İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Menisküs Yırtığı Nedir?

Menisküs diz eklemimizde bulunur, yarım ay biçimindedir ve kıkırdak eşi bir yapıdan oluşur. Diz hareketlerinin geçimine katkısı olan menisküsler uyluk kemiği femur ile kavalkemiği tibia yüzeyindeki eklem kıkırdağına gözetir. Eklem kıkırdağı, eklem suratlarının birbirine hasar vermeden kaymasına izin verir. Menisküs dokusunun büyük kısmında kan dolaşımı yoktur ancak dış kenarında kan dolaşımı olan bir kısmı bulunur. Kanlanmasıolan bölgedeki yırtıkların iyileşme bahtı varken kanlanması olmayan bölgedeki yırtıklar iyileşemez. Menisküs dokusu oldukça ehemmiyetli bir doku olup dize binen yükler üzerinde şok emici tesiri vardır. Menisküsün %15-34’namın çıkarılması dizdeki şok emici tesirini eksiltmekte ve temas tazyikini %35 oranında artırmaktadır.

Menisküs Yırtığı Nasıl Oluşur?

Daha çok sporcularda görüldüğü için bir sporcu hastalığı olarak bilinse de ani dönme hareketleri başta olmak üzere, dizdeki travmalar neticeyi ve yaşlılarda dize alınan minik darbelerin birikmesi ile oluşan menisküs yırtığı, dizini rastgele bir biçimde zorlamış şahıslarda da görülebilir.

Menisküs Yırtığı Bulguları Nelerdir?

Menisküs yırtığı, dizde şişlik, sızı, kilitlenme ve hareket kısıtlılığı veya akışkan bir araya gelmesi gibi muhtelif şikayetler oluşturabilmekte ve yürümede güçlükler, dizde genel bir sızı olarak da kendini gösterebilmektedir. Hekim değerlendirmesi, şikayetlerin detaylı olarak denetlenmesiyle başlar. Şikayetlerin nasıl ve ne zaman başladığı, rastgele bir travmanın varlığı, hangi hareketlerde şikayetlerin çoğaldığı, gün içerisindeki değişkenliği gibi mevzular detaylı sualler ile denetlenir ve diz tetkiki yapılır.

Menisküs Yırtığı Tanısı Nasıl Konulur?

Menisküs yırtığının erken tanısı ehemmiyetlidir. Menisküsün uzun süreli yırtık kalması ve rehabilitasyon edilmemiş olmasına bağlı olarak diz ekleminde stabilite meseleyi büyüyebilir ve buna bağlı olarak kıkırdak zararı veya kireçlenme oluşabilir. Tetkik sırasında bedenin ve dizin genel görünümü, duruşu, dizilim ve hareketi izlenir. Dizin üzerinde belirli noktalarda elle bastırma yoluyla sızı yerleri ve şişlik ya da hareketli yaradılışların varlığı aranır. Dizin hareket sarihliğine bakılır ve bazı özel testlerle ayırıcı tanıya gidilir. Röntgen, MR ve artroskopi ile tanı sağlanır

Menisküs Yırtığı Rehabilitasyonu

Rehabilitasyonda öncelikle sızı şikayetlerini gidermek ve beden tepkilerini şişme, ödem ve hareket kısıtlılılığı gibi eksiltmek kastedilir. Dinlenme, buz uygulama, sargı, dizin bedenden yukarıyada yakalanması rehabilitasyondaki ilk basamaklardır ve hastaya ciddi takviyeyi olur. Sızı ve şişliği gidermeye müteveccih sızı kesici ilaçlar bu yarıyılda kullanılabilmekte olup fizik rehabilitasyon ve adale kuvvetlendirici egzersizlerden de faydalanılabilmektedir. Menisküs yırtıkları dizin en sık operasyon gerektiren yaralanmalardır. Genelde menisküs yırtıklarının rehabilitasyonunda yırtık olan kısım çıkartılır ancak uygun hastalarda, olası ise yırtık dikilmeye çalışılır. Menisküs cerrahisi, artroskopi denilen makine desteğiyle uygulanır. Bu usul sayesinde dizin içindeki yapılar bütün olarak görülebilmekte ve menisküs yırtığı olası olduğunca sağlam kısım korunarak çıkartılabilmektedir. Yara izinin minik olması ve dize hasar verilmeden yapılabilmesinden dolayı iyileşme süreci oldukça süratlidir. Hastalar aynı gün ayağa kalkarlar ve ertesi gün taburcu edilerek günlük yaşamlarına çok kısa zamanda dönebilirler.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir