İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hardal yağının yararları nelerdir? Hardal yağı saça ve cilde nasıl uygulanır?

Hardal, sarı çiçekleri olan bir bitkidir ve Akdeniz ikliminin hakim olduğu coğrafyalarda yetiştirilmektedir. Fransızlar tarafından baharat olarak kullanılan hardal, daha sonralar Roma İmparatorluğunda da çok fazla kullanılmıştır. Yemeklere farklı bir aroma katan hardal, baharat, yağ ve sos olarak kullanılmaktadır. Yemeklere eklendiğinde kazandırdığı değişik ve hoş lezzetin yanında sıhhate da epey yararlıdır. Antik çağlardan günümüze kadar kullanılmaya devam eden hardal yağı yemeklerde kullanılmasının yanında cilt ve saça epey yarar sağlamaktadır. 

HARDALIN YARARLARI NELERDİR?

Cildin yenilenmesini, hücre tamirini sağlayan hardal yağı yaşlanma belirtileri olan kırışıklıklara âlâ gelmektedir. Saç ve saç derisini onaran hardal yağı saç dökülmesine karşı da epey tesirlidir. Ekseriyetle kozmetik dalında kullanılan hardal yağı, salata soslarına en fazla 1 ya da 2 damla olarak eklenmesi önerilir. Fazla eklenmesi durumunda salatanın tadını acılaştırdığı belirtilmektedir. Bitkisel yağlar, hem kozmetik dalında hem de sıhhat kesiminde epeyce fazla kullanılan ve acilen geri dönüşlerin sağlandığı eserlerdir. Bundan ötürü hem daha hoş hem de daha sağlıklı olabilmek için aktarlarda satılan yağ ve otlara başvurarak bu tip eserlerin kullanımı tavsiye edilmektedir. Hardal yağının insan vücuduna olan yararları şöyledir:

Baş ağrısı, gerilim, depresyon ve uykusuzluğa âlâ gelmektedir. Birkaç damla hardal yağı ile alın ve şakaklara masaj yapılması hem baş ağrısının dinmesine hem de gerilimin azalmasına yardımcı olmaktadır. 

Hardal yağı saç tabanlarına masaj yaparak uygulandığında hem baş ağrısına düzgün gelir hem de saç tabanlarının güçlenmesini sağlar. Saç derisinde oluşan kepeklenmelere karşı güzel geldiği bilinen hardal yağı, saç derisinin beslenmesini sağladığı için saç dökülmelerine en tesirli ve doğal tahliller ortasında yer almaktadır. 

Hardal yağı, güçlü vitamin ve minerallere sahip olduğundan cilt problemlerinin onarılmasını ve uygunlaşmasını sağlamaktadır. Bilhassa güneş lekelerinin geçmesinde tesirli olan hardal yağı su ile seyreltilip makyaj pamuğuyla yüze uygulanabilir. 

Teneffüs meşakkati çeken bireylerin, bilhassa astım hastalı olanların hardal yağıyla buhar banyosu yapması ye da hardal yağını göğüs bölgesine sürmeleri önerilmektedir. 

Yara, bakteri, enfeksiyon üzere cilt sorunlarının de hemencecik uygunlaşmasını sağlar. Pak bir pamuğa sürülen hardal yağı yaraya uygulandığında yaranın daha çabuk onarılmasını sağlamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken şey, hardal yağı keskin bir aromaya sahip olduğundan su ile seyreltilmesi gerekmektedir. 

Doğal nemlendiricidir. Su ile karıştırdıktan sonra el, yüz ve bedene masaj yaparak uygulanabilir. 

Hardal yağı ile yapılan masaj, ağrıların dinmesine, bedenin dinlenmesine yardımcı olarak kan deveranını hızlandırmaktadır. Böylelikle organların daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. 

Antibakteriyel, antimabtar özelliğine sahip olan hardal yağı, yaraların mikrop ve enfeksiyon kapmasını önlemektedir. 

Ağız ve diş sıhhatini da koruyan hardal yağı, diş çürümesine ve ağız bakterilerinin yok olmasını sağlamaktadır. 

HARDAL YAĞININ SAÇA YARARLARI

Saç derisinin yenilenmesini ve daha sağlıklı olmasını sağlayan hardal yağı bilhassa kepek oluşumunu engellemektedir. Saç bakım kremlerinin ya da şampuanlarının içerisine hardal yağı ekleyerek saçların daha sağlıklı ve güçlü olması sağlanabilir. Saç dökülme sorunu yaşayanlarında duştan evvel saç tabanlarına masaj yaparak hardal yağı uygulamaları önerilir. Hardal yağı saça sürüldüğünde en fazla yarım saat durmasına dikkat ederek yarım saatten sonrası saç derisine ziyan verebileceği belirtilmektedir. 

HARDAL YAĞI NASIL KULLANILIR? 

1- Diş Macunu: Hardal yağı ve zedeçalın karıştırılması sonucu elde edilen diş macunu, dişlerin çürümesini geciktirerek bakterilerin azaltmaktadır.

2- Tonik: Suyla seyreltilmiş hardal yağı pak bir pamuğa sürülüp cilt temizlendiğinde siyah nokta ve sivilcelerin temizlenmesini sağlamaktadır. Ayrıyeten gece yatmadan evvel yapılan bu uygulama hücrelerin yenilenmesini sağlayarak kırışıklıkları giderir. 

3- Saç Maskesi: Saç tabanlarına uygulanan hardal yağı şampuan ya da saç bakım kremlerinin içerisine de eklenebilir. Saç dökülmesini mani olarak saçların çoğalmasını sağlamaktadır. 

HARDAL YAĞI FİYATI NEDİR?

20 ml şişelerde satılan hardal yağının fiyatı 20-25 TL ortasında değişmektedir. 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir