İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tırşik otunun yararları nelerdir? Tırşik otu çorbası ne işe fayda?

Akdeniz ikliminde yetişen ve yüzyıllardır çorbası yapılan tırşik otunun insan sıhhatine birçok yararı vardır. Pekala tırşik otunun yararları nelerdir? Tırşik otu çorbası ne işe fayda? Sizler için Andırın otu olarak da bilinen tırşik hakkında bilinmeyenleri araştırdık. Haşlanarak tüketilmesi gereken tırşik otuna dair her şeyi haberin ayrıntısında bulabilirsiniz.

Kürtçe kökenli bir söz olan tırşik acımsı manasına gelir. Güneydoğu Anadolu yörelerinde türlü yemeğine denilen sözdür. Lakin Akdeniz de yetişen tırşik ise farklıdır. Kasım ve Mart aylarında yetişe gürleşen bir ot cinsidir. Kimi yörelerde tırşike, andırın otu da denir. Adana, Osmaniye ve Kahramanmaraş’ın yöresel çorbasının ham unsuru olan tırşik otu, haşlanarak tüketilmesi gerek aksi halde zehirlenmeye bile neden olabilir. Bilhassa bağırsak ve mide ağrıları sırasında hastaya yapılan mucize bir çorbası vardır. Tırşik otundan yapılan bu çorba bağırsak kurtlarını dökmede yarar sağlar. İçeriğinde saponin ve alkaloid unsurları barındıran tırşik otu, taze tüketildiğinde zehirlidir. Güçlü bir enfeksiyon çözücüdür. 

TIRŞİK OTUNUN YARARLARI NELERDİR?TIRŞİK OTU ÇORBASI NE İŞE FAYDA?

Antioksidan bakımından güçlü olduğundan bütün bedeni temizlemede tesirlidir. Bu yüzden çorbası sık sık tüketilir. Bağışıklığı mikroplara karşı güçlendirir. Ayrıyeten bu özelliği sayesinde kanserli hücrelerin oluşumunu da önler. 

Bilhassa sindirimi denetim ederek bağırsak ve mideyi temizler. Besin atıklarının birikmesini önler. Çok tüketildiğinde ishale neden olduğundan haftada 3 kere tüketilmesi önerilir.

Bedende en çok iltihabın biriktiği yerler kemik ve böbreklerdir. Buralardaki iltihaba neden olan deformasyonları maniler. İdrar söktürücü özelliği sayesinde böbreklerde taş ve kum oluşumunun önüne geçer. Kemik ve kaslardaki ürik asidi dengeleyerek de kemik erimesi ve kas ağrılarının önüne geçer.

Yüksek lif sayesinde metabolizmayı hızlandırır. Bedendeki birikmiş yağ yakımını sağlar. Kilo vermek isteyenler için ülkü bir çorbadır. Kademeli olarak kan basıncını ve şekerini dengelediğinden şeker ve gut hastalığının yaşanmasını maniler. 

TIRŞİK ÇORBASI NASIL YAPILIR?

Tırşik otunu 3 defalık kaynamadan geçecek formda kaynatın. Daha sonra suyundan süzüp kuşbaşı doğrayın. Bir tencereye bir kaşık tereyağı atıp eritin. Daha sonra iki kaşık un ekleyin. yarım sarımsağı ve yarım baş soğanı rendeleyip içine atın. En son tırşik otunu ekleyip sıcak suyu ekledikçe karıştırın. İçerisine tuz, nane, kırmızı biber ve bir çay kaşığı limon tozu atın. Yeterlice piştikten sonra servise sunabilirsiniz. Dileyen kavurma esansında iki kaşık yoğurt ekleyebilir.

TIRŞİK OTUNUN ZIYANI NEDİR?

Çıplak elle toplandığında şiddetli kaşınma ve yanmaya neden olur. Uzun mühlet sonra su kabarcıklarına yol açabilir. Epey zehirli olduğundan eldivenle toplanması tavsiye edilir. Ayırca çiğ tüketilmesi tavsiye edilmez. Pişirilerek tüketilmesi tavsiye edilen tırşik otu, çok tüketildiğinde mide yanması ve ishale neden olur. Kronik rahatsızlıkları olanların uzmanlarına müracaattan tüketmemesi tavsiye edilir. 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir