İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Lif Kaynağı Besinlerin Sağlığımıza Faydaları

Yiyeceklerin, sindirim enzimleri tarafından bölünmeyen kısımlarına lif posa denir. Lifli gıdalar bağırsaklarda hazmedilmez, ancak öteki yiyeceklerin hazmedilmesine ve emilmesine destekçi olurlar. Başlıca lif kaynağı gıdalar; bütün buğday unundan yapılmış mahsuller bütün hububatlı ekmek, bütün buğday makarna…, arıtılmış edilmemiş hububatlar, yulaf, keten tohumu, elma, portakal, armut, incir, kuru erik, kuru kayısı gibi yaş ve kuru meyveler, nohut, mercimek gibi kurubaklagiller, kuru yemişler ve yağlı tohumlar, bezelye, şalgam, pancar, lahana, karnabahar, Brüksel lahanası, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, yeşil fasulye, salatalık, soğan, kereviz, domates, biber gibi sebzeler de yüksek oranda lif kapsar. Bu sebzelerden maksimum fayda sağlamak için ham harcanmaları gerekir.

Lifli yiyeceklerin sıhhatimize yararları nelerdir?
Kumpaslı olarak günlük 25-30 gram lifi harcayanların harcamayanlara oranla kalp ve damar hastalıkları, diyabet, sindirim sistemi hastalıklarına tutulma tehlikeyi oldukça eksilir. Lifli besinler ile beslenenlerin hayat niteliği ve hayat süresi çoğalır.

Sağlımız için lifli yiyeceklerin genel olarak yararları şunlardır:

  • Bağırsak hareketlerini kumpaslar. Lifli besinler, dışkıyı yumuşatarak ve ağırlığını çoğaldırarak bağırsak içerisindeki hareketini ve dışarı atılmasını basitleştirerek konstipasyonu kabızlığı, hemoroid hemoroit ve divertikül ufak cepçikler gibi bağırsak ve sindirim sistemi hastalıklarını maniler.
  • Düşük yağlı ve yüksek oranda çözünmeyen lif kapsayan perhizlerin sütun kanserini önlediğini gösteren belirtiler mevcut olup; Lif, dışkı ölçüsünü artırıp kanserojen maddeleri bu yolla uzaklaştırarak ve bağırsaklardan süratle atılmalarını sağladığı için kanseri önlediği düşünülür.
  • Lifli besinler kalp damar sıhhati için de verimlidir. Çözünebilir lifler, bağırsaklarımızda kolesterolü bağlayarak, emilmesini maniler. Bu yolla kan kolesterol seviyeleri düşer. Kan kolesterol seviyelerinin düşmesi, damar duvarlarında yerleşmiş yağ katmanlarının çözünerek, eksilmesine destekçi olur.
  • Lifli besinler, kandaki şeker seviyesini hakimiyet eder. Özellikle çözünebilen yapıdaki lifli besinler, şeker hastalarında şekerin kan tarafından emilimini ve insülin salgılanmasını eksilterek, tip-2 diyabet tehlikesini düşürür. Lif içeriği yüksek yiyeceklerin, genellikle glisemik indeksleri de düşüktür. Bu cins yiyeceklerin, özellikle diyabet hastalarının beslenme kumpasları içerisinde yer alması kan şekerinin dengelenmesi açısından son derece ehemmiyetlidir. Bazı araştırmalar lifli besinlerin, tansiyonu tertip ettiğini ve inflamasyonu önlediğini de gösteriyor.

Lifli gıdalar zayıflamaya destekçi olur mu?
Yeterli seviyede lifli yiyecek harcamak, sıhhatli biçimde kilo vermeyi basitleştirir. Lifli gıdalar, enerji yoğunluğu düşük olduğundan ve su çekici özelliğinden dolayı mide içeriğinin yoğunluğunu artırarak midenin boşalmasını geciktirir. Mide boşalmadığı için tokluk hissini artırarak, yeme isteğini eksiltir. Enerji kapsamadığı ve tokluk hissi verdiğinden, zayıflamaya destekçi olurlar. Özellikle, zayıflama perhizlerinde lifli bir gıdayla birlikte harcanacak suyla beraber tokluk hissi daha da artırılarak doyum sağlanır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir