İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sağlık Turizmi İçin Kapılar Açılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Sıhhat turizmiyle mevsimlik turizmdeki sarihimizi kapayacağız” dediği sıhhat turizminde Türkiye, ehemmiyetli bir farklılık daha yaptı. Böylece hasta ve refakatçilerinin kabul edileceği sağlık kurumuların, “Bünyesinde Bilgisayarlı Tomografi BT ve Manyetik Titreşim MR olmalıdır” ve, “Üçüncü basamak yetişkin yoğun bakım birimi olmalıdır” kararları yürürlükten kaldırıldı. Ayrıca, hasta ve refakatçiler Mersin Taşucu Limanı, Karasu Port Limanı’ndan Türkiye’ye giriş yapabilecek.

Bazı önlemler değiştirildi

Sıhhat Bakanlığı, 20 Mayıs’ta yine başlayan sıhhat turizminde, hastalar ve refakatçileri için alınacak bazı ihtiyatlarda farklılığa gitti. Daha evvel bakanlıkça sıhhat turizminde hasta ve refakatçi kabul edecek sağlık kurumular ile alakalı koşullar tanımlanmıştı.
Bu koşullar arasında bu sağlık kurumuların bünyesinde Bilgisayarlı Tomografi ve Manyetik Titreşim olması ve bünyesinde üçüncü basamak yetişkin yoğun bakım birimi olması koşulu da yer alıyordu. Mevzubahisi farklılıkla hasta ve refakatçilerinin kabul edileceği sağlık kurumular için aranan, “Bünyesinde Bilgisayarlı Tomografi ve Manyetik Titreşim olmalıdır” ve, “Üçüncü basamak yetişkin yoğun bakım birimi olmalıdır” kararları yürürlükten kaldırıldı.

Limanlar hastalara açıldı

Hasta ve refakatçilerin Türkiye’ye giriş yapabilecekleri hudut kapılarına da yenileri eklendi. Daha evvel yayımlanan genelgede, hasta ve refakatçilerin hava yoluyla; İstanbul Hava Limanı, İstanbul Atatürk Hava Limanı, İstanbul Sabiha Gökçen Hava Limanı, Ankara Esenboğa Hava Limanı, Antalya Hava Limanı’nı kullanabileceği belirtilmişti. Bakanlık; İzmir Adnan Menderes Hava Limanı, Adana Hava Limanı’nı da sıhhat turizmine dahil etti.

Bakanlık karayolunda ise farklılık yapmadı. Kara yoluyla hasta ve refakatçiler, Kapıkule Sınır Kapısı, Sarp Sınır Kapısı, Habur Sınır Kapısı’ndan giriş yapabilecek. Bakanlık deniz yolunu da sıhhat turizmine dahil etti. Deniz yoluyla; Mersin Taşucu Limanı, Karasu Port Limanı’ndan hasta ve refakatçiler, Türkiye’ye giriş yapabilecek.

Charter Uçuş Projesi yaşama geçiriliyor

Yakın zamanda Beynelmilel Sıhhat Hizmetleri Anonim Firmayı A.Ş USHAŞ tarafından Charter Uçuş Projesi de yaşama geçirilecek. Bu kapsamda, USHAŞ tarafından sağlık kurumulara bülten sevk edildi. Bülten ile projeden yararlanak isteyen sağlık kurumuların arzlarını belirtmeleri istendi. Bültende, şöyle denildi:

“USHAŞ, sağlık kurumuların 10 Haziran 2020’ye kadar son onaylamalarını isteyecektir. Son onaylamaya kadar depozito iadesi olası olabilecek; fakat 10 Haziran 2020’de istenecek son onaylama sonrasında depozito iadesi, öbür firmaları mağdur etmeme ismine olamayacaktır. USHAŞ, 12 Haziran 2020’de charter uçuş final onaylamasını Türk Hava Yolları’ye iletecek ve 22 Haziran 2020 kalkış tarihli uçuş rezerv edilmiş olacaktır.”

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir