ve gözeneklerin tıkanmasına, ten eskimesine yol açabilir.

Sıcak havalarda maske kullanımında hangi kusurlar hangi sıhhat meselelerine yol açabilir? Hangi yanılgıları asla yapmayalım?

Maskelere değilmesi, terleyince çıkarılması ya da çene altına indirilmesi, burnun sarihte vazgeçilmesi sıkça yapılan kusurlar ve el hijyenine de uyulmadığı için virüs bulaştırma tehlikesini artıracaktır.

Sağlık Kurumularda kullanılması gereken N95 ve eşi maskeler günlük kullanım için uygun olmayan maskelerdir ve CO2 zehirlenmesine yol açabilirler. O sebeple dışarıda netlikle kullanılmamalıdır.

Maske tek başına gözetici değildir. Sosyal mesafe ve el hijyeni korunmanın ehemmiyetli öteki parçalarıdır. Toplu taşım taşıtlarında tehlike yüksek olduğundan maske takılmak zorundadır. Şayet gidilecek yere yürüyerek gitmek muhtemelse yürümeyi seçim etmelidir. Yürürken de sosyal mesafeye dikkat edilmelidir. Uygun şartlar olduğunda kısa süreli de olsa el hijyenine dikkat ederek maske çıkarılabilir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir