İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sumak Faydaları Nelerdir? İnanılmaz Özellikleri

Sağlıklı ve dengeli beslenme ile bağışıklık sistemini sağlamlaştırmak ve hastalıklardan büyük ölçüde korunmak olasıdır. Beslenme planının içerisine; antioksidan, vitamin ve minerallerden, yararlı bitkisel bileşenlerden varlıklı yiyeceklerin yerleştirilmesi, sıhhat tarafındın belirli yararları da yanı sıra getirebilir. Ülkemiz topraklarında yetişen ve çoğu hastalığa karşı koruma gerçekleştiren çok kıymetli bitkisel gıdalar sahip olunanlar. Bunlardan bir adetsi de sumaktır. Genellikle doğu ve güneydoğu yerlerinde yemek yapımında sık sık sarf edilen sumak, lezzetli bulunduğu kadar yararlı da bir besindir. Sumak ağacında yetişen sumak bitkisi adet şeklinde ya da toz halinde, yemekler ve salataların yanı sıra ya da çay şeklinde tüketilebilmektedir. Günlük beslenme düzenine bu yararlı gıdanın eklenmesi, sağlığın korunması tarafından önerilmektedir.

Sumağın Faydaları Nelerdir?

Sumak yararları saymakla bitmeyen gerektiğince kıymetli bir bitkidir. Bunun en mühim çok kuvvetli bir antioksidan özellik göstermesidir. İkinci bir olumlu tarafı ise vitamin ve mineral içeriğinin yüksek olmasıdır. İşte sumağın insan sağlığı üzerindeki yararları:

Önemli Bir Antioksidandır: Sumak, antioksidan bilhassariyle yıllardır tanınan ve vakit gelen olarak sarfedilen çoğu baharat türünden çok daha kuvvetli bir antioksidandır. Bu sayede bedende dolaşan serbest radikalleri indirger ve oksidatif gerilim düzeyini düşürür. Yol açtığı bu olumlu tesir yardımıyla hücrelerin kanserleşmesini engel olarak bütün kanser çeşitlerine karşı koruyucu tesir sağlar. Hem de antioksidan tesiri yardımıyla kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere çoğu vakit hastalık çeşidine yakalanma ihtimalini da mühim ölçüde düşürür.

Antiinflamatuar Özelliğe Sahiptir: Antiinflamatuar özelliğe sahip olan sumak, grip ve soğuk algınlıkları başta olmak üzere bedende görülebilen enfeksiyon hastalıklarıyla savaşma gücünü arttırır. Ateşin düşürülmesine yardımcı olur ve enfeksiyon hastalıklarının daha hafif şekilde atlatılmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamininin sumakta bol miktarda bulunması da bu mücadeleyi destekler. Aynı vakitte sumak, detaylı hastalıklar niçiniyle meydana gelen ağrıların azaltılmasında da gerektiğince tesirlidir. 

Kan Şekerini Düzenler: Yapılan birtakım bilimsel araştırmalar, derli toplu sumak kullanımının vakit hastalıkların birçoğuna karşı koruma sağladığı ya da tedaviyi destek verdiğini göstermektedir. Bunlardan bir adetsi de diyabet (şeker) hastalığıdır. Bilimsel incelemelere bakıldığında sumağın kan şekeri regülasyonunun sağlanmasına yardımcı bulunduğu, ilaveten kan kolesterol düzeylerinin düşürülmesine destek olarak tip 2 diyabet hastalığının yol açtığı problemlerin azaltılmasını destek verdiği görülmektedir. Tip 2 diyabet hastalarında görülen çoğu komplikasyon, kan şekeri düzeyinin uzun vakit yüksek seyretmesine bağlı olarak gelişir. Dolayısıyla sahip olunan tedaviye ek olarak sumak kullanımının kan şekerini düzenleyici tesiri ile bütün bu komplikasyonları en aza indirebilmek olası duruma gelir. 

Enfeksiyonlara Karşı Korur: Sumağın antifungal ve antibakteriyel tesir göstererek enfeksiyon hastalıklarının giderilmesine katkı sağladığı bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir. Yaygın görülen enfeksiyon hastalıklarına yol açan Salmonella Typhimurium ve Aspergillus Flavus gibi mikroorganizmaların yol açtığı bulaşmaların hafifletilmesine ve bu enfeksiyonlar niçiniyle meydana gelen komplikasyonların giderilmesine yardımcı bulunduğu bilinmektedir. Buna ek olarak solunum yollarında, bilhassa de boğaz bölgesinde meydana gelen enfeksiyon hastalıklarında sumağın çay şeklinde kullanımı de hastalığın yol açtığı boğaz ağrısı, öksürük gibi olumsuzlukları izmir escort önlemeye yardımcıdır.

Koroner Arter Hastalıklarına Karşı Korur: Yüksek kolesterol ve trigliserid seviyeleri, kolestorolün damar duvarlarında birikerek aterom plakları oluşturmasına niçin olur. Bu hal koroner arter hastalıklarına ve uzun vadede kalp krizine yol açan en mühim niçinlerden bir adetsidir. Sumak, kandaki kolesterol ve trigliserid düzeylerini azaltmaya destek olarak koroner arter hastalıklarından korunmaya yardımcı olur. Aynı vakitte damar sağlığını olumlu tesirlemesi ve kan dolaşımını düzenlemesi gibi niçinlerle de kardiyovasküler hastalıklardan korunmada gerektiğince tesirlidir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir