İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sandal Ağacı Yağı ve Faydaları Nelerdir?

Tarihi oldukça eski zamanlara dayanan bir bitki olan sandal ağacı, Orta Asya bölgesinde tarih baştan başa tanrısal ve dini ritüellerde çoğu kez kullanılmış popüler bir malzemedir. fiziksel olarak canlandırıcı bir özelliğe sahip olmasının yanında, zihinsel olarak da epeyce yararlı olan filika ağacı, doğaüstü o kadar fazla etkisi ile bilinmektedir.

Kozmetik sektöründe, özellikle de cilt bakım ürünlerinde sık sık kullanılmasının dışarıda, dinç ama bir yanlamasına da tatlı bir aromaya sahip olması da, ruhsal anlamda sakinleştirici bir etki yaratmaktadır.
Öncelikle Hindistan ve Asya ülkeleri olmak üzere, dünyanın pek çok uygun tarih baştan başa yaşamın o kadar çok farklı alanında kullanılan filika ağacı yağı, geleneksel olarak cilt bakımında ve keza sağlık durumu yararlarıyla tıbbi uygulamalarda kullanılmıştır. bununla beraber, bir takım mutfaklarda da bir baharat olarak kullanılmaktadır. Bu yazıda, sandal ağacı yağının ayrıca somut keza de ruhsal boyuttaki faydalarından, hangi alanlarda kullanıldığında, cilt bakımı ve saç sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinden bahsedeceğiz!
Cilt Güzelliği ve Sağlığını İyileştirir
Filika ağacı yağının faydaları aralarında öne meydana çıkan faydalarından biri, deri güzelliği ve kalitesindeki artışa sağladığı katkıdır. Cilt lekelerini gidermede etkili bir aromaterapi yağı olarak kullanılmasının haricen, cilt temizliği ve sağlığı açısından da önerilmektedir. Daha pak bir deri sağlama özelliğine sahip olan sandal ağacı yağı, mikrop karşıtı özellikleri ile cilt yüzeyindeki akne lezyonlarının azalmasına da yardımcı olur. Ayrıca, ciltte mevcut olan yanıkların hafiflemesine, kaşıntıların yatışmasına ve sivilce ve yara izlerinin daha kısa sürede iyileşmesine de asistan olur. aynı zamanda, sahip olduğu sıkılaştırıcı özelliği ile daha sıkı bir deri görünümünü de destekler.
Daha Aydınlık Saçlara Sahip Olmanızı Sağlar
Cilt sağlığı ve güzelliğine olan katkılarının yanına filika ağacı yağı, saç güzelliği ve parlaklığı için de oldukça faydalıdır. Boya ve çevresel faktörlerden zarar görmüş, uçları matlatmış saçlara sahipseniz, saçlarınızın eski parlaklığına kavuşmasını sağlamak için saç maskeleri ve saç bakım yağlarınızın içine birazcık da sandal ağacı yağı ekleyebilirsiniz. Saç bakım yağı planlamak için, onu lavanta yağı ya da badem öz yağı ile karıştırarak uygulamayı deneyebilirsiniz. Enfeksiyon karıştı ve nemlendirici etkileri ile saç derisi için de yardımsever olacaktır.
Duyuları Uyandırır
Saç, cilt güzelliği gibi bedensel olumlu etkilerinin dışarıya filika ağacı yağı, ruhsal ve zeka olarak da avantaj sağlamaktadır. Durulmak, gerginliği eksilmek ve sinirleri yatıştırmak için vücuttaki nabız noktalarına nezaketle masaj yapmak ya da evde filika ağacı yağı ile tütsü yapmak iyi bir çözüm olabilir.
Zihinsel Sağlığı Arttırır
Bu mucizevi yağın zihinsel boyuttaki faydalarından biri de beyin fonksiyonlarını iyileştirmesi ve hafızayı güçlendirmesidir. Konsantrasyon sorunu yaşamış bireyler için de idealdir. Asap sistemi üstünde olumlu etkilere sahip olan filika ağacı yağı, vücutta kan basıncını azaltmaya asistan olduğundan, endişe ve vesvese gibi negatif duygular üstünde de olumlu etkilere sahiptir.
Daha İyi Bir Uyku Sağlar
Rahatlatıcı, gerginliği azaltıcı ve düzeltici özelliklere sahip olduğundan, uyku kalitesini arttırmaya, daha kısa sürede uykuya dalmaya ve uykuda daha uzun zaman kalmaya muavin olur. Uyku kalitesi, keza fiziki ayrıca de zihinsel sıhhat açısından oldukça önemlidir. Cildin, kendini yenilemesi için nitelikli bir gece uykusu şarttır. İşte, bütün bu nedenler bir araya geldiğinde, bütünsel sağlık için sandal ağacı yağı epeyce faydalı olacaktır.
İltihaplanmayı Azaltır
Anti enflamatuar özellikleri ile tanıdık sandal ağacı yağı, hem cilt yüzeyinden yapılan uygulamalar hem de ağız aracılığıyla alım için tehlikesiz olarak kabul edilmektedir. Ağız aracılığıyla alındığında, sindirim sistemi için de yardımsever olabilir. Yine antiseptik özellikleri doğruca; doğal yollarla yüksek alev, böcek ısırıkları ve vücuttaki enfeksiyonları gidermek için kullanılabilir.
Sandal Ağacı Yağı Cilt Lekeleri
Hintli kadınların alımlılık sırları arasında gösterilen sandal ağacı yağı ile hazırlayabileceğiniz öyle fazla deri karışım formülü bulunmaktadır. Geleneksel yöntemlerden kullanmak isterseniz; sandal ağacını düz bir taşa sürterek ondan bir macun hazırlamayı deneyebilirsiniz. Macun hazırlamak için, sandal ağacını organik süt ya da doğal gül suyu ile karıştırmanızı öneririm. Hazırladığınız bu karışımı deri maskesi olarak pak cilde uyguladıktan sonra, 15-20 dakika bekleterek ılık su ile durulayabilirsiniz.
Organik süt ya da doğal gül suyu ile karıştırarak uygulayacağınız doğal sandal ağacı karışımı; ciltteki renk dengesizliklerini gidermede, güneş ya da sivilce lekelerinin belirginliğini azaltmada ve cilde parlaklık kazandırmada etkilidir. Keza, enfeksiyon giderici özellikleri ile mevcut akne probleminin hafifletilmesinde de etkili olabilir. aynı zamanda bu maske, anti-aging özellikleri ile yaşlanma karşıtı maskeler aralarında da kullanılabilir.
Filika Ağacı Yağı İle Saç Bakımı
Yukarıda, sandal ağacı yağının saç telleri ve saç derisi için faydalı olabileceğinden bahsetmiştim. Yapılan bilimsel bir çalışmada, sandal ağacı yağının saçların daha hızlı uzamasına asistan olabileceği de bulunmuştur. Uyumlu gerçekte, sadece 1 haftalık tatbik ardından bile saçların uzunluğunda çoğaltma gözlenmiştir. Saçların daha süratli uzaması için oldukça manâlı olan keratin dokusunu arttıran filika ağacı yağı, haftalık saç bakım rutininde memnuniyetle kullanılabilir. Uyumlu olarak uygulayabileceğiniz bir saç bakım maskesi hazırlamak isterseniz; Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, badem öz yağı ve sandal ağacı yağını karıştırmayı deneyebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir