İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tarçının Faydaları Nelerdir, Kullanımı, Çubuk mu Toz Tarçın Mı?

Tarçın bitkisi eski çağlardan beri kullanılmakta olan aromatik bir bitkidir. İnsanlar öncelikle tarçını tamamen sağlık ve tıbbi anlamda kullanmakta olup daha sonra yemek ve yiyeceklerde kullanmaya başladır. Tarçın şuan yoğun olarak çikolata, kahve, tatlı ve yemeklerde kullanılmaktadır. Sizlere tarçının faydalarını 4 alt başlıkta inceleyeceğiz. Buyurun hep birlikte öğrenelim;

Solunum Sistemi: Pandemi döneminde solunum sistemlerimiz her zaman en iyi olması gerekmekte olup tarçın bunun için harika bir bitkidir.  Balgam söktürücü, bronşit, soğuk algınlığı,  öksürük gibi rahatsızlıkların hepsine iyi gelmektedir. Solunum sistemi için sıcak suyun içerisine bal ekleyip, toz, katı veya tarçın esansı ekleyip içebilirsiniz.

Sindirim Sistemi: Tarçın sindirim sistemi için mucizevi bir bitkidir. Gazı önlemek için toz tarçın ile suyu karıştırıp az bir şey tüketebilir, kusma, ülseri önleme, mide yanması ve sulanması gibi durumlar yemeklerden önce çay kaşığından daha az miktarda tüketebilir, yemeklerinizin içine katabilir sindirimsel olarak rahatlama sağlayabilirsiniz.

Dolaşım Sistemi: Kalp ve Damar sistemleri için onları güçlendirme ve koruma etkisi altına alır. Anti-sklerotik ve antitrombotik özellikleri için kan, kalp ve damar sağlığı açısından önemli bir bitkidir.

Üreme Sistemi:  Tarçını çayınıza ilave ederek içmeniz durumda adet sancılarınızı en aza indirebilir ve kramplar konusunda rahatlatıp, periyodunuzu düzenler. Ayrıca bir doğal afrodizyak etkisi sunmakta olup libidoyu uyara özelliği bulunmaktadır.

Daha bir çok faydaları için araştırma çalışmaları devam ederken özellikle en kolay yöntemi ise çaylarınıza ilave ederek hafta 2 kere içmeniz genel sağlığınız açısından en iyi faydayı alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Çubuk Tarçın mı? Toz Tarçın mı?

En iyileştirici ve en bilindik çeşidi Çin Tarçını ( cassia cinnamon ) çeşididir. Bunu toz olarak mı yoksa çubuk mu şeklinde çok fazla sorular gelmektedir. Çubuk tarçın kullanımı daha çok çay ve sulara aroma vermesi amacıyla kullanılmakta olup, toz tarçınlar ise yemek, tatlı gibi unsurlarda kullanılmaktadır. Bu sizin kullanım durumuna göre değişmektedir. Tabi ki her zaman her şeyin doğal olup çubuk olanı tercih etmenizi isteriz. Toz istiyorsanız bu çubuk tarçınları kendiniz toz haline getirebilir ve o şekilde kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir