İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Koronavirüs aşısı çıktı mı? Korona aşısı ne vakit uygulanacak? Koronavirüs aşısında son durum

Rusya’nın koronavirüs aşısını bulduğunu duyurmasının akabinde ”Koronavirüs aşısı Türkiye‘ye ne vakit gelecek?” sorusunun cevabı aranmaya başladı. Dünya Sıhhat Örgütü ise en tesirli korona aşısı için tarih verdi. Koronavirüs aşısı ne vakit üretilecek?

KORONA AŞISI BULUNDU MU?

Dünya Sıhhat Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, Kovid-19 aşı çalışmalarında uzun yol katetmiş 6-9 çalışma olduğunu, bunların Faz III klinik denemelerine girdiğini aktardı. Harris, “Bu evre (Faz III klinik denemeleri), daha uzun sürmeli. Zira, aşının sahiden ne kadar esirgeyici ve inançlı olduğunu görmemiz gerekiyor. Lakin gerçekçi vakit dilimi açısından, gelecek yılın ortasına kadar (Kovid-19 için) yaygın bir aşılama görmeyi beklemiyoruz.” diye konuştu.

KORONAVİRÜS AŞISI ÇIKTI MI?

Rusya Moskova’da bulunan Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Covid-19 aşısının bulunduğunu duyurmasının akabinde aşının ayrıntıları da açıklanmıştı. Evvel Rusya’daki sağlıkçılara uygulanacağı duyurulan aşının sivil halka ne vakit uygulanacağı ile ilgili soru işaretlerini gideren Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü Yöneticisi Aleksandr Gintsburg 16 Ağustos tarihinde yaptığı açıklamada tarih vermişti.

KORONAVİRÜS AŞISI NE VAKIT UYGULANACAK?

‘Sputnik-V’ ismi verilen aşının etaplar ile halka uygulanacağını söyleyen Gintsburg, “Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in talimatı doğrultusunda ilacın üretim kapasite artırımına gidiliyor. Aşının sivillere uygulanması 3 etapta gerçekleşecek. Aşı üretimi devam ederken kaydı bulunanlara aşı uygulanacak. Bu süreç 7 ile 10 gün ortasında gerçekleşecek. Üretilen fazla aşılar ise halka uygulanacak. Bu ise 3 hafta ile 1 ayı bulabilir” demişti.

Birinci parti üretiminin tamamlandığını belirten Gintsburg, aşıda başarılı sonuçlar alındığını ve hasta olan genç bir kıza uygulanan aşıdan sonra genç kızın bağışıklık sisteminde gelişim olduğunu, bu hastanın kendini âlâ hissettiğini ve yüksek oranda antikorlar kazandığını söz etmişti. Aşının tescilinden sonra hükümetin yasal düzenlemelere devam ettiğini de aktaran Gintsburg, üretimde ise azamî vardiya sistemine geçildiğini söylemişti.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir