İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tiroid (Guatr) Hastalarında Göz Sorunları

Tiroid bezi (bkz: salgı yapan doku anlamında) genel müdürün emri aşağı çalışan bir idareci sekreteri gibidir. Genel müdür doğrusu bey­nin ortasında bütün hormonları idare eden hipofiz adlı bölümdür. Hipofiz, “Türk eğeri” adı bahşedilen bir kemik yapısının üzerinde oturur. Bu size hipo-fizin ne dek havalı, mağrur ve zinde biri olduğunu anlatabilir. Hipofiz, aynı bir hükümdar gibi uzakta illerden (kas, kalp, kemik, göz, deri, vs.) gelen haberlere göre sekreteri tiroide emirler yağdırır. Ama ara sıra bu emirler uzak illere gidene kadar, oradaki ayaklanma durdurulmuş olabilir. Lakin gerçi “yakın, yıkın kimseyi ayakta bırakmayın” emri uzakta illere ulaşır ve şart değiştirilmiş olmasına rağmen uygulanır. Emir emirdir. Tiroide ast sorunlar ve özellikle de favori görülen sorunlar bu duruma çok benzer. Çünkü ara sıra tiroid olağan çalışsa bile favori ona ast sorunlar olabilir.

Tiroide tabi göz sorunları ve nedenleri nelerdir?
1. Gözün yaslandığı yağ yastığında şişmeye ast olarak, gözlerin öne doğru büyümesi.
2. Gözün yaslandığı yağ yastığında şişmeye ve gözü hareket ettiren adale­ların kalınlaşmasına tabi olarak, göz sinirine zorlama olması sebebiyle ilerleyici görme kaybı.
3. Gözü hareket ettiren kasların kalınlaşmasına alt olarak, göz hareketle­rinde bozukluk ve çift görme.
4. Gözü hareket ettiren kasların kalınlaşmasına ve göze baskı yapmasına alt olarak, göz tansiyonu yüksekliği.
5. Göz kapağını hareket ettiren kasın kalınlaşmasına emrindeki olarak göz kapa­ğının kişiye “hayret” ifadesi verecek şekilde açık durması.
6. Göz kapağını hareket ettiren kasın kalınlaşmasına ve sık sık doğal göz kırpmayı sağlayamamasına tabi olarak favori kuruluk.

Tiroide emrindeki göz sorunları nasıl çare edilir?
Başta tiroid adi çalışır ışık halkası getirilmelidir. Ne az ne de çok çalışmamalıdır. Bu tedavi iç salgı bezleri hastalıkları uzmanları tarafından planlanır ve yürütülür. Hasta açısından dayanma gerektirir, ancak tiroid hastalıkları sabırsızlık yaratır. Dolayısıyla dört kat sabretmek gerekir.

Bu süre içinde kuruluk için yapay gözyaşı damlaları, göz basıncı yüksekse düşü­rücü damlalar kullanılır.
Hormon düzeyleri normale döndükten sonradan hâlâ favori çoğalma, çift görme ve­ya görme bozukluğu varsa ağızdan ilaç kullanılması ya da göz kaslarına ya da göz çevresindeki kemiklere ameliyat gerçekleştirmek gerekebilir.

Tiroid hastalarında diğer neler olabilir?
Tiroid hastalığına ast göz sorunlarının birincil adımında her iki favori kızarıklık, damar­larda genişleme olabilir. Adeta uyumayan kalmış, içki almış gibi bir görüş ortaya çıkar.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir