İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hibiskus nedir? Hibiskus ne işe fayda? Hibiskus özellikleri nelerdir? Kerkede nedir ne işe fayda? Hibiskus nasıl tüketilir? Hibiskus faydaları!

Hibisküs bitkisinden yapılan çay son günlerde epeyce trend. Hem ruhsal hem de fizikî sıhhate yeterli gelen bu bitki birçok yarara sahip. Hibiskus nasıl tüketilir? Hibiskus faydaları!Hibiskus nedir? Hibiskus ne işe fayda? Hibiskus özellikleri nelerdir? Kerkede nedir ne işe fayda?

HİBİSKUS NEDİR?

Hibiskus (Kerkede) ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından bitki çeşididir.

Hibiskus çayı

YAYILIMI

Hibiskus, olasılıkla Batı Afrika kökenli bir bitki olup, Batı Hint Adaları’nda 16. yüzyılın başlarından beri kaydedilen bu bitkinin 17. yüzyıla gelindiğinde Asya‘da da yetiştirilmekte olduğu bilinmektedir. Flemenk-Doğu Hint Adaları’nda (günümüzde Endonezya) bitkinin devlet teşvikiyle yaygın ziraatine 1920’lerde şeker çuvalı imalatında kullanılmak üzere elyaf elde edilmek için başlanmıştır.

TANIMLAMA

Hibiskus, (Kerkede) çok yıllık bir bitki olmasına karşın yıllık hasatla tohumdan üretilir. Killi, geçirgen toprakları ve aslen tropik iklimleri tercih eder. Büyüme evresinde, ortalama 2,5 desimetrelik aylık yağış ister. Sap ve yaprak rengi koyu yeşille kızılımtırak ortasında değişir, yaprakları üç ila beş boğumlu, 8 ila 15 santimetre uzunluğundadır; çiçekleri kremsi beyaz ya da soluk sarı renkte olup 8 ila 10 santimetre çapındadır. Çanak tabanında 1,5-2 santimetre çapında, çanak ucunda 3-3,5 santimetre çap kesbeden çiçek dış örtüsü, her birinin tabanında koyu kırmızı bir leke bulunan etli çanak yapraklardan oluşur.

VARYETELERİ

Liflik hibiskus (Hibiscus sabdariffa var. altissima) : Elyafı için üretimi yapılır. Tohumları sık ekilir, az dallanan, 3 ilâ 5 metre yüksekliğe ulaşan ağaççıklar verirler. Tomurcuklanma başladığında kesilen saplar, havuzlamaya tabi tutulup döğülerek ya da kabukları soyularak lifleri çıkarılır. Kimi bölgelerde havuzlama mühleti, yalnız kabuğu ve kabuğa yapışık lifleri işleyereyek çabuklaştırılmaktadır. 1-1,5 metre uzunluğundaki lif telleri, ferdî lif hücrelerinden oluşur. Lifleri sak elyafı grubundandır. Hibiskus elyafı parlaktır, rengi kremsi beyazdan gümüşi beyaza değişir; orta kuvvette bir liftir. Çoklukla jüt lifleriyle harmanlanarak çuval bezi ve sicim üretiminde kullanılır. Hindistan, Java ve Filipinler önde gelen hibiskus elyafı üreticileridir.

Yiyimlik hibiskus (Hibiscus sabdariffa var. sabdariffa): Yenebilir çiçek dış örtüleri (calix) için yetiştirilir. Tohumları daha aralık ekilir, daha kısa ve çok kollu olurlar. Çiçekler, dış çanak dolgun ve etli hâle gelince toplanır. Çanak yaprak ihracatında Çin ve Tayland küresel ihracat hacminin büyük kısmını elinde tutmaktadır.

BESİN OLARAK KULLANIMI

Birden fazla tropik iklim bölgesinde, Hibiscus sabdariffa (Kerkede) var. altissima’nın kırmızı, ekşimtırak çiçek çanakları lokal içecek, salça, reçel, konserve ve baharatlı turşu üretiminde kullanılır; yaprak ve bitki sapları salata ya da pişmiş zerzevat olarak tüketilir ve acılı yemekleri baharatlandırmaya fayda. Afrika’da yağlı tohumları yenir; Sahara altı tarihi Sudan bölgesinde bitki çayı olarak tüketilir. Batı ülkelerinde bitki çayı olarak tüketilmesi yakın vakitte yaygınlaşmıştır.

HİBİSKUS YARARLARI NELERDİR?

1- ANTİOKSİDAN ÖZELLİĞİ TAŞIR

Antioksidan özelliği taşıyan hibisküs, özgür radikallerle savaşır ve hastalıkları önler.

2- KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR

Yağ yakımını hızlandıran hibisküs, kan şekeri düştüğünde aç hissetmenizi önler ve şeker gereksiniminizi gidermeye yardımcı olur.

3- REGL AĞRILARINA UYGUN GELİR

Sakinleştirici özelliği olan hibisküs, hormonel dengelemeyi sağlar. Üstelik sakinleştirici özelliği ile depresyonla ve gerilimle çabada size yardımcı olur.

4- KAN ŞEKERİNİ ISTIKRARLAR

Bilhassa kan şekeri düştüğünde aç hissetmenizi önlemeye yardımcı olur.

5- DOĞAL İDRAR SÖKÜCÜDÜR

Bağırsak hareketlerini dengeleyen hibisküs, doğal olarak kabızlığa düzgün gelir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir