İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HES (Hayat Eve Sığar) kodu nedir? HES kodu nasıl alınır?

HES kodu, koronavirüs pandemi sürecinde Sıhhat Bakanlığı’nın geliştirdiği ve bilhassa seyahat sırasında vatandaşlardan istediği bir koddur. HES kodu ulaşımın yanı sıra artık imtihanlarda da istenecek. ÖSYM imtihanlarında gerekli olan HES kodu https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/ adresinden alınabiliyor.

HES KODU NEDİR?

Sıhhat Bakanlığı’nın internet adresinde yer alan bilgiye nazaran; HES (Hayat Meskene Sığar) Kodu, Denetimli Toplumsal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret üzere süreçlerinizde kurumlarla ve şahıslarla, Covid-19 hastalığı açısından rastgele bir risk taşıyıp taşımadığınızı inançlı formda paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod yalnızca kullanacağınız şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz mühlet boyunca karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak hedefine hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz başka şahısların sonradan Covid-19 testinin müspet olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm idaresi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz mühlet kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES KODU NASIL ALINIR?

* Hayat Konuta Sığar Taşınabilir Uygulaması ( IOS ve Android) ile,

* 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;

– HES yazıp ortalarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım müddeti (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

– Mavi Kartlı yahut TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan bireyler; HES yazıp ortalarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım mühleti (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

– T.C. Kimlik yahut Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan bireyler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp ortalarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,

* e-Devlet ile,

– e-Devlet üzerinden HES Koduna ilişkin süreçler; üretme, silme, sorgulama ve ayrıntılarını görüntüleme süreçleri gerçekleştirebilirsiniz.

– 18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturabilirsiniz alabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir