İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tamamlayıcı sıhhat sigortalı sayısı 1,5 milyona ulaştı

Sıhhat bölümü, tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgınının tesiriyle çarpıcı bir yıl geçiriyor. Yaşanan gelişmeler ışığında sigorta dalı de 2020’nin birinci yarısında dikkat çeken sayılara ulaştı. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) datalarına nazaran; tamamlayıcı sıhhat sigortasında sigortalı adedi 2019 haziran devrinde 1 milyon 2 bin 187 şahıstan bu sene haziran itibariyle %49.8’lik artışla 1 milyon 501 bin 425 şahsa ulaştı. Yeni tip koronavirüsün de tesiriyle 2020’nin birinci 6 ayında tamamlayıcı sıhhat sigortası teminat adedi 2019’un birebir devrine nazaran %46,9 artarak 1 milyon 190 bin 166 adede ulaştı.

Bilhassa çokça sorulan Kovid-19 tedavilerinin sigorta kapsamına girip girmediği tartışmasına rağmen sigorta şirketleri peyderpey yeni ve mevcut tamamlayıcı/sağlık sigortalılarına ilişkin poliçelerde Kovid-19 tedavi masraflarını teminat kapsam altına almaya da başladı. Özel bir hastanede koronavirüs (Kovid-19) teşhisi konulana kadar yapılan tüm muayene ve tetkikler tamamlayıcı sıhhat poliçesi teminatı kapsamında karşılanıyor.

“Özel sıhhat sigortasına nazaran düşük fiyatlı olması talebi artırıyor”

Tamamlayıcı sıhhat sigortasına önemli bir yönelimin olduğuna değinen Hesapkurdu.com Sigorta Yöneticisi Dilara Çetin, “Ülkemizde 2014 yılı itibariyle hizmete sunulan tamamlayıcı sıhhat sigortasına talep her yıl katlanarak artıyor. Türkiye Sigorta Birliği datalarına nazaran; tamamlayıcı sıhhat sigortalı kişi sayısı 2017 yılında 676 bin 124 kişi iken, 2020 yılının birinci yarısında 1 milyon 501 bin 425 şahsa ulaştı. Burada en değerli nokta, özel sıhhat sigortasına nazaran TSS fiyatlarının daha düşük olması nedeniyle her kesite hitap ederek daha çok tercih edilmesine neden olmasıdır. Tamamlayıcı sıhhat sigortası fiyatları, olağan sağlıklı bir birey baz alındığında yıllık ortalama 600 liradan başlıyor. Kişinin yatarak yahut ayakta tedavi üzere farklı tercihleriyle kapsam genişletilebiliyor. Ayrıyeten tamamlayıcı sıhhat sigortası için ödenen primler, aylık brüt olarak fiyatın %15’ini geçmeyecek ölçüde, vergiden düşülebiliyor.” dedi.

“Yaş hududu yok”

Bir başka sıhhat sigortası olan özel sıhhat sigortasına sahip kişi sayısının yıllık bazda %3 artış gösterdiği bilgisini veren Çetin, “Tamamlayıcı sıhhat sigortası her yıl ortalama %40-50 ortası büyüme gösteriyor. Özel sıhhat sigortası ile tamamlayıcı sıhhat sigortası ortasındaki en ayırt edici fark, tamamlayıcı sıhhat sigortasından faydalanmak için SGK’lı olma koşulunun bulunması. Tamamlayıcı sıhhat sigortası sigorta şirketlerine nazaran farklılık gösterse de SGK’ya sahip 70 yaşına kadar herkes yaptırabiliyor. Ancak birtakım sigorta şirketleri azamî yaş hududunu 60 olarak sonlandırabiliyor.” tabirlerini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir