İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İncir yaprağının yararları nelerdir? İncir yaprağı çayı nasıl hazırlanır?

Yapılan araştırmalarda incir yaprağının en az incir kadar yararlı olduğu tespit edilmiştir. Gerçek formda kullanılan ve bedellendirilen bitkilerin insan sıhhati üzerinde sayısız faydası bulunmaktadır. İncir yaprağının da tam olarak bu türlü bir tesire sahip olduğundan ötürü hakikat formda tüketilmesi ve kullanılması gerekmektedir. İncir yapraklarıyla yapılan çay nizamlı olarak tüketildiğinde cilt sorunlarından kalp hastalıklarına kadar birçok sıhhat sıkıntısının güzelleşmesinde olumlu tesire sahiptir. 

İNCİR YAPRAĞI YARARLARI NELERDİR? 

Birtakım araştırmalara nazaran incir yaprağının incirden daha yararlı ve sağlıklı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bundan ötürü kalp hastaları, cilt sorunları, şeker hastalarına karşı kullanılması önerilmektedir. Bu üzere doğal ilaç ve tedavi teknikleri hastalığın meydana gelmesine kısmen mahzur olabilir. Yani sağlıklı ve kronik rahatsızlığı olmayan şahısların incir yaprağı ve öbür birçok yararlı bitkileri nizamlı olarak kullanması hastalıkların ortaya çıkmasına pürüz olması mümkündür. Lakin hasta olduktan sonra doktora müracaattan bitkisel tedavilere başvurmak kişinin güzelleşmesinden çok sıhhatini tehlikeye atmaktadır. Bundan ötürü kronik rahatsızlığı olan her bireyin, rastgele bir bitkisel tedaviye başlamadan evvel kesinlikle doktora istişaresi gerekmektedir. İncir yaprağının insan vücudu üzerindeki olumlu tesirleri şöyledir:

İncir yaprağı, sivilce, çıban, iltihap, siğil ve et beni üzere cilt sorunlarının tedavi edilmesinde kullanılabilmektedir. Bilhassa iltihaplı sivilcelerin kuruması ve hemencecik geçmesi için incir yapraklarıyla hazırlanan kürler önerilmektedir. 

Kalsiyum bakımından epeyce güçlü olan incir yaprağı kemiklerin güçlenmesinde epeyce tesirlidir. Gelişme çağında çocukların daha güçlü bir iskelet yapısına sahip olması için incir yaprağı tüketilmesi önerilmektedir. 

İncir yaprağı çayı, sistemli tüketilmesi durumunda damar tıkanıklığını önleyerek kan dolanımını hızlandırır. Kalp ve damar sıhhatinin koruyarak kalp krizi riskini azaltmaktadır. 

İncir yaprağı bedendeki iltihap ve enfeksiyonunun doğal olarak atılmasını sağlar. Bilhassa idrar yolu enfeksiyonun temizlenmesinde tesirli olduğu görülmektedir. 

Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olan incir yaprağı, diyabet hastalarının tabiplerinin onayıyla incir yaprağı tüketebilecekleri aktarılmaktadır. 

İncir yaprağının nizamlı tüketilmesi ülser başta olmak üzere hazımsızlık üzere mide rahatsızlıklarına düzgün gelmektedir. 

Varis tedavisinde incir yaprağının tesirli olduğu ve hazırlanan kürün nizamlı olarak uygulanması durumunda varislerin büyük oranda tedavi edildiği aktarılmaktadır. 

İncir yaprağı, metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak bağırsakların daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Böylelikle kabızlık badiresi çeken şahısların nizamlı olarak incir yaprağı çayı içmeleri sindirim sisteminin nizamlı çalışmasını sağlayacaktır. 

Yüksek kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmaktadır. 

Antioksidan özelliği sayesinde bedenin toksinlerden arınmasını sağlamaktadır. 

İncir yaprağı suyu yahut çayı bronşit üzere teneffüs yolu hastalıklarına âlâ gelmektedir. 

Hİper tansiyon ve yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olmaktadır.

Zona hastalığı hazırlanan incir yaprağı suyu ile tedavi edilebilmektedir. 

İNCİR YAPRAĞI NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Cilt Bakımı Kürleri: Pak ve yıkanmış incir yapraklarının pak bir beze sarılarak dövülür. İncir yapraklarının sarılı olduğu bez iltihap, sivilce, çıban ve siğil olduğu bölgeye yavaşça sürülür. Bu süreç haftanın 3-4 günü yapılabilir. Cildi hassas ve alerjik olan bireylerin bu kürü uygularken daha dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir. 

Zona hastaları ise 4-5 adet incir yaprağını 3 bardak suyun içinde 3-5 dakika kadar kaynatır. İncir yapraklarının kaynamasının akabinde soğuması için beklenir ve soğuduktan sonra hastalıklı bölgeye pak bir bez ya da pamukla sürülür. Bu süreç hastalık geçene kadar uygulanabilir. 

Varis sorunu olan şahısların ise hazırlanan incir yaprağı suyunu 21 gün boyunca varisli bölgeye sürmeleri önerilmektedir. Varis probleminin geçmesine yardımcı olan bu formül 21 günün sonunda da gereksinime nazaran uygulanabilmektedir. 

İncir Yaprağı Çayı: Bedenin iltihap, toksin ve enfeksiyonlardan arınması için sistemli olarak içilmesi önerilen incir yaprağı çayı, kan şekerinin dengelenmesinde, yüksek kolesterol ve hiper tansiyonun düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Kronik rahatsızlığı olmayan şahısların tüketilmesi önerilirken kalp, şeker, tansiyon üzere hassas ve riskli hastalığı olan bireylerin tabiplerine danışarak incir yaprağı çayını içmeleri önerilmektedir. 

İncir yaprağı çayı, 2 bardak suyun içine 2-3 incir yaprağının 1-2 dakika kaynattıktan sonra 10 dakika demlenmesi beklenir ve akabinde suyunun süzülmesiyle hazırlanmaktadır. 

İNCİR YAPRAĞI NEREDEN ALINIR? 

Ağaç yaprakları, meyvelerden daha çok kimyasal tarım ilaçlarına maruz kaldığından ötürü çok dikkatli olunmalıdır. Yarar sağlamaya çalışırken daha çok sıhhati riske atmaktadır. Bundan ötürü doğallığından emin olunan yerlerden alınması önerilmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir