İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Her gün Türk kahvesi içmenin yararları nelerdir? Türk kahvesinin yararları ve ziyanları…

Somut Olmayan Kültürel Miras Listesinde yer alan Türk kahvesi, yeme içme kültürünün en klâsik ve karakteristik lezzetidir. Yüzyıllardır severek tüketilen Türk kahvesinin insan vücuduna de hayli fazla yararı bulunmaktadır. Her gün sistemli ve ölçülü ölçüde tüketilmesi, birçok hastalıkdan korumaktadır. Çok tüketildiğinde ise beden istikrarını bozarak sıhhati riske atmaktadır. Bundan ötürü dikkatli ve ölçülü tüketilmesi gerekmektedir. Türk kahvesini öbür kahvelerden ayıran özelliği ise demlenerek değil pişirerek hazırlanmasıdır. Türk kahvesinin tam kıvamında ve lezzetli olması için en fazla 3-4 gün saklanması gerekir. Çekilmiş ya da ambalajı açılmış Türk kahvesinin lezzetini kaybetmemesi için en fazla 1 haftada tüketilmesi önerilmektedir. 

GÜNDE 1 FİNCAN TÜRK KAHVESİ İÇMENİN YARARLARI

Yapılan araştırmalarda her gün nizamlı olarak Türk kahvesi tüketmek gün içinde gücün yükselmesine ve odaklanmayı arttırdığı belirtilmektedir. Dopamin ve serotonin düzeyini yükselterek ruh haline olumlu tesir eder. Türk kahvesi yararlarına değinmeden evvel kahvenin şekersiz içilmesine dikkat edilmelidir. Gündelik hayata olumlu tesirlerinin yanında uzun vadede birçok hastalığa karşı korumaktadır. Her gün Türk kahvesi içmenin yararları şöyledir:

Kahve, antioksidan kaynağı bir besin olmasından ötürü hücrelerin toksinlerden arınmasına yardımcı olur ve kanser hücrelerinin yok olmasını sağlamaktadır. 
Ölçülü ölçüde tüketilmesi durumunda kalp krizi riskini azaltmaktadır. Kalp hastalarının hekimlerine müracaattan tüketmemeleri önerilmektedir. 
Kahve, serotonin hormonu salgılamaya yardımcı olduğundan depresyona girme oranını azaltmaktadır. 
Yüksek kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. 
Kalın bağırsak kanserine yakalanma oranını düşürmektedir. 
Baş ve eklem ağrılarının geçmesine yardımcı olur.
Bedene güç vererek gün içinde daha zinde kalmayı sağlar
Kalp ve damar sıhhatini korur
Kafein, algıların açılmasına yardımcı olur. Dikkat dağınıklığına âlâ gelir. 

TÜRK KAHVESİ ZIYANLARI NELERDİR? 

Her besin ne kadar yararlı olursa olsun çok tüketilmesi bedene yarardan çok ziyan vermektedir. Tükr kahvesi de birebir biçimde gün içinde 1-2 fincandan fazla içilmesi durumunda uyku bozukluklarına neden olmaktadır. Kaliteli ve verimli gece uykusu alamayan bireylerin gün içinde daha yorgun ve bitkin hissetmelerine neden olabilir. Ayrıyeten kalp ritmini bozduğundan kalp hastalıklarına sebep olur. Bundan ötürü Türk kahvesi içerken daha dikkatli ve ölçülü tüketmeleri gerekmektedir. 

FİNCAN SADE TÜRK KAHVESİ BESİN KIYMETLERI

Karbonhidrat (g) 0.06
Protein (g) 0.42
Yağ (g) 0.52
Lif (g) 2.63
Kolesterol (mg) 0
Sodyum (mg) 0.82
Potasyum (mg) 70.2
Kalsiyum (mg) 9.22
Vitamin A (iu) 0.04
Vitamin C (mg) 0
Demir 0.69

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir