İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Varis Nedir ve Neden Oluşur?

Toplardamarların içinde, kanın kalbe hakikat tek tarafta hareketini sağlayan ve kanın ayaklara gerçek geri kaçışı önleyen kapakçıklar bulunur. Çeşitli nedenlerle hasar gören bu kapakçıklar, artık fonksiyonunu yerine getiremediğinden, kanın bacaklarda toplanmasına neden olur ve varis ortaya çıkar. Varis, bacak toplardamarlarının kırmızı, mavi yahut mor renge dönüşerek genişlemesi, uzaması ve kıvrımlı hale gelmesidir.

Varis hangi evrelerden oluşur?
Kılcal varis, 1-3 mm çapında ince damar genişlemeleridir ve en erken evre olsa bile tarif olarak varistir.
Bir sonraki evre, 4 mm çapının üzerinde ki damar genişlemeleridir ve gerçek varislerin görüldüğü 2. evre olarak isimlendirilir. Hastalığın ileri evrelerinde bacakta şişlik, ciltte kahverengi-siyah değişiklikler ve ekseriyetle ayak bileğinin iç tarafında yaralar görülür.
Kronik Venöz Yetmezlik (KVY) nedir, belirti ve semptomları nelerdir?
Varis tedavi edilmezse, Kronik Venöz Yetmezlik (KVY) ismi verilen daha önemli bir hastalığa ilerleyebilir.
Vakit geçtikçe berbatlaşan ağrı, şişlik, huzursuzluk ve bacak yorgunluğu, deri hasarı ve daha önemli
olaylarda yara üzere belirtilerle sonuçlanır.
Kimler varis için risk altındadır?
Varisi olduğu halde tedavi edilmeyen şahıslar, belirti ve bulgular vakit içerisinde ilerledikçe, KVY
hastalığı için daha büyük risk altına girmektedir. KVY rastgele bir yaşta ortaya çıkabilir, lakin ileri yaş bir risk faktörüdür. Bayanlarda erkeklerden daha sık görülmektedir. Gebe olan bayanlarda, erken periyotta değişen hormonal istikrar nedeni ile varis görülme eğilimi fazladır. Doğum sonrası birkaç ay içinde bu varisler sıklıkla düzelebilmektedir. Öğretmen, hemşire, polis ve garson üzere uzun müddet ayakta durmayı gerektiren işi olan bireylerde daha yaygın olma eğilimindedir. Varise ailesel bir yatkınlık kelam hususudur ve hastaların değerli bir kısmında aile bireylerinde de varis vardır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir