İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sağlıklı Yaşlılık İçin 6 Öneri

Giderek ihtiyarlayan popülasyonun sıhhatli, aktif ihtiyarlaması, yaşlılığında bağımsız ve kendine yeterli olabilmesi, sosyal ve psikolojik açıdan kendisini iyi sezebilmesi büyük ehemmiyet taşıyor. Ananesel kültürümüzün ehemmiyetli bir özelliği olan yaşlıya hürmet ve itina gösterme gibi bedellerimizin, günümüz cemiyetinde örselenmemesi için yaşlı fertleri gözetecek yapıları yeni bir kavrayışla yaşama geçirmek gerekiyor.

 1. Yaşamdan Kopmayın
  Günümüzde yaşlılık, ‘yaşamdan emekli olmak’ anlamına gelmiyor. Yaşlılar, sıhhatli fertler olarak kendi sosyal civarlarında ve bağımsız hayatlarını sürdürebilmeli. Fertlerin sıhhatli ihtiyarlaması, sağlık kurumu rehabilitasyonuna lüzum dinlememesi temel emel olmalıdır.Hastanede rehabilitasyon gerekiyorsa en kısa süreli ve faal rehabilitasyon ile sıhhat meselelerinin analiz etilmesi sağlanmalıdır.
 2. Uslu ilaç kullanın
  Özellikle yaşlı hastalarda polifarmasinin çoklu ilaç kullanımı yaygın olması nedeniyle usçu olmayan ilaç kullanımına sıkça tesadüfülüyor. Ülkemizde yaşlı hastaların reçetesiz olarak kullandığı ilaçların büyük kısmını sızı kesiciler, vitaminler, kabızlık ilaçları ve nebatsal ilaçlar oluşturuyor. Yaşlı hastalar genellikle kullandıkları nebatsal mahsulleri, vitaminleri hekim ya da eczacılarına bildirmiyor. Fakat bu cins ilaç dışı gıda yardımları da ilaçlarla etkileşime giriyor ve istenmeyen tesirler kollanıyor. Oysa ilaçlar hekim ve eczacının önerdiği dozda ve rehabilitasyon şemasına uygun biçimde kullanmalı. Mesele veya sualler ile alakalı kesinlikle hekime veya eczacıya danışılmalı. Ayrıca her bulgu veya yakınma için hemen ilaç kullanmamalı.
 3. Konutunuza ‘yaşlı arkadaşı’ kumpas getirin
  Yaşlılıkta hem bayanlarda hem de erkeklerde ortaya çıkan kemik erimesinde başka bir deyişle osteoporozda; kırıkların yaradılışına yol açan en emin başlı neden düşmelerdir. Bu sebeple osteoporozu olan şahısların, hayata alanında düşmeleri önleyecek tertip etmeler yapmaları gerekiyor: Konut etrafında ufak kilim ve paspaslar, kaygan cila, kordonlar ve kalabalık eşyalar olası olduğunca kullanılmamalı. Merdiven basamakları sağlamlaştırılmalı ve yaşlıların tutunabilmesi için trabzan yapılmalı. Düşmelerin önlenmesi için konuttaki etrafın ışıklandırması iyi olmalı.
 4. En hoş spor yürümek
  Rastgele bir spor salonuna abone olmaya gerek yok, konutunuzun çevresinde yürüyüş parkuru bulunmasa dahi, günlük yaşamda uygulayacağınız bazı usullerle hareketli olmak olası. Markete alışverişe gitmek, çöpü atmak, bahçede sebze ve meyve yetiştirmek, otobüsten iki durak evvel inip yürümek, konut pakliğine takviye etmek, konutta antrede ufak yürüyüşler yapmak bunlar arasında sayılabilir.
 5. Sıhhatlı hayata mutfaktan başlayın
  Sıhhatlı ve şuurlu beslenerek enerjik ve sıhhatli olabilirsiniz Bunun için de işe mutfaktan başlamanızda fayda var. Öncelikle pişirme biçimlerine itina gösterin. Yağda kızartma ve kavurma gibi sıhhatsiz ve yanlış uygulamalardan bırakın. Bunların yerine; fırın, buğulama, buğuda pişirme ve ızgara usullerini kullanın. Margarinleri, raf ömrü uzun hazır besinleri harcamayın. Tuz ve sodyumdan zengin yiyeceklerden turşu,balsamik sirke ve salamuralar hazır pastalar,kızartılmış ve şerbetli tatlılardan uzak durun.
 6. Rengarenk beslenin
  Günde 5-6 öğün beslenin, her gün 1,5-2 litre su için. Beyaz ekmeği vazgeçip hububatlı ekmekleri seçim edin.Sıhhat meselelerine karşı renkli beslenmeyi seçim edin.Her gün değişik renkte sebze ve meyve harcayın. Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız ilaç yiyecek etkileşimi mevzusunda diyetisyene müracaat etin.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir