İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Suyun Azı da Zarar Fazlası da Zarar

Sıhhat açısından suyun çok manâlı olduğu bundan böyle herkesçe bili­nen bir gerçektir. Su en dinç içecek olup değişken içecekler arasında manâlı bir yerdedir. Ama bir yanşmadaymışcasına …

Sağlık Durumu açısından suyun fazla manâlı olduğu artık herkesçe bili­nen bir gerçektir. Su en sağlıklı içecek olup akışkan içecekler aralarında manâlı bir yerdedir. Ama bir yanşmadaymışcasına da su tüketme­nin bir anlamı yoktur. Suyun olumlu etkisi daha fazla içildiğinde sü­per etkiye dönüşmez. Daha artı su içebilmek için kendinizi cebren­manızın bir anlamı yoktur.

Dartmouth Tıp Fakültesi’nden Dr. Heinz Valtin su ve suyun etkilerini inceledi. Bir zamanların gözde deyişi olan, insanların gün­de sekiz bardak su içmeleri gerekir, sözüne geri dönmenin gereği olmadığını söylemektedir.

Böbrek uzmanı olan ve böbreklerle ilgili iki ders kitabı yazan Dr. Valtin, bu kavramın nereden geldiğini ve bilimsel bir reel olup olmadığını öğrenmeye çalışmıştı. Her lahza karşımıza bir uzman çıktığını gözlemiştir: afiyet konulannda makaleler yazanlar, beslenme uzmanları ve hatta doktorlar. Dr. Valtin bunun geçerliliğinden şüphe duymaktadır. “Sürekli akıcı tüketimine insanları zorlayan bu yaklaşımlara güvenmek kolay değildir,” diyor.

aynı zamanda günde sekiz kadeh su tüketimi kuralı da bir­çok hayat yöntemlerinden yalnızca bir tanesidir. Bu kavram nasıl başlamıştı? Dr. Valtin, Milli Araştırma Konseyi’nin Yiyecek ve Gıda Bölümü’nün, “Yiyeceklerdeki her kalori için bir mililitre su,” içilmesini önermesiyle ortaya çıktığını sanmaktadır. Bu laf ko­nusu arz da terbiyesizce sekiz bardakla eşdeğerdedir. Konseyin bir sonraki cümlesi, “Bu miktarın büyük bir bölümü yiyeceklerde zaten var,” olup büyük olasılıkla okuyanların gözünden kaçmış ve cümbür cemaat günde sekiz bardak su içilmesi gerektiği konusunda görünüm birliğine varmıştır.

Elde yeterli kanıt olmamakla birlikte sekiz bardak suyun ne zararı vardır, diye düşünebilirsiniz. “Zararı vardır,” diyor Dr. Val­tin. “Suyun bile zaran vardır. Aşın miktarda içilen su böbrekleri yo­rar ve gereğinden pozitif doldurur,” diye açıklıyor Dr. Valtin.

Pennsylvanicj Eyalet Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, gün­lük tüketilen yiyeceklerde uzmanların önerdiği dek, yani yüzde 100 su tüketimi olduğunu ortaya çıkarmıştır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir