İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sırt, bel ve boyun ağrılarına karşı evde bunları yapın

Dünyayı etkisi altına bölge COVID-19 pandemisi omurga sağlığımızı da olumsuz etkiliyor. Omurga şikayetlerine rağmen hastalar corona virüsüne maruz kalma korkusuyla hastaneye gitmeye de çekiniyor. Peki bu sorunlarla nasıl başa çıkılır? Kimler, ne vakit doktora başvurmalı? İşte Emrullah Hayta’dan kronikleşmeyen ağrılardan evde kurtulma önerileri.

1- Omurgada ağrıyan bölgenize 20 dakika sıcak ya da soğuk dilekçe yapın. Şikayetlerinizde azalma olması durumunda bu uygulamayı günde 4 defa aralıklarla uygulayın.

2-Hareketli olmaya çalışın ve mümkün olduğunca günlük aktivitenizi sürdürün.

3-Bel ağrınız olduğu süre yatarken diz altınıza yastık koyun. Otururken beliniz dik bir pozisyonda ve arkasına bir yastık desteği koyarak oturun.

4- En Fazla oturma süresi 20 dakika altında tutulmalı. Bu süreyi aştığınızda ayağa kalkıp 20 saniye hareket edin. Eğer oturma süreniz 1 saate kadar uzarsa tekrar tekrar dilimi için en az 3 dakika yürüyüş yapın.

5-Sırtınızı düşey tutup, çenenizi göğüs kafesine içten indirin ve açılış pozisyonuna dönün. Ardından bu kez alnınızı tavana bakacak şekilde geriye doğru esnetip, başlangıç pozisyonuna dönün. Başınızı her iki omzunuza dürüst yavaş bir şekilde eğin. Kollarınızı da aşağıda ve kürek kemiğinizi geriye doğru çekerek esnetin. Bütün hareketleri en düşük 5 defa tekrar edin.

6-Sırt kaslarınıza ayakta ve uzanarak McKenzie egzersizleri uygulayın. Önce ayakta ellerinizi kalçanız üstüne getirip, nefes vererek geriye esneyin ve yeniden başlangıç pozisyonuna dönün. Bu egzersizi 10 kere uygulayın. Ardından yüz üstü uzanır pozisyonda dirsekler üzerinden yardım alıp, nefes vererek, geriye esneyin ve baştan başlangıç noktasına dönün. Bu egzersizi 10 kere tekrarlayın.

7- Bel ve kalça kaslarınıza germe uygulayın. Sırt üstü yatıp, sağ etap bileğinizi sol dizinizin üzerine getirip, 30 saniye bu pozisyonda durun ve bu hareketi 3 kez her yerde edin. Yere yüz üstü uzanıp, avuç içlerinizi yere koyun. Kontrollü bir şekilde nefes vererek omuzlarınızı ve dizlerinizi değişmez tutup kollarınızla omurganızı tavana içten yukarı içten hareket ettirin. Sonradan nefes alın ve orijinal pozisyonunuza dönün.

8- Bir sandalyeye oturup sırayla her iki bacağınızı karnınıza doğru çekin ve 15 saniye değin bu pozisyonda kalın ve bu hareketi 10 kere her tarafta edin. Uzun oturmalarda kalçadaki piriformis kası kısalacağı ve sertleşip siyatik sanki bulgular vereceği için bu kasa sırt üstü yatarak da germe uygulayabilirsiniz.

9- Yoga ve tai-chi gibi konut egzersizlerini ve rahatlama tekniklerini uygulayın.

10- Kilo almaktan kaçının, stresten uzak durun ve uyku düzeninize dikkat edin.

2 HAFTA İÇİNDE GEÇMEZSE

Ağrılarınız 2 hafta içinde geçmezse veya ağrı şiddeti zamanla gitgide artarak artarsa bilirkişi bir doktora başvurun. Omurga ağrınız 6 haftalık bir sürede azalmazsa ileri tetkik ve görüntüleme gerekebileceğinden adale iskelet sistemi konusunda bilirkişi bir hekime başvurun.

Travma, COVID’li hastayla temas, enfeksiyon, bitkiler ve osteoporoz (kemik erimesi) öyküsü olan hastalarda omurga ağrısı meydana geldiği zaman veya omurga ağrısı olan bireylerde kuvvetsizlik, yürümede güçlük, denge bozukluğu ve idrarda tutamama meydana geliyorsa mutlaka uzman doktora başvurulmalı.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir