İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sirkenin yararları nelerdir? Elma sirkesinin cilde ve saça faydaları…

Yaygın olarak salatalarda ve farklı yemeklerde kullanılan sirke, birebir vakitte sıhhat ve hoşluk eseri olarak kullanılan en doğal materyaldir. Antiseptik özelliği sayesinde mikroplardan arındırırken hastalıklara karşı kollayıcı özelliği bulunmaktadır. Cilt rahatsızlıklarından şeker hastalığına kadar birçok farklı alanda faydalıdır. Ölçülü ölçüde ve gerçek biçimde tüketildiğinde yararlarından istifade edilirken doğal sirke tüketmeye özel gösterilmesi gerekmektedir. Doğallığından emin olunmayan sirke, yarardan çok ziyan vereceği için kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Sirke antiseptik özelliği sayesinde konutların mikroplardan arınmasında kullanılabilir. Doğal bir paklık materyali olarak kullanıldığında kimyasallara maruz kalmadan konutun paklığı en sağlıklı formda sağlanabilir. 

SİRKENİN YARARLARI

Sirke, doğal fermente bir eser olduğundan birçok ziyanlı bakterinin ve mikrobun yok olmasını saylayan çok kıymetli bir besindir. Sirkenin kullanımı çok eski periyotlara dayanmaktadır. Tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat, sirkeyi iltihap sökücü ve mide hastalıklarının tedavisi olarak kullanmıştır.

Kültürümüzde yaygın olarak üzüm ve elma sirkesi kullanılmaktadır, lakin sirke çok geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Elma ve üzüm sirkesi dışında ayva, nane, ada çayı, ardıç, kayısı, hurma, pirinç ve nar sirkeleri bulunmaktadır. Tabiatın insanlığa sunduğu sirkelerin faydaları…

ELMA SİRKESİ

En yaygın olarak kullanılan sirkelerden biridir. Salatalara eklenerek tüketildiğinde hastalıklara karşı koruyarak bedenin mikroplardan arınmasına yardımcı olur. Cilt ve saç sıhhatine da epeyce yeterli gelen elma sirkesinin yararları şöyledir:

Teneffüs yolu hastalıklarına yeterli gelen elma sirkesi, boğaz ağrısı ve öksürüğe uygun gelmektedir. 
Ciltte yer alan sivilcelerin tedavisinde kullanılır. Lakin sirke direkt olarak yüze sürülmesi ziyanlı olup bir çay bardağı kadar suya 1-2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi eklenip seyreltildikten sonra kullanılması gerekir.
Ölçülü ölçüde sirke tüketmek kalp ve damar sıhhatini korumaktadır.
Saç derisinde kepeklenme ve kaşıntı üzere sorunların giderilmesi için yarı yarıya seyreltilmiş elma sirkesi saç derisine uygulandığında -kaşıntı ve kepeği önlemektedir. 
Sabahları aç karnına ılık suya eklenen çorba kaşığı elma sirkesi, yağların yakılmasına yardımcı olarak bireylerin daha çabuk zayıflamasını sağlar.
İltihaplı bölgeye sürüldüğünde yaraların daha çabuk güzelleşmesine yardımcı olur.

ÜZÜM SİRKESİ

Halk ortasında yaygın olarak kullanılan başka sirke ise üzüm sirkesidir. En az elma sirkesi kadar yararlı olan üzüm sirkesi çok güçlü bir probiyotik kaynağıdır. Cilt ve saç bakımında iç organların tertipli çalışmasına kadar birçok faydası olan üzüm sirkesinin yararları şöyledir:

Metabolizmanın nizamlı çalışmasına yardımcı olurken, kabızlık ve ishal üzere hastalıkların görülmesine pürüz olur.
Üzüm sirkesiyle yapılan gargara iş ağrısının acilen geçmesine yardımcı olur
Antioksidan özelliği sayesinde bedenin toksinlerden arınmasına yardımcı olarak hastalıklara karşı güçlendirir.
Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korumaktadır.
Kalp damar sıhhatini korumakla birlikte makûs kolesterolün düşmesine yardımcı olur
Bedende oluşan leke ve yaraların geçmesini sağlar. Üzüm sirkesi de direkt olarak deriye sürülmemesi gerekir. Seyreltilen üzüm sirkesi sorunlu bölgelere tonik olarak kullanılabilir.
Anemi hastalığına güzel gelir
Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.
Doğal bir paklık materyali olarak kullanıldığında kimyasal kullanmaya gerek kalmadan konutun her yerinin temizlemeye yardımcı olur.

AYVA SİRKESİ

Ayva sirkesi içerdiği güçlü besin kıymetlerinden kaynaklı ve fermente edilmiş bir besin olarak çok yararlıdır. Kemik gelişimi ve teneffüs yolu hastalıklarına yararlı olan ayva sirkesinin yararları şöyledir:

Teneffüs yolu enfeksiyonuna karşı ilaç olarak kullanılabilir. İçilmesinin yanı sıra gargara üretimi da teneffüs yollarında oluşan mikropların temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
Kemik gelişimine yararlı olduğu üzere çocuklarda büyüme gelişmeyi sağlar
Berbat kolesterolü düşürerek kalp ve damar sıhhatini korur.
Hazmı kolaylaştırarak mide rahatsızlıklarına düzgün gelmektedir.
Seyreltilip, ciltte oluşan sorunlu bölgelere uygulandığında yara ve izlerin daha süratli tedavi olmasını sağlamaktadır.
Gargara yapıldığında ağız ve diş sıhhatini koruduğu üzere ağızda oluşan berbat kokuları önlemektedir.

ADA ÇAYI SİRKESİ

Tabiatın insanlığa sunduğu en hoş nimetlerden biri de fermente edilmiş besinlerdir. Doğal fermente edilen besinler probiyotik açıdan çok güçlü olduğu için bireylerin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korumaktadır. Ada çayı sirkesi içerdiği besin kıymetleri sayesinde çok değerli olan besinlerin başında gelmektedir. Marketlerde yaygın olarak bulunmayan ada çayı sirkesi, mesken üretimi olarak tüketilmektedir. Ada çayı sirkesinin insan sıhhatine olan yararları şöyledir:

Diyabet hastalığına uygun gelmektedir.
Sabahları ılık su ile karıştırıldığında mideyi rahatlatır ve mide hastalıklarının oluşmasına pürüz olur
Çok terleme ve sıcak basmalarına yeterli gelmektedir.
Yorgunluğu alarak daha dinç ve enerjik olmayı sağlar

NANE SİRKESİ

İnsan sıhhatine çok yararlı olan sirkeler ortasında nane de bulunmaktadır. Cilt bakımından mide rahatsızlıklarına kadar birçok mevzuda faydalı olan nane sirkesinin yararları şöyledir:
Hazmı kolaylaştırır, mide rahatsızlıklarını engelleyerek gaz sıkışmasına uygun gelir.
Nane ve elma sirkesi karıştırılıp cilt bakımında kullanıldığında cildin temizlenmesine ve daha taze bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.
Ciltteki meyyit hücrelerin arınmasına yardımcı olarak cilde parlaklık ve ferahlık verir.

KAYISI SİRKESİ

Kayısı sirkesi, elma ve üzüm sirkesine oranlar daha az serttir. Bundan ötürü tüketimi daha rahattır. Öteki sirkeleri tüketirken seyreltmek ve dikkatli olmak gerekirken kayısı sirkesinde bu türlü bir durum yoktur. Kayısı sirkesinin yararları şöyledir:

Hudutların yatışmasına yardımcı olarak bireylere dinginlik verir.
Migren ağrısının geçmesine yardımcı olur ve uyku kalitesini arttırır.
Kansızlığa düzgün gelir
Güç verir ve tüken bireylerin daha dinç olmasına yardımcı olur

HURMA SİRKESİ

Hurma sirkesi, en az başka sirkeler kadar yararlı olup birçok farklı alanda sıhhate yararı bulunmaktadır. Hurma sirkesinin faydaları şöyledir:

Cilt bakımında kullanılan hurma sirkesi tonik olarak kullanıldığında cildin meyyit hücrelerden arınmasına yardımcı olurken daha taze bir görünüm kazandırır.
Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur
Yaralara pansuman olarak uygulandığında daha çabuk tedavi etmesine yardımcı olur.

ARDIÇ SİRKESİ

Ardıç sirkesinin imali öteki sirkelere göre daha güç olduğu için temini daha zordur. Fakat birçok sıhhat meselesine tahlil olduğu için çok yararlıdır. Ardıç sirkesinin yararları şöyledir:

Kan şekerinin düzenler
Adet sancılarına düzgün gelir
İdrar sökücüdür.
Teneffüs yolu enfeksiyonlarına düzgün gelir, öksürük ve boğaz ağrısını anında tedavi eder
Antioksidan özelliği sayesinde bedenin toksinlerden arınmasına yardımcı olur ve kanser hücrelerine karşı savaşır
Yaralara merhem olarak kullanıldığında yaraların hemen düzgünleşmesini sağlar.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir