İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hipoglisemi (Glisemik İndeks) Nedir? (Diyabet)

Diyabet bugünkü hayat koşullarından ötürü son derece süregelen görülen bir hastalıktır ve diyabet ile hayatayı öğrenmek hayat niteliğini yükseltmek amacıyla elzemdir. Bu hastalıkla hayat sürdüren bireyler karşılaşacakları problemlerin çözümlerini öğrenmeli ve uygulanacak tedavilere uyum sağlamalıdırlar. Aksi takdirde diyabet bedenin çoğu bölgesine ve organına tesir ederek insan sağlığını çok çok tesirler. Bu tesirlerin tedavileri de son derece ağırdır ve uzuv kayıbına bile yol açabilir. İnsülin kullanan diyabet hastalarının karşılaşacağı problemlerden birisi de hipoglisemidir. Hipogliseminin durdurulabilmesi ve tedavi edilebilmesi amacıyla kan şekerinin sıksık olarak belirli bir düzeyde tutulması gerekir. Kan şekerinin sürekli yüksek ya da düşük olması hipoglisemi gibi başka hastalıklara yol açacaktır. Bu da tedavi sürecini güçleştirir ve daha ciddi problemlere yol açar.

Hipoglisemi (Glisemik İndeks) nedir?

Hipoglisemi nedir sorusu bubugünküde son derece çok sorulmaya başlanmıştır. Bunun sebebi bundan sonra toplumlarda bu hastalığın son derece süregelen görülmesidir. Glikoz bedenin ana enerji kaynağıdır ve her gün belirli düzeyde alınması gerekir. Hipoglisemi, kan şekeri yani glikoz değerinin normalde düşük civarda olması halidur. Bu hastalık genelde diyabet ile ilgilidir. Fakat çok seyrek ilaçların yan tesiri olarak diyabet olmayan şahıslarda de düşük kan şekeri hali görülebilir. Kan şekeri düzeyinin normalden düşük olması halinda hemen tedavi gerekir. Çoğu insanda desilitre başına 70 miligram (mg/dL) ya da litre başına 3,9 milimol (mmol/L) ya da daha düşük açlık kan şekeri seviyeleri hipoglisemiyi işaret edebilir. Bu hal bireyden bireye değişiklik gösterse de bu seviyelerde açlık kan şekerine sahip olanların muayene olmaları gerekir. Aksi halda daha ciddi problemlerin meydana çıkma hali vardır. Kan şekerinin düşük olması halinda yüksek şekerli yiyecekler, içecekler ya da kan şekerini yükseltici ilaçlarla kan şekerinin normale döndürülmesi gerekir. Kalıcı bir tedavi yapmak amacıyla ise hastalığın altında yatan namacıyla belirleme edilir ve bu amaçlarin ortadan kaldırılması amacıyla tedavi uygulanır. Hipoglisemi tedavi edilmediğinde, hipoglisemi nöbetlerine ve şuur kayıbına yol açabilir. Hatta daha ağır vakalarda ölümcül olma hali da vardır. Bu yüzden hastalar hipoglisemi ile hayatayı öğrenmeli ve lüzumlu tedavileri zaman geçirmeden yaptırmalıdırlar. Hem de hipogliseminin bir türü olan reaktif hipoglisemi de son zamanlerde son derece süregelen görülmektedir. Genel tarif olarak reaktif hipoglisemi yemekten sonra kan şekerinin kısa sürede düşmesidir. Bu hal tüketilen besin ve mide hallarıyla alakalıdır. Açken tüketilen şekerli besinler kan şekerinin kısa sürede yükselerek birden düşmesine namacıyla olur. Bunun yanısıra mide ve bağırsak ameliyatı olan bireyler besin tükettiklerinde, alınan besinin kısa sürede mideden geçerek emilip kana karışması hali oluşabilir. Bu halda pankreas yoğun bir insülin üretimi yapar ve kan şekeri birden düşer. Her iki halda reaktif hipoglisemi olarak adlandırılır.

Diyabet

Hipoglisemi (Glisemik İndeks) bulguları nelerdir?

Hipoglisemi bulguları şahıstan şahsa değişiklikler gösterir. Tip 1 diyabetin yönetmenin en mühim kısmı, hipoglisemi bulgularıni tarife ve semptomları tarifektan geçer. Bunun amacıyla tüm hipoglisemi bulguları ile ilgili düşünce sahibi olmak gerekir. Genel olarak erken hipoglisemi bulguları ve semptomları:

 • Günün rastgele bir zamanında titreme ya da terleme,
 • Normal olmayan kızgınlık ve endişe hali,
 • Olduğundan çok daha çok kabus görmek,
 • Bilinç bulanıklığı ve karar verme zorluğu,
 • Ten renginin soluklaşması,
 • Kalp atış hızının artması,
 • Baş dönmesi, uyuşukluk ve sakarlık,
 • Yoğun açlık hissi ve mide bulantısı,
 • İstenmeyen kilo kayıpları,
 • Konuşma bozuklukları ve ağız çevresinde hissedilen karıncalanmadır

Daha kuvvetli ve gelişmiş hipoglisemi ise nöbetlere namacıyla olur. Bilinç kayıplarına yol açar. Bu amaçla bu belirtilerden bir ya da birkaçının görülmesi halinda tedavi amacıyla zaman kaybetmeden muayene olmak gerekir.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir