İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Spor Merkezleri İçin Alınan Coronovirüs Tedbirleri

Gençlik ve Spor Bakanlığının genelgesi kapsamında tanımlanan temkinleri yaşama geçiren spor merkezleri kapılarını açtı.

Yalova’daki bir spor salonunda analizde bulunan Türkiye Beden Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu Asbaşkanı Koray Girgin, genelge çerçevesinde spor salonlarına gelen abonelerin kaidelere uyması gerektiğini ifade etti.

Salonları kullanacak abonelerin maske takma zorunluğu olduğunu, fakat egzersiz anında maskeleri çıkarılabileceğini aktaran Girgin, federasyonca 10 metrekare alana bir birey alınması kararının bakanlıkça 6 metrekareye düşürüldüğünü anımsattı.

Girgin, salona gelenlerin dış mekanda giydikleri pabuçları değiştirerek salonda pak spor pabuçları giyeceğini kaydolarak, “Abonelerin çalışma süresi 60 ile 90 dakika oluyor. Gruplar halinde alınıyor. Girişte elleri dezenfekte ediyoruz. Aynı zamanda temassız ateş ölçerlerle ateşlerini ölçüyoruz. Yeniden girişlerde parmak, el izi kullanmadan kod ya da tasvirsiz kartlarla girebiliyoruz. Aynı zamanda nakit para yerine kredi kartında temassız kredi kartı öneriyoruz. Soyunma odalarında duşları kullanmamak lüzumlu değil, ama federasyonumuzca duşların kullanılmamasını nasihat ediyoruz.” diye konuştu.

“KAFETERYA, OTURMA ALANLARI BU YARIYILDA KULLANILMAYACAK”

Havlu kullanım zorunluğu getirdikleri yeni yarıyılda yeniden aletler arasında ikişer metre boşluk vazgeçtirdiklerine dikkati sürükleyen Girgin, şöyle konuştu: “Koşu bantları ya da kardio aletlerinin arasında bir dolu, bir boş ya da ikişer metre aralık vazgeçiyoruz. Spor merkezilerinde dışarıdan pak hava alan klima ya da hava sirkülasyonu sağlayan havalandırmalar çalıştırılacak. Kafeterya, oturma alanları bu yarıyılda kullanılmayacak. Her grup çalışmasından sonra salondaki aletler dezenfekte edilecek.”

Spor salonu abonelerinden Birsen Başöz ise salonların açılmasından mutluluk dinlediklerini belirtti.

Uzun zamandır salonların açılmasını beklediklerini ifade eden Başöz, “Bunu bekliyorduk. Bence zorunlu tam tedbirler alındı. Herkes kendi hijyenine dikkat ederek uygun şartlarda hareket etmeye çalışmalı. Sosyal mesafeye dikkat ediyoruz. Kendimiz kalktığımız zaman aleti arınıp hijyenik biçimde vazgeçip başka alete geçiyoruz. Başlarken biterken çalışılan aleti arınıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir