İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kolik Bebek Nedir? Sakinleştirme ve Müzikleri

Kolik bebeğe sahip olan anne ve babalar, çoklıkla bebekleri yeni doğduğunda onun ne kadar uslu bulunduğunu ve kendilerinin ne kadar talihli bulunduğunu düşünse de bu hal çok uzun sürmez. Bebeklerin aşağı yukarı olarak %20’si, hiçbir sıhhat sorunu olmasa bile 2. ya da 3. haftanın amacıyladeyken dinmek bilmeyen ağlama krizlerine girer. Aniden başlayan ağlama krizleri, sıksık ve yüksek seslidir. Bu nöbetler esnasında bebeğin yüzünde acı ya da sorun ifadesi olabilir. Kolik bebekler çoklıkla ağlama nöbetleri esnasında ayaklarını karnına doğru çeker ve yumruklarını sıkar. Uzun vakitli ağlamaya bağlı olarak bebeğin cildi kızarır ve ağız etrafında nefes bir manzara oluşabilir. Bu hal ebeveynlerin paniklemesine yol açar. Ağlama nöbetleri, genelde öğleden sonra ve akşam saatlerinde başlar ve ebeveynlerin anında bütün sakinleştirme çabaları sonuçsuz kalır. Bebeğin, kolik olup olmadığını kavramak amacıyla namacıylasiz olarak ilerleyen ağlama nöbetlerinin, haftada en az 3 gün görülmesi ve bu vakitlarda toplam 3 saat vakitınce durdurulamayan sorun, sancılanma ve ağlama gibi sendromların görülmesi gerekir. Ağlama, fakat bebek gaz çıkarttıktan ya da kakasını yaptıktan sonra sona erer. Kısa bir vakitın sonrasında yine başlar. Kolik bebek olarak tariflenen bu hal, çoklıkla bebeğin 3. ayını doldurmasının sonrasında son bulur. Fakat bu vakit vakitınce aile, bebeğin sancısını dindirmek amacıyla pek çok yola başvurur.

Kolik Bebek Bulguları Nelerdir?

Bebeklerin beslenme ve uyku düzenlerini tesirleyen koliğin vakitgelen olarak görülen bulguları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kolik bebekler sık sık bacaklarını karınlarına doğru çeker ve gergin bir şekilde uzatır.
 • Ağlama krizleri esnasında vakit vakit sırtını yay gibi gerer.
 • Kolik bebekler ağlarken ellerini yumruk yapar, kol ve bacaklarını savurur.
 • Ağlarken, yüzü acı çekiyormuş gibi görünür ve kıpkırmızıdır.
 • Karnı şiştir ve ağlama çoklıkla kaka yaptıktan ya da gaz çıkarttıktan sonra sona erer.
 • Meme arayan bebek, memeyi emerken aniden bırakarak ağlar ve daha sonra yine meme arar.
 • Ağlama sesinin şiddeti normalde olmasından daha çokdır.
 • Ağlama vakitı günde 3 saatten çokdır.
Kolik Bebek
Kolik Bebek

Kolik Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

Gaz sancısı namacıylaiyle meydana gelen kolik bebek, bebeğin uzun vakit vakitınce ağlamasına yol açar. Bebeğin beslenme ve uyku düzeninin bozulmasına yol açan bu halde bebeğin sakinleşmesini gerçekleştiren birtakım yöntemler bulunur. Fakat bu yöntemler birtakım bebekleri sakinleştirirken birtakımlarının daha çok ağlamasına da yol açabilir. Hem de kolik bebek sesi olarak da tanınan acı ağlama sesini dindirmek ve bebeği rahatlatmak amacıyla tavsiye edilen yöntemler art arda denenmemelidir. Farklı bir söyleyişle aynı ağlama nöbeti amacıyla bir yöntemden diğerine geçmek, bebek amacıyla uyarıcı tesir göstererek ağlama şiddetinin yükselmesine namacıyla olabilir. Kolik bebeklerin sakinleşmesini gerçekleştiren yöntemlerin birtakımları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bebeğin yavaş ve ritmik bir şekilde kucakta, pusette ya da yatağında sallanması, birtakım kolik bebeklerin sakinleşmesinde tesirlidir.
 • Bebek, kucağa alındığında anne ya da babanın göğsüne yaslanması, bebeğin emniyet duymasını sağlar. Bebek, göğüse yaslı pozisyondayken çok hafif ve ritmik bir şekilde bebeğin sırtına ya da poposuna vurulabilir. Bu prosedür bebeğin incinmesine yol açabileceğinden vurma eylemi, el hareketiyle değil hafif parmak hareketleriyle, dokunma şeklinde yapılmalıdır.
 • Dinmeyen ağlama krizine giren bebeklerin arabayla gezdirilmesi de tesirli bir yöntemdir. Arabanın sallanma hareketlerinin yanı sıra sesinin de bebekler üstünde sakinleştirici tesiri bulunduğu düşünülür.
 • Bazı bebekler anne ya da babalarının sesiyle de sakinleşebilir. Bebeğe şarkı söylemek ya da onunla sakin bir ses tonuyla konuşmak, bebeğin rahatlamasında tesirli olabilir.
 • Anne ya da babanın bebeği kucağına alıp sırtüstü yatırması ve bu sırada hafif bir şekilde sırtına vurması ya da sıvazlaması bebeğin rahatlamasını sağlayabilir.
 • Bebeğin ağlama nöbetleri esnasında emzirilmesi ya da emzik verilmesi, bebeğin sakinleşmesine yardımcı olabilir.
 • Ebeveynin sırtüstü yatar pozisyondayken bebeği yüzü koyun şekilde göğsüne yatırması bebeğin sakinleşmesini sağlayabilir. Bazı bebekler, ebeveynlerinin kalp atışlarını duyduğunda da sakinleşebilir.
 • Bazı kolik bebekler, ılık suyla yıkandıklarında aniden sakinleşebilir. Banyo esnasında bebeğin karnına ve sırtına su tutulması ve hafifçe masaj yapılması da tesirli olabilir.

Kolik Bebek Müzikleri Nelerdir?

Kolik bebeklerin büyük bir bölümü ritmik sesleri sever. Bu sesler, tıraş makinesi, elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi gibi Aralıksız ses çıkaran cihazlar olabileceği gibi rahim içi sesler ya da kolik bebek müzikleri de olabilir. White noise olarak tariflenen bu ses türlerinde, uzaktan gelen rüzgar, dalga, su damlaması, uğultu sesi ve yağmur yağışının yarattığı sesler kullanılır. Arada sırada bu seslere kalp sesi gibi ritmik sesler de eklenir. Kulağa hoş gelen bu sesler, kolik bebeklerin sakinleşmesi amacıyla kullanılabilir. White noise olarak tanınan bu müziklerin yanı sıra bebeğin sakinleşmesinde tesirli olan ninni ve melodiler de kolik bebeğin sakinleşmesine yardımcı olabilir. Bu ninnileri internetten bulabileceğiniz gibi kendiniz de söyleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir