İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kolajen İçeren Doğal Besinler Nelerdir?

Kolajen, yapısal bir protein olmakta olup vücut ve cildimiz tarafından üretilmektedir. Kolajen genç ciltlerde daha fazla bulunmakta olup yaş ilerledikçe üretimi azalmaktadır. Bu sebepten dolayı gençlerin ve çocukların ciltleri pürüzsüz ve parlaktır. Kolajeni ayrıca citdi daha sağlıklı hale getirmek için keratin ile işbirliği yapmaktadır.

Vücudumuz ve cildimiz her yaşta kolajen üretmektedir. Ancak bu yaşlara ve etkenlere değişim gösterir. Sizlerde sağlıklı bir cilt için kolajen üretimini azaltacak etkilerden uzak durulması ve kolajen üretimini artıracak besinler ile güçlendirebilirsiniz.

Kalojen Üretimini Sigara, Fazla Güneş ve Fazla Şeker Azaltır

Vücudumuzda kolajen üretimini azaltan en önemli 3 faktör bulunmaktadır. Bunların başında sigara yer almakta olup yapılan araştırmalar sonucunda sigara kullanılan bireylerde %20 oranında kolajen üretimi azalttığını göstermektedir.

Diğer önemli husus ise güneş ışınlarına doğrudan ve korunmadan maruz kalmaktır. Güneşin tam dik olduğu saatlerde ve güneş kremi kullanmamak kolajen üretimi etkileyen faktörlerdir.

Şekerde kolajem üretimini azaltmakta olup özellikle işlenmiş şekerden uzak durulması gerekilmektedir. Ayrıca stres, kirli hava ve sağlıksız beslenme etkileyen faktörler arasındadır.

Vücudumuz için en önemli şeylerden birisi düzenli uyumaktır. Bu kolajen üretimine etki etmekte olup ayrıca vücudumuzdaki hasarlı yapıları onarmak ve inşa etmek için uğraşmaktadır. Sizlere bunun yanında aşağıda kolajen içeren doğal besinleri listedik,

Sarımsak

Yapılan araştırmalar sonucunda sarımsak içerisinde yer alan maddeler ile kalojen liflerini tamir etmekte olup cildimizde kalojen üretimini attırmaktadır. Kükürt, kalojen için çok önemli olmakta sarımsakta bolca bulunmaktadır.

C Vitamini

C Vitamini serbest radikal hasarları azaltarak, elastin, askorbik asit ve kolajen sentezine yardımcı olur. Ayrıca cilde etki eden ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korumaktadır. C Vitamini bulunan meyveler arasında kivi, çilek, portakal ve limondur.

Yaban Mersini

Kolajen lifleri birbirine kolay bir şekilde bağlandığında kolajen üretimi daha yüksek hızla artmaktadır. Yaban mersini ise bu işi çok kolay bir şekilde cildimizde organize etmektedir.

Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3 yağ asitleri kolajen oluşması için gerekli olan temel yağ asitlerine ortam sağlar. Yağ asitleri ile hazırlanan ortam sayesinden kolajen üretimi hızlanarak cilt hücreleri yenilenir ve dolgunlaşır. Omega-3 somon, ton balığı, ceviz, badem, ceviz ve fındıkta bulunur.

Kırmızı Meyve ve Sebzeler

Kırmızı meyve ve sebzeler içerisinden yer alan likopen ile birlikte kolajen üretimini artırır ve DNS hasarlarınız önleyip hücreleri yeniler ve onarır. Bu meyveler çilek, elma, vişne, kiraz, kırmızı biber, havuç gibidir.

Fasulye

Fasulye hyaluronik asit sayesinden cildinizdeki suyu tutar nemli ve pürüzsüz hale getirir. Kolajen üretimini hızlandırıp onları daha üretken hale getirir. Ayrıca eklem ve cildin sertleşmesi için en önemli besinlerden biridir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir