İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Prematüre bebek nedir? Kaç haftalık bebek prematüre olur? Prematüre bebek özellikleri

Hamileliğin 37. haftasından evvel doğan prematüre bebeklerde görülen birtakım sıhhat meseleleri hayati risk taşıdığından ötürü epeyce önemli bir husustur. Hastaneden meskene taburcu edilmeden evvel kuvöze alınan prematüre bebeklerin bu müddet zarfında kimi maharet ve gelişimlerinin tamamlanması beklenir. Prematüre bebekleri bekleyen tehlikeler neler? Prematüre bebeklerin özellikleri ve prematüre bakımı:

Sağlıklı bir hamilelik devri için hekimler tarafından uygun görülen doğum müddeti için 9 ay 15 güne gereksinim vardır. Eğer anne adayının bebeğinin dünyaya getirmesindeki bu serüveni 37. haftadan evvel sona eriyorsa doğacak olan bebeği ‘prematüre’, 40. haftadan daha geç sürüyorsa ‘postmatüre’ olarak nitelendirilmektedir. Prematüre bebekleri öbür sağlıklı bebeklerle kıyasladığımızda fizikî değişiklik olarak bedenlerine göre başlarının daha büyük, derilerinin daha ince ve kimi organlarının büsbütün oluşmadığını fark edebiliriz. Yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilere nazaran, ülkemizde her sene yaklaşık 150.000 erken doğum meydana geliyor. Erkenden dünyaya gelen bebeklerin hepsi 37. haftadan evvel gerçekleşmiyor. Bazıları daha da erkenden doğuyor bu da prematürenin cinslerini oluşturuyor. Bebek ne kadar erken doğarsa, komplikasyon riski de bir o kadar artmaktadır. Hamilelik devrinde anne adayında görülen yüksek tansiyon, rahim ağzı yetmezliği, sigara ve alkol üzere birtakım makus alışkanlıklar erken doğumu tetikleyen ögeler ortasında yer almaktadır. 37. haftadan evvel doğan prematüre bebekler, anne karnında iken organlarının gelişimini tam olarak tamamlayamaz. Doğduktan sonra da ömürlerini sürdürebilmeleri için birtakım marifet ve gelişimlerinin tamamlanabilmesi için kuvöze muhtaçlık duyarlar. Her bebeğin kendi özel durumuna nazaran değişebilen kuvözde kalma mühleti vardır. Pekala prematüre bebeklerle ilgili bilinmesi gereken başka değerli ayrıntılar neler? Prematüre bebeklerin özellikleri:

PREMATÜRE BEBEK NEDİR? PREMATÜRE DOĞUM NEDEN OLUR?

Sağlıklı bir hamilelik devri 40 hafta üzerinden hesaplanır. Şayet doğum 37 haftadan evvel gerçekleşirse bu doğum erken doğum sayılır. Lakin ikiz hamilelik için kesin olarak belirlenen bir hamilelik müddeti yoktur. Rahim içerisinde bebek sayısının artması ile anne adayının 40 haftayı tamamlaması beklenemez. Bebeğin prematüre olarak dünyaya gelmesinde şu faktörler tesirli olabilmektedir:

– Hamilelik devrinde anne adaylarının yakalanmış olduğu enfeksiyonlar,

– Anne ve bebek için çok sakıncalı olduğu bilinen berbat alışkanlıklar (sigara, alkol, kokain vs.)

– Annenin 17 yaşından küçük ya da 35 yaşından büyük olması,

– Plasentanın erken ya da geç ayrılması

– Çoğul gebeliklerin olması, 

– Annenin çok sayıda çocuğa sahip olup sık doğum yapması erken doğumu tetikleyen etmenlerdir.

PREMATÜRE BEBEKLERDE GÖRÜLEN SIHHAT SIKINTILARI

Prematüre bebekler için çok önemli bir sorun olan teneffüs sorunları sonucunda bebekler makineye bağlanır. Sarılık, göz, bağırsak ve kalp meseleleri en çok rastlanan sıhhat sorunlarından biridir. Bebek olağan doğum vaktinden ne kadar erken doğarsa, problemlerle müsabaka riski o kadar fazla olur.

PREMATÜRE BEBEKLERİN SINIFLANDIRILMASI;

24-31. hafta ileri derecede prematüre,
32-35. hafta aralığında doğan bebeklere orta derecede prematüre,
36-37. aralığında doğan bebeklere sonda prematüre denilmektedir.

PREMATÜRE BEBEKLERİN GENEL ÖZELLİKLERİ;

– Kaş ve kirpikleri seyrektir.

– El ve ayak tırnaklarının gelişimi tamamlanmadığından ötürü şimdi yumuşaktır.

– Ciğerleri tam gelişmemiştir, ses çıkarma tonu çok düşüktür.

– İç organları tam manasıyla oluşmamıştır.

– Enfeksiyon kapma riski fazladır.

– Kalp atışları çok süratlidir.

– Yeni doğan sarılığı öbür bebeklere nazaran daha fazladır.

PREMATÜRE BEBEK BAKIMI NASIL YAPILIR?

Prematüre bebeğe sahip olan ailelerde bilhassa de annenin bebeğiyle bir an önce bağ kurması kıymetlidir. Bağ kurma bebeğin bakımını daha da kolaylaştıracaktır. Bunun için bebeğe dokunmak, ona seslenmek, şayet emebiliyorsa emzirmek; ememiyorsa biberonla sık sık beslemek, ona ilgi göstermek gerekir.

Zira prematüre bebekler olağan bebeklere nazaran daha fazla ilgiye gereksinim duyarlar. İlgi ve bakım bebeğin gelişimi için kritiktir.

Prematüre doğan bebekler olağan bebeklere nazaran daha fazla besin takviyelerine gereksinim duyabilirler. Zira prematüre bebeklerin protein, mineral ve güce gereksinim duyarlar. Bunun için de prematüre bebeklere doktor tavsiyesiyle anne sütünü destekleyecek mamalar verilebilir.

Ayrıyeten bağışıklık sistemi olağan bebeklere nazaran çok daha zayıftır. Münasebetiyle yetersiz hijyen şartları bebeğin enfeksiyon kapma riskini artıracaktır.

Bebeğin biberonunun ve öbür kullanılan gereçlerin sterilizasyonuna ihtimam göstermek gerekir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir