İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kaçış sendromu hastalığı nedir, belirtileri ve tedavisi neler?

KAÇIŞ SENDROMU NEDİR?

Kaçak sendromu bir diğer isimle sistemik kılcal firari sendromu (SCLS), kan damarlarından komşu gövde kavitelerine (avarelik) ve kaslarına tekrarlayan büyük miktarda plazma sızıntısı ile karakterize nadir görülen bir hastalıktır. Bu, kan basıncında, çare edilmediğinde organ yetmezliğine ve ölüme neden olabilecek keskin bir düşüşe niçin olur.

Clarkson hastalığı olarak da adlandırılan bu durum, yaygın enfeksiyonlara (septik şok) veya önemli alerjik reaksiyonlara (anafilaktik şok) önemli reaksiyonlar ile karıştırılabilir. Atakların sıklığı, ömür boyu bir yıldan birkaç yıla kadar değişken. Bazıları ise yaşamları her tarafında yalnızca bir hücum geçirirler.

KAÇIŞ SENDROMU BELİRTİLERİ

* Çabuk Sinirlenme
* Dermansızlık
* Karın ağrısı
* Mide bulantısı
* Adale ağrıları
* Fazla susama
* Karoser ağırlığında ani artış

KAÇIS SENDROMU NEDENLERİ

Birçok durumda neden bilinmemektedir (idiyopatik SCLS). SCLS’li bir takım kişiler, ataklardan önce bir enfeksiyon (virüs gibi) geçirdiğini bildirmiştir. Bir Takım kaçış sendromu vakaları, kalbin, böbreğin ya da karaciğerin farklı alanlara yönlendirilmiş durumlarıyla ilişkilidir. Bir epizod esnasında tedavi, hava yolu ve solunumun stabilize edilmesini ve sıvıların, ilaçların veya kan ürünlerinin infüzyonunu içerebilir. Gelecekteki atakları durdurmak için periyodik infüzyonlar veya bazı ilaçlar kullanılabilir.

KAÇIŞ SENDROMU TEDAVİSİ

Şu anda sistemik kılcal kaçak sendromu (SCLS) için bir tedavi yoktur. Bir hücum esnasında SCLS tedavisi çoğunlukla destekleyici olup, semptomları stabilize etmeyi ve ciddi komplikasyonları önlemeyi amaçlamaktadır. Bu, hava yolu ve solunumun stabilize edilmesini, belirtilen ilaçların alınmasını ve / veya intravenöz (IV) istikrarsız, hap veya kan ürünleri infüzyonunu içerebilir. Bazıları IV sıvılarının şişmeyi (ödem) kötüleştirebileceği veya diğer komplikasyonların riskini artırabileceği için nasihat edilmediğini öne sürmektedir. Bir kişi iyileşmeye başladığında, diüretikler (idrar atımını kolaylaştıran ilaçlar) hemen her zaman gereklidir.

Periyodik infüzyonlar veya belirli ilaçların kullanımı, gelecekteki atakları önlemeye niyetlenmek için kullanılır. Aylık intravenöz immün globulin infüzyonları (IVIG) önerilmiştir. 2017 yılında yayınlanan bir çalışmada, kaçış sendromu olan kişilerde İVİG ile önleyici tedavinin sağkalımla ilişkili en kuvvetli etken olduğu bulunmuştur. İVİG ile düzelmeyen ya da tedaviye tahammül edemeyenler teofilin ve terbutalin ile başarılı olabilirler.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir