İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kerevizin yararları neler? Kerevizin faydaları neler? Kereviz sapı tanımı

Kereviz içerisinde bulundurduğu sodyum, bakır, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve potasyum mineralleri ile çok besleyici bir yiyecektir. Ayrıyeten, yağ asitleri ve A, K, C, E, D ve B vitaminleri bakımından da zengindir. Ağır lifli olması sebebiyle de pek çok yararı vardır. Sıhhatiniz için tüketmeniz gereken kerevizin faydaları ile sindirim sisteminizi ve bağışıklık sisteminizi olumlu etkileyebilirsiniz.

KEREVİZİN YARARLARI NELER?

Antioksidan kaynağı

Kereviz antioksidan bakımından çok güçlü bir besindir. Antioksidanlar kan damarlarını, hücreleri, ve organları oksidatif gerilim kaynaklı hasardan korur.

İçeriğinde yer alan C vitamini, beta karoten ve flavonoidler sayesinde tek bir sapında bile ağır ölçüde antioksidan vardır.

İltihabı azaltır

Kerevizin kanıtlanmış kıymetli yararları ortasında iltihaplanmayı azalttığı yer alır. Sindirim sisteminde, hücrelerde, kan damarlarında ve organlardaki iltihaplanma olaylarını azaltan kereviz, kıymetli bir bitkidir.

Kereviz iltihaplanmaya karşı muhafaza sağlayan 25 anti – enflamatuar bileşeni içerir. Kronik Enflamasyon, artrit ve osteoporoz hastalıkları için de uygun gelmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonlarını önler

Kereviz, ürik asidin yok edilmesi için de tüketilen besinlerdendir. İdrar söktürücü özelliği sayesinde böbrek sorunları, mesane sıkıntıları üzere sorunları olan şahıslar için güzel bir çıkış yoludur. Ayrıyeten idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde değerli bir rolü vardır.

Kereviz kan basıncını düşürür

Kandaki gerilim hormonu düzeyini düşürmek için gerekli olan organik kimyasal bileşikleri içerir. Birebir vakitte içerdiği potasyum da kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Kan damarlarındaki basıncı azaltması sayesinde kanın damarlarda daha kolay taşınması için genişlemesini sağlar. Kalp krizi yahut felç geçirme riskini azaltır.

Sindirimi destekleyici özelliği vardır

Antioksidan ve antienflamatuar hususları tüm sindirim sistemini müdafaaya yarayan besinlerdir. Kereviz böylelikle mideye pek çok yararda bulunabilir.

Kerevizde bulunan apiuman isimli bileşik olan pektin bazlı polisakaritler, mide ülseri hadiselerini azalatmaktadır. Ayrıyeten, mide zarını güzelleştirdiği belirtilmektedir.

Kerevizin yüksek su içeriği; çözünür ve çözünmez lifler sayesinde sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanızı takviyeler.

Kanser riskini azaltır

Luteolin isimli flavonoid içeren kerevizi araştırmacılar kanser zıddı olarak nitelemektedir. Luteolinin kanser riskini azalttığı belirtilmektedir.

Kereviz içerisinde bulunan bir başka kanser aykırısı besin ise beyaz kan hücrelerinin aktivitesini artıran kumarinlerdir.

Eklemlerde meydana gelen artrit ağrısını azaltır

Kereviz, romatizma, artrit ve gut hastaları için çok kıymetli bir besindir. Eklemlerin etrafında oluşan şişliği ve ağrıyı azaltmaya faydalıdır.

Kereviz özleri, artrit ve kas ağrısından kurtulmak için tesirlidir.

Kereviz sapları, ağrıya neden olabilecek ve eklemlerin etrafında oluşan ürik asit kristallerinin giderilmesine yardımcı olur.

Astım belirtilerini azaltır

Kereviz içinde bulunan C vitamini hür radikal hasarını önler. Astım üzere iltihaplı durumların şiddetini azaltır.

GEBELER İÇİN KEREVİZ KULLANIMI

Kereviz bitkisinin tohumları, uçucu yağlar, flavonoidler, kumarinler ve linoleik asit içerir. Bu sebeple gebe bayanların tüketmesi tavsiye edilmez. İçeriği sebebiyle uterusta kasılmalara neden olur.

KEREVİZ SAPI TANIMI | KEREVİZ SAPI NASIL KULLANILIR?

Kereviz sapı suyu tanımı ile pek çok yararlı besini bedeninize alabilirsiniz. En tesirli formül kereviz saplarını sıkarak elde edilecek içecek sayesinde olur. Bunun için katı meyve sıkacağı kullanabilirsiniz. 1 su bardağı kadarı kâfi olacaktır.

Kereviz sapı tanımı materyalleri

Yaklaşık 2-3 adet kereviz sapı

1 tutam maydanoz

1 adet limon suyu

3 su bardağı kadar içme suyu

Tüm gereçleri blender içine koyun ve çekin. Elde ettiğiniz sulu karışımın içindeki parçacıkları süzmek için ince bir elek yahut pak bir tülbent kullanabilirsiniz.

Kereviz sapı suyunu sabahları aç karna taze olarak yaparak içebilirsiniz. En az 7 gün boyunca kullanmalısınız.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir