İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yanığa ne âlâ gelir? Konutta uygulayabileceğiniz doğal yanık tedavisi

Yanık, en genel tabiriyle yüksek ısıya maruz kalma sonucu cildimizde oluşan tahribatlardır. Yanığın şiddetine nazaran derecelendirilerek farklı tedaviler uygulanmaktadır. Yüksek ısıya maruz kalma sonucu ciltte farklı semptomlar görülmektedir. Kolay yanıklarda konutta tedavi uygulanabilirken ilerki boyutlarda olan yanıklar riskli durumlar oluşturduğu için doktora başvurulması gerekmektedir. Yanıkların tehlike boyutları derecelendirerek tedavi teknikleri uygulanmaktadır.

YANIK DERECELERİ 

Yanıklar, yüksek ısı, kanar su, elektrik üzere nedenlerden ötürü görülen ve doku zedelenmesine sebep olan yaralanmalardır. Yanan yerin dokuyu ne kadar tahrip etmesine bağlı derecelendirilir ve ona nazaran tedavi uygulanır. Yanıkların şiddetine nazaran dereceleri:

 

1. Derece Yanıklar: Daha çok derinin yüzeysel yanması sonucu oluşan yaralardır. Cildin üst seviyesinde oluşan tahribat, kızarma ve ağrı oluşturmaktadır. 
2. Derece Yanıklar: Derinin ikinci katmanına inen yanmalardır. Şişme ve ağrıya neden olmaktadır. 
3. Derece Yanıklar: Cildin alt katmanında bulunan yağ duvarına ulaşarak yanması sonucu ortaya çıkan yanıklardır. Hudutların ziyan görmesi sonucu hissizleşmesine neden olan yanıklardır. Bu tip yanıklarda acil müdahale edilmek üzere doktora gidilmesi gereklidir.
4. Derece Yanıklar: Cildi de aşarak kemiklere kadara ulaşan yanıklardır. En riskli derece olan bu yanık tipinde hemen müdahale edilmesi için doktora başvurulması gereklidir.

YANIKLARA NE ÂLÂ GELİR?

Bedenin rastgele bir yeri çok fazla ısıya maruz kaldığında doku zedelenmesi olarak görülen yanıklar, ileri derecelerde değil ve bedenin büyük bir kısmında görülmediyse meskende doğal formüllerle müdahale edilebilir. Bilhassa gün içinde yaşanan kazalar sonucu doktora gerek kalmadan tedavi edilmesi mümkün görülmektedir. Lakin yanık bölgesel olarak büyük bir yer kaplıyorsa hekimin müdahale etmesi en doğrudur. Yanıklarda dikkat edilmesi gereken en kıymetli şey enfeksiyon riskini azalmaktır. Yanık hadiselerde yapılması gereken birinci şey soğuk suyun altına tutulmasıdır. Alternatif olarak meskende uygulanabilen yanık tedavileri:

1- Yanık tedavisinde birinci yapılması gereken yanıcı olan şeyden uzak durarak bedenin olağan ısısına ulaşması için buzsuz soğuk su uygulaması tavsiye edilir. Yanık deriye direkt olarak buz uygulaması tehlikelidir mutlaka yapılmaması gerekmektedir. Su ile yıkamak tedavinin başlangıç kademesi için en tesirli tedavi yoludur.
2- Halk ortasında yanık bitkisi olarak bilinen aloe vera yanık tedavisinde epeyce güçlü bir tesire sahiptir. Aloe vera bitkisinin içinde bulunan jeli çıkararak yanık bölgeye uygulandığında acının kısmen dinmesine ve yaranın daha çabuk tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. 
3- Yanıkların tedavi edilmesinde en tesirli tedavi formüllerinden biri de patates kürüdür. 1 adet orta uzunluk patates rendelenerek yanan bölgeye uygulanır ve gazlı bez sararak 12 saat bekletilir.
4- Meskende yapılan müdahaleler sonucunda yanıklarda küçük küçük su toplayan kabarcıklar oluşuyorsa o kabarcıklarla temas edilmemesi gerekmektedir. Kabarcıkların patlaması enfeksiyon riskini çoğaltabilir ve bundan ötürü dikkat edilmesi gerekir. 

YANIK TEDAVİSİNDE YAPILAN YANLIŞLAR

Yanıkların derecelerine nazaran tedavi uygulanmaktadır. Şayet bu tedaviler yanlış tekniklerle uygulanırsa yaranın güzelleşmesinden çok enfeksiyon riskini çoğaltmaktadır. Bundan ötürü uzmanların görüşleri dikkate alınarak yanık tedavisine başlanmalıdır. Üstte belirtilen doğal tedavi formülleri tabiplerin tavsiyeleri göz önünde bulundurularak önerilmektedir. Lakin halk ortasında yaygın bilinen kimi yanlışlar vardır. Ve bu yanlış tedavi metotları yanıklar üzerinde uygulanırsa güzelleşme sürecini uzatarak bireye daha çok acı vermektedir. Yanık tedavisinde bilinen yanlışlar şöyledir:

– Buz: Buz tek başına yanık olmayan sağlıklı cilde uygulandığında dahi bu yanığı denen cilt tahribatlarına neden olmaktadır. Bundan ötürü yanan bölgeye buzun uygulanması cildin daha çok tahriş olmasına neden olmaktadır.
– Diş Macunu: Halk ortasında bilinen öteki bir yanlış uygulama ise yanığın üzerine diş macunu sürmektir. 
– Tereyağı: Yanan bölgenin ısısını düşürmek gerekirken tereyağı ısının düşmesine pürüz olarak yükseltmektedir. Bu da yanığın tedavi edilmesine pürüz olmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir