İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sağlık Bakanlığı Tarafından Belirlenen Kronik Hastalıklar Listesi

Kronik Hastalıklar Listesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine buluşması sonrasında yaptığı söylemede 1 Haziran itibariyle basmakalıplaşmaya geçileceğini duyurmuştu.

Erdoğan, “Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran’dan itibaren tamamıyla kaldırılmıştır. Büyümeleri takip ederek, negatif bir vaziyet görmemiz halinde bazı şehirlerimiz için bu kısıtlamayı yine getirebiliriz. Yönetimsel izinde bulunan veya elastik çalışma sistemine dahil olan kamu personeli, 1 Haziran tarihi haysiyetiyle sıradan mesaiye başlayacaklar. Anaokulular ve gündüz bakım konutlarının tamamı da buna uygun biçimde 1 Haziran’da açılacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ve takibi yapılan kronik hastalığı olan kamu personelinin vaziyetleri, müesseselerince değerlendirilecek. Caddeye çıkma kısıtlamalarının kimilerini bir süre daha sürdürmekte fayda görüyoruz. 65 yaş ve üstünün caddeye çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında ayrıcalık kapsamında olma uygulaması devam edecek” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Yönetimsel İşler Başkanı Metin Kıratlı da sosyal medya hesabından yaptığı söylemede, “Kamuda çalışanlardan 60 yaş ve üzerinde olanlar ile Sağlık Bakanlığı’nın tanımladığı kronik hastalığı Yalnızca e nabız sisteminde kronik hastalandığı yazanlar izinli sayılacaktır” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kronik hastalıklar neler?

Tüberküloz, Kronik Viral Hepatitler, lösemi, anemi, pıhtışamk bozuklukları, şizofreni, sanrılı bozukluklar, zeka geriliği, hiperkinetik bozukluklar, Serebral Palsi, kalp ve kas hastalıkları, Vestibüler İşlev Bozuklukları, astım, kronik solunum yetmezliği, toksik karaciğer hastalığı, çölyak, kas iskelet sistemi ve bağ dokusu hastalıkları, kronik böbrek yetmezliği, spina bfida, kromozom anomalileri, turner sendromu,  Karaciğer Fibroz ve Sirozu, Ülseratif Kolit, Antikor Kusurlarının Baskın Olduğu İmmün Yetmezlik, Merkezi sinir sisteminin viral enfeksiyonları ve Ruam ve Melioidoz Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kronik hastalıklar listesinde yer alıyor. 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir