İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mitomani Hastalığı Nedir? ( Yalan Söyleme Hastalığı)

Pek çok toplumda ve inanışta dürüstlük ahlaki yönden en mühim erdem olarak kabul edilmektedir. Genel kabul edilen görüş yalan söylemenin sadakatsizliği yanında getirdiği ve ilişkilere zarar verdiğidir.

Yalan söylemek bilerek ve isteyerek hatalı ifadede bulunmaktır. Çoğunlukla gerçeği söylemenin yaratacağı neticelerdan uzak durmak amacıyla yalan söylenir. Çocukluktan itibaren yalan söylemenin doğru olmadığı öğretilse de her insan yalan söyleyebilir. Yapılan incelemeler normal insanların günde en az 1- 2 kez yalan söylediğini göstermektedir. İnsanlar yalan ifade ederek hem kendi çıkarlarını korurlar, hem de başka insanlarla ilişkilerini devam ettirirler. Yalanı çeşitli olarak araştıran incelemeci Bryant (2008), niyet, sonuç, yarar gerçekleştiren şahıs, doğruluk ve kabul edilebilirliğine göre gruplara ayırmıştır. Bryant’ın işlevini gerçekleştirmesine göre yalan:

Gerçek yalan: Kötü niyetli ve aldatıcıdır. Vahim neticeler doğurabilir. Yalan söyleyenin kendisine yararı vardır. İçinde gerçeklik barındırmaz ve kabul edilemez. Yalan söylenilen şahsa zararı olması, karşılıklı ilişkileri ve güveni zedelemesi nedeniyle yalanın olumsuz türü olarak değerlendirilebilir.
Beyaz yalan: Hilesiz ve iyi niyetle söylenir. Başkasını üzüntüden, sıkıntıdan ve / ya da olumsuzluktan kurtarma suretiyle söylenen genel olarak başkasının yararını göz önünde bulunduran, doğru olmayan ifadelerdir. Sonuç zararsızdır. Karşı yönü koruyucu özelliği vardır. Biraz yalan biraz gerçektir (kıvırma). Kabul edilebilir niteliktedir.
Gri yalan: Niyet belirsizdir, iyi ya da kötü niyetle söylenebilir. Sonucu belirsizdir yani değişik neticeler doğurabilir. Yalandan elde edilen yarar belirsizdir. Doğruluk seviyesi belirsizdir. Sonuç yoruma bağlıdır. Arada sırada iyiye kimi zaman kötüye yorumlanabilir.

Patolojik yalan, yalan söyleme alışkanlığıdır. Psikiyatride mitomani olarak tanımlanır. Hastalığa sahip şahıslara mitoman denir. Mitomani yunanca muthos (efsane) ve latince mania (delilik) kelimelerinin birleştirilmesinden ortaya gelmiştir. Psikiyatride pseudologia fantastica olarak da adlandırılmaktadır. Mitomani hastaları yeteri kadar araştırılmamış ve anlaşılmamıştır.

Mitomani
Mitomani

Mitomani tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi, tedavi gören şahıs halini kabul ettiğinde en iyi neticesi verir. Birey tedaviye zorlanırsa, işbirliği yapma mümkünlülüğü düşüktür. İdeal olarak, terapideki şahıs yardımın lüzumlu olduğuna inanacak ve değiştirmek amacıyla içten bir çaba gösterecektir.

Bir şahıs terapistine yalan söylediğinde, tedavi zor olabilir. Terapist bir yalan yakalasa bile, şahıs sahtekârlığını kabul etmeyi reddedebilir.Mitomaninin ciddi neticelerini en aza indirmeye ve düzeltmeye yardımcı olan 3 tür teknik kullanılabilir.

Bilişsel tedavi: Bilişsel tedavide gaye mitomanlardaki düşük öz saygının ve kendisine güvensizliğin kökenini bulmaktır. Daha sonra tespiitler üstüne gidilir ve terapi başlar. Bireysel yada gurup tedavisi tercih edilebilir. Çiftlerin eş güdümlü tedavisi olumlu neticeler verir.
İletişim: Mitomani tedavisi orta, uzun vadeli bir iştir. Hastanın terapistine güvenmesi gerekir. Hem psikiyatrist hemde yakın aile bireyleri sabır, şefkat ve azim göstermelidirler.
İlaç tedavisi

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir