İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vertigo nedir, tedavisi nasıl olur? Vertigo neden olur ve belirtileri nelerdir?

Vertigo, halk ortasındaki yaygın ismiyle kristal oynaması, yaşanılan birtakım travmalar sonrası meydana gelir. Yaşanılan kazalar ve alınan darbeler sonucu oluşması dışında gerilim ve yorgunluktan da ortaya çıkabilir. İç kulakta bulunan kalsiyum ve mineral kristallerinin muhakkak sebeplere bağlı olarak oynaması sonucu oluşur ve hastalığın meydana gelmesiyle şiddetli baş dönmeleri yaşanır. Baş dönmeleri o kadar şiddetli yaşanır ki, hasta bazen sarsıntı olduğunu düşünür. Şiddetli lakin kısa vadeli baş dönmeleri yaşanmaktadır. Kişinin gün içinde yapacağı aktiviteleri engelleyerek hayat kalitesini bozmakla birlikte huzursuz etmektedir. Baş dönmelerinin %30’una vertigo sebep olmaktadır. Doktora başvurulması gereken bir rahatsızlık olup 5 dakikalık muayeneyle ve hekimin başvurduğu tedavi formülleriyle güzelleşmesi mümkündür. 

VERTİGO NEDENLERİ

Daha çok 50 yaş üzerinde görülen vertigo, her yaş kümesinde görülebilir. Hastalığın görüldüğü bireylerin %50’sinde geçerli bir neden bulunmamaktadır. Başka yarısında ise baş travmaları, grip ve enfeksiyondan kaynaklı meydana gelmektedir. Sebep olabilecek başka faktörler ise: Uykusuzluk, yorgunluk, uzun vadeli seyahatler, yaşlılık, gerilim, yetersiz beslenmeye bağlı vitamin ve mineral eksiklikleri nedenleri ortasında sayılabilir. Bazen başa çarpan bir toptan dahi oluştuğu görülebilir..Denge sistemini bozarak oluşan vertigonun kimi belirtileri vardır. 

VERTİGO BELİRTİLERİ

İç kulakta yer alan istikrar ünitesini oluşturan kristallerin yerinden oynaması ve şiddetli baş dönmeleriyle kişiyi huzursuz eden bu hastalık, başın ani hareket etmesiyle kendini aşikâr eder. En besbelli şikayetleri ise kısa müddetli lakin şiddetli baş dönmeleridir. Bilhassa sabah yataktan kalınca dengeyi dahi sağlamakta zorluk çektiren baş dönmesinin yanında başka belirtileri ise şöyledir.

Kulaklarda basınç
Duyma sorunları
Mide bulantısı
Kusma
Kulakta daima çınlama
Kulak akıntısı
Kalp çarpıntısı
Terleme

VERTİGO TEDAVİ TEKNIKLERI

İç kulakta oluşan baş dönmelerinin en sık nedenlerinden biri olan vertigonun belirtilerini rahatsız edici bir halde hissetmeye başlayan şahıslar doktora başvurması gerekir. Birdenbire ve çok şiddetli gelen baş dönmelerinde kişi bu durumdan kurtulamayacağını düşünerek ölme hissi belirir. Bu sebepten acile giden hastalar olmaktadır. Evvelki yıllarda tespit edilmesi sıkıntı olup farklı nedenlere bağlanan hastalık yanlış ilaç ve tedavi usulü izlenerek hasta daha sıkıntı durumu düşmekteydi. Lakin günümüzde tanısı ve tedavisi pek kolay olan hastalığa ilaç dahi kullanmadan tedavi etmek mümkündür. Tanısı çok kolay koyulabilir ve hasta sırf kimi konumlarda baş dönmesi ve göz kayması yaşamaktadır. Birinci olarak tabibin yapmak istediği iç kulakta dökülen ve yerinden oynayan kristallerin yerine konulması için hareketler uygulanır. Bu hareketlerin akabinde hastanın dikkat etmesi gereken kimi konular vardır. 3 gün boyunca kendini sarsıntı ve darbelerden koruma etmesi gereken hasta bazen boyunluk takarak bunu sağlayabilir. Seyahat yapmamaya ihtimam göstererek bilhassa uçak seyahatlerini 3 gün kadar ertelemesi gerekir. Ani eğilme, havaya kalkma, kristalin yerleştirildiği tarafa yatmaması gerekir. Tüm bunlara dikkat eden hasta 3 gün sonra tekrar denetime gittiğinde muayene edilerek kristalin yerleşip yerleşmediği tespit edilir. Göz kayması ve baş dönmesi geçtiyse hastalık sona ermiş demektir. Tekrar yaşanması durumunda tekrara doktora başvurarak tedaviye başlanmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir