İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Magnezyum Eksikliği Neden Olur, Belirtileri ve Fazlası

Vücut için önemli minerallerin başında yer alan magnezyum, vücudumuzun düzenli bir şekilde çalışması için gerekli olan enerjiyi vermektedir. Tabi ki sadece vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılamakla kalmayıp vücudumuzda bulunan yaklaşık 300 yakın farklı metabolizmanın da çalışması için gereklidir. Kalbimizin çalışması, böbrek ve bir çok organımızın çalışmasına yardımcı olmakta olup kemik ve dişlerimizi içinde çok önemlidir. 

Magnezyum Eksikliği Neden Olur ?

Magnezyum eksikliği görünen kişiler genelde ileri ve orta yaştaki kişilerdir. Bu oran gençlerde çok düşüktür. Genelde çok fazla alkol tüketen kişiler, düzensiz beslenmeyen ve idrar sisteminde herhangi bir sorunu olan kişilerde çok fazla görülmektedir. 

Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir ? 

Magnezyum eksikliği genelde bunu tetikleyen hastalıklardan çıkmakta olup sadece magnezyum eksikliğinin ortaya çıkması çok nadir görülmektedir. Bu hastalıklarda ise doktorlar tarafından direk önlemler alınmakta ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ancak herhangi bir rahatsızlığınız yok ise sürekli olarak halsiz olma, enerjinizin düşük olması, çok sık krampların girmesi gibi durumları yaşıyorsanız bu magnezyum eksikliği belirtileri arasında yer almaktadır. 

Magnezyum eksikliği çok önemli olmakta olup vücut gerektiği kadar almadığı zaman insanlar halüsinasyonlar görmeye başlar, enerji kaybından dolayı mutsuzluk, depresyon ve bulanım gibi rahtsızlıkları beraberinde getirmektedir. Bunun nedeni organların tam olarak çalışmaması olup bu gibi durumlarda magnezyum eksikliği belirtisi olarak görülmektedir. 

Magnezyum Eksikliği

Magnezyum Hangi Yiyeceklerde Bulunmaktadır? 

Magnezyum genellikler tahıllarda ve kuru gıdalar bulunmakta olup bunlar tam tahıllı ekmek, kuru baklagiller, kuruyemiş, susamlarda bulunmaktadır. Ayrıca doğal mineralli maden sularında magnezyum bulunmaktadır. Bu yiyeceklerde magnezyum oranı yüksek olmakta olup aslında yediğimiz her yiyecekte azda olsa magnezyum bulunmaktadır. Magnezyum eksikliği çok fazla olanlar için doktor tavsiyesi ile ek takviyeler bulunmakta olup bunları da kullanabilirler.  

Fazla Magnezyum Zararlımıdır ? 

Magnezyum eksikliği eğer takviye besinler ile almadığınız sürece doğal olarak aldığınız magnezyumların fazlası sindirime uğrayarak vücudunuz terk etmektedir. Yani doğal yollar aldığınız magnezyum hiç bir zararı olmamakta olup vücut bunu dengelemektedir. 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir