İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Koronavirüse karşı dikkat edilmesi gereken 5 Altın Kural

KAPALI ORTAMLARDA MASKESİZ OLMAYIN!

Koronavirüs hasta bireylerden gelen damlacık enfeksiyonu ile etrafa yayılmaktadır. Bilhassa öksürme ve hapşırma esnasında risk artmaktadır. Konuşma sırasında da etrafa mikro zerrecikler halinde salgılar yayılabilir. Bu mikro zerreciklerin yoğunluğu vakitle azalsa da, kıymetli bir müddet havada asılı olarak kalabilmektedir. Enfekte olmuş havanın sağlıklı bireyler tarafından solunmasıyla virüsün burun ve ağız yoluyla şahıslara ulaşması kolaylaşmaktadır. Bu risk bilhassa kapalı yerlerde çok daha yüksektir. Açık alanda havaya yayılan zerrecikler küçük esintilerin yardımıyla süratle dağılabilecek iken, kapalı yerlerde saatlerce havada asılı kalabilir. Bu nedenle maskenin değeri kapalı ortamlarda daha çok ortaya çıkmaktadır.

FIZIKÎ ARALIK OLMAZSA OLMAZ…

Kapalı ortamlarda hasta şahıslar aksırıp öksürdüklerinde enfeksiyonu 3-5 metre uzağa yayabilmektedir. Uzaklık uzadıkça havadaki virüs yoğunluğu azalır. Bu açıdan fizikî uzaklığın de ehemmiyeti ortaya çıkmaktadır. Pek çok insan hastalığı kendisinde hiç bir belirti görülmeden diğerlerine geçirebilmektedir. Hatta daha değerlisi şimdi belirtilerin ortaya çıkmadığı birinci günlerde hasta şahıslardan virüsün etrafa saçıldığı gösterilmiştir. Bu nedenle şahısların o an Covid-19 virüsü taşıyıp taşımadığından emin olmak mümkün olmamaktadır.

MASKE AĞZINIZI VE BURNUNUZU KAPATMALI

Hastalığın havadan damlacık enfeksiyonu yoluyla bulaşması ne kadar kolay olsa da, bundan korunmak da o kadar pratiktir. Maske kullanımı bilhassa hasta şahıslardaki salgıların etrafa yayılmasını önlemek için çok değerlidir. Hangi tip maske olursa olsun tarzına uygun, ağız ve burnun kapatıldığı biçimde kullanılmalıdır. Bu sayede maske takan bir kişi; oburlarının aksırma, öksürme ve konuşması sırasında etrafa mikro zerrecikler halinde yayılan salgılardan büyük oranda korunabilir. Etrafta kimsenin olmadığı açık hava bir ortamda pratik olarak maske takılmayabilir. Fakat kapalı ortamlarda, bilhassa fizikî uzaklığın denetim edilmesinin güç olduğu kalabalık yerlerde herkesin maske kullanması hayati derecede değerlidir.

MASKENİZDEKİ HAVA GEÇİRGENLİĞİNİ TEST EDİN

Piyasadaki maskelerin bir kısmı el imali, değişik kumaşlardan üretilmiş, yıkanabilir, tekrar tekrar kullanılabilen maskelerdir. Maskede hava geçirgenliği ne kadar düşükse, koruyuculuğu o kadar yüksektir. Maske takılıyken üflendiğinde, maskenin önüne tutulan bir mumun ya da çakmağın alevi sönüyorsa genel olarak koruyuculuğu çok azdır. Yani uygun bir maskenin içinde geçebilen hava ölçüsü epey azaltılmış olmalıdır. Takılan maske olası hasta olan bireydeki mikro salgıların ortama yayılmasını denetim etmek içindir. Yani maske takan kişi etrafındaki bireyleri de korumuş olur.

HASTA OLANLAR VE YAKINLARI İÇİN ÖZEL MASKE KULLANILMALI

Maskelerin de çeşitleri bulunmaktadır.Sıklıkla üç katlı cerrahi maskeler kullanılmaktadır, profesyonel takımların takması gereken maskeler de farklılık göstermektedir. Sıhhat kuruluşlarında hasta olma ihtimali çok yüksek olan bireylerin yahut Covid-19 tanısı konulmuş bireylerin tedavisiyle ilgilenen sıhhat işçisinin ve hasta yakınlarının kullanması gereken özel emelli maskeler de vardır. Bu tip maskelerin müdafaa oranları filtre geçirgenliğine nazaran değişir. Genel olarak N95 olarak isimlendirilen bu tip maskeler, koronavirüs için %80-90 müdafaa sağlayan FFP1 maskeler, %90-95 müdafaa sağlayan FFP2 maskeler ve %97-99 müdafaa sağlayan FFP3 maskeler olarak gruplanır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir