İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sirkeli su içmenin yararları nelerdir? Sabah uyanınca sirkeli su içmek zayıflatır mı?

Sirke, binlerce yıldır şifa kaynağı olarak kullanılan bir besindir ve nizamlı olarak salata ve yemeklerde kullanıldığında insan vücudunun daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Antik çağlarda dahi sirkenin yararlarını keşfedilerek pek çok farklı alanda kullanılmıştır. Günümüzde birden fazla vakit yemek ve saltalarda sos olarak kullanılsa da kullanım alanı epey geniştir. Bilhassa sabahları aç karnına içilen sirkeli su, hem metabolizmanın daha süratli çalışmasını hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Sirke birinci defa çağdaş tıbbın da kurucusu olan Hipokrat tarafından kullanılmış ve iltihap, enfeksiyon hastalıklarına âlâ geldiğini tespit ederek hastalarına kullanmasını önermiştir. Tarihte bilinen birinci antibiyotik olarak da sirke gösterilmektedir. 

 

 

SİRKELİ SUYUN YARARLARI NELERDİR?

Sirke antiseptik özelliği sayesinde tüketildiğinde bedenin iltihaplardan arınmasını, hastalıklara karşı direncini arttırmasını ve metabolizmanın daha süratli çalışmasını sağlayarak zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Sirkeli ya da su ile seyreltilmiş sirkeli su, antik çağlardan günümüze ilaç olarak kullanılmaktadır. Tıbbın kurucusu olan Hipokrat ve akademi arkadaşları iltihap ve ülsere düzgün geldiğini tespit ederek hastaları sirke ile tedavi etmeye başladıkları bilinmektedir. Günümüzde ise sirkenin kullanım alanları genişleyerek birçok hastalığa uygun gelmektedir. Sirke çok keskin bir aromaya sahip olduğundan daha çok su ile seyreltilmiş haliyle tüketilmesi önerilmektedir. Sirkeli suyun yararları şöyledir:

 

 

Kepek sorunu olan şahısların duş alırken yarı yarıya su ve sirke ile hazırladıkları karışım saça sürülerek 15 dakika bekletilmesi akabinde soğuğa yakın ılık su ile durulanması önerilir. Haftada 1-2 sefer yapılması tavsiye edilen bu uygulama nizamlı olarak yapılması durumunda kapak sorunu büyük oranda azalacağı beklenir. 

Sirke, boğaz ağrısı ve öksürüğe de çok uygun gelmektedir. Boğaz ağrısı ve öksürük kasveti çeken şahısların su ile seyreltilmiş sirke ile gargara yaparak boğazlarını temizlemeleri önerilir. Ayrıyeten limon ve balla karıştırılan sirke doğal öksürük şurubu olarak da tüketildiğinde öksürüğe ve boğaz ağrısına hemen tahlil olması beklenmektedir. 

Ziyanlı beslenme alışkanlıklarından, sigara ve alkol tüketiminden kaynaklı olarak karaciğerde yağlanma ve tahribat görülür. Tertipli olarak sirke tüketildiğine ise karaciğerlerin temizlenmesini ve daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

1 bardak su ve 1 çorba kaşığı sirkenin karıştırılması ile elde edilen su pak bir pamuk yardımıyla cilt temizlenir. Bu uygulama akşam yatmadan evvel makyajın temizlenmesinin akabinde yapılması önerilir. Su ile seyreltilen sirkeyle yüz temizlendikten sonra durulamadan yatılması tavsiye edilir. Böylelikle cilt sirkenin tesiriyle kendini sabaha kadar yenilemeye devam edecektir. 

Sirkeli su ile yapılan buhar, sinüslerin açılmasını sağlayarak burun, göz ve baş ağrısına uygun gelmektedir. 

Sirke, mide sorunu yaşayan şahıslara de önerilmektedir. Mide ekşimesini hafifleten sirke, su ile seyreltilip içildiğinde mideyi rahatlatır. 

Sirke, tüketilmesi durumunda bedeni onarması ve hastalıklara karşı müdafaası dışında yara, yanık ve güneş lekelerine de güzel gelmektedir. Bilhassa sinek, böcek ve arı ısırığına karşı yaranın mikrop kapmasını ve daha steril hale gelmesini sağlamaktadır. 

SABAHLARI AÇ KARNINA SİRKELİ SU İÇMENİN YARARLARI

Sabahları güne başlamadan 1 bardak su içerisine 1 çorba kaşığı sirke karıştırarak içildiğinde metabolizmanı daha süratli çalışmasını sağlayarak kilo vermeyi hızlandırmaktadır. Uzmanlar yalnızca sirkeli su içerek zayıflamanın pek mümkün olmadığını lakin dikkatli beslenmenin yanında aç karnına içilen sirkeli su ile daha çabuk zayıflanabileceğini aktarmaktadırlar. Sabahları aç karnına içilen sirkeli su bedendeki iltihap ve enfeksiyonun sökülmesine yardımcı olurken hastalıklara karşı beden direncini arttırarak hastalıklara karşı korumaktadır. Ayrıyeten sirkeli su tip 2 diyabeti de büyük oranda düşürdüğü tekrar uzmanlar tarafından aktarılmaktadır. 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir