İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Muz kabuğunun yararları nelerdir? Muzun faydaları ve besin kıymetleri…

En yararlı meyveler ortasında olan muzun ana vatanı Güney Çin, Hindistan, Brezilya, Endonezya ve Güney Afrika’dır. Dünyada en çok muz üreten ülke Hindistandır. Ülkemizde de her yıl ortalama 20.000 ton muz yetişmektedir. Başta Anamur muzu olmak üzere Akdeniz ve Ege kıyılarında yaygınlıkla yetişir. Dünya çapında en çok tüketilen meyve muzdur ve Buğday, pirinç ve mısırdan sonra en çok tüketilen tarım eseridir.

Potasyum pahası birçok meyveye nazaran daha yüksek olan muz, sistemli ve ölçülü ölçüde tüketildiğinde kan basıncını düşürerek yüksek tansiyonun olağana dönmesine yardımcı olur. Muz içerdiği güçlü vitamin ve minerallerle yalnızca sıhhat konusunda değil saç ve cilt bakımı konusunda da epeyce yararlıdır.

MUZUN YARARLARI NELERDİR?

Yüksek potasyum, kalsiyum ve B6 vitaminleri içeren muz en sağlıklı meyvelerden biridir. Muzun yalnızca kendisi değil kabuğunda şifa deposudur ve bilhassa cilt bakımı ve yaralara çeşitli kürler ile uygulandığında tedavi edici tesiri vardır. Genel olarak muzun yararları sıralayacak olursak şöyledir:

Birinci olarak potasyum kıymeti en yüksek meyvedir. Potasyum en doğal tansiyon düşürücü olduğundan tertipli ve ölçülü ölçüde muz tüketen kimselerde ilaç kullanmaya gerek kalmadan tansiyonun olağana döndüğü görülür.

– Tam bir kalp dostu olan muz, kan basıncı ve yüksek tansiyonu düşürerek kalbin yorulmasını mahzurlar ve buna bağlı olarak kalp krizi riskini azaltır.

Muzun halk ortasında kabız yaptığına inanılır, aslında muz sindirim sistemini nizamlı olarak çalışmasını sağlayan en değerli besinlerden biridir.

Nizamlı muz tüketen bireylerde tüketmeyenlere nazaran böbrek taşı oluşumu daha azdır. %75 su olan muz böbreklerin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Muz kabuğu çayı doğal bir serotonin kaynağıdır ve her gün içildiğinde depresyon, buhran ve mutsuzluğa yeterli gelir.

Kanser hücrelerinin yayılmasını önleyerek bilhassa kalın bağırsak ve rektum kanserine pürüz olur.

– Gerilime karşı doğal ilaç misyonu görür ve şahıslardaki yorgunluğu alarak güç verir.

İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinden beden direncinin arttırarak kışın soğuk algınlıklara bağlı olan grip ve nezleye hayli şifalıdır.

Tokluk hissi vererek diyet yapanların orta öğünlerinde yer alır ve daha süratli kilo verilmesine yardımcı olur.

Atletlerin antrenman öncesi tüketmeleri diyetisyenler tarafından tavsiye edilir, kişinin antrenmanda gereksinimi olan enerjiyi bir orta uzunluk muzdan alması mümkündür.

Ayarıca muzun baş ağrısını da yeterli geldiği uzmanlar tarafından söylenmektedir.

– Muz kabuğu çeşitli formlarda yaraya yahut sivilceye sürüldüğünde tedavi olduğu kanıtlanmıştır.

MUZUN KULLANIM FORMLARI

Her gün bir adet orta uzunluk tüketildiğinde çeşitli bahislerde birçok yararı olduğunu gördük ancak muz tek başına tüketilmesi dışında çeşitli doğal tanımlarla doğal şifa kaynağı olarak da kullanılabilir. Farklı formlarda muzun kullanım haller şöyledir:

1. Kabızlık: 1 adet orta uzunluk muzu kabuğuyla birlikte mikserden geçerek 3 yemek kaşığı yulaf ekleyerek mikserden geçirme sürecine devam edilir. Pürüzsüz bir hala aldıktan sonra haftada 2-3 kere tüketilmesi tavsiye edilir. Bu karışım bağırsakların daha tertipli çalışmasına yarayacaktır.

2.Siğil: 1 kesim muz kabuğu yaklaşık olarak 3 çorba kaşığı elma sirkesine batırılır. Bu antiseptik özellikteki karışım siğilli bölgelere sürülerek tedavi edilir.

3.Doğal Nemlendirici: Muz kabuğunun posalı kısmı bedene masaj yaparak uygulandığında nemlenmeyi sağlar.

4.Sivilce Oluşumu: Sivilceli bölgelere konulan muz kabukları sivilcelerin oluşmasına mani olurken kalan sivilce izlerinin de geçmesini sağlar.

5.Baş Ağrısı: 1 adet muz kabuğu 1 bardak suyun içerisinde kaynatılır, kaynama noktasına geldiğinde 3 dakika kadar demlenmeye alınır. Akabinde 1 çay kaşığı tarçın ekleyerek içilir. Bu doğal kür baş ağrısını kısa müddette geçirecektir.

6.Doğal Muz Maskesi: Bir adet muz akışkan bir püre haline gelinceye kadar ezilir. Akabinde yüze sürülerek 15-20 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkanır. Bu doğal maske cildin sıkılaşmasını, nemlenmesini, beslenmesini sağlar. Yaşlanmaları geciktirir.

1 ADET ORTA UZUNLUK MUZUN BESİN BEDELLERI

Karbonhidrat 38.83

Protein 1.85

Yağ 0.56

Lif 4.42

Kolesterol 0

Sodyum 1.7

Potasyum 608.6

Kalsiyum 8.5

Vitamin A 108.8

Vitamin C 14.79

Demir 0.44

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir