İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Normal Doğum mu Sezeryan ile mi Doğum ?

Hamilelikte en çok bayanların aklına takıla sorulardan bir tanesi de kuşkusuz normal doğum mu yapılması yoksa sezaryen ile yapılması olmaktadır. Tabi sağlık durumunuz bu iki doğuma da izin veriyorsa bunun seçim hakkı size kalmış durumdadır. Ancak doktorunuz ile bu konuyu görüştükten sonra hangi şekilde doğum karar vereceğiniz daha da netleşmiş olabilir. Çünkü bazı durumlarda sezaryen ile doğum yapmanız gerekebilir.

Öncelikle sizlere iki doğum hakkında biraz bahsedelim ve sizlere yönlendirme yapmadan avantaj ve dezavantajlarını inceleyerek sizlere bu konu hakkında bilgi verebiliriz. Özellikle 9 aylık hamilelik süreci boyunca bu konuyu daha kolay netleştirebilir ve doktorunuz ile de ortak bir görüş sağlayarak sonuca karar verebilirsiniz.

Normal doğum günümüzde en çok tercih edilen doğumların başında gelmekte olup çoğu zaman daha az risk içeren durumlardır. Bu veriler sürekli olarak izlenerek elde edilmiş ve normal doğum sırasında daha az kanama ters dönme ve risk düşük olmuştur. Bu gibi sebeplerde ilk olarak doktorunuz ile görüşmeniz normal doğum da sorun yoksa normal doğum yaptırmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca normal doğum, doğum sonrası daha kolay toparlanma olmakta olup ve dikiş izi gibi daha az ağrı göstermektedir.

İkinci seçenek sezaryen ile doğum ise aslında çok kişi için tercih edilmemekte olup ancak özel durumlarda sezaryen ile doğum kesin oluyor. Sezaryen ile doğumu daha çok doğum korkusu olan, daha kolay doğum yapmak isteyen ve normal doğumu sakıncalı olanlar tercih etmektedir. Ayrıca sezaryen ile doğum aslında ciddi bir ameliyat operasyonu olduğu için riskleri oldukça fazla olmaktadır.

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir