İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hangi vitamin eksikliği uyku yapar?

Yetişkinlerin günde 7-9 saat uyumaları gerekmektedir. Zihinsel ve fizikî sıhhatimizi her gün yenilememiz için kıymetli olan ve ömrümüzün üçte birini kapsayan etkin bir periyottur. İnsan sıhhati için büyük ehemmiyet taşıyan uyku, birtakım hallerde çok ahenge isteğiyle günlük hayatı olumsuz etkileyebiliyor. Bu duruma yol açan sebeplerden biri de vitamin eksikliğidir. Pekala, hangi vitamin eksikliği uyku yapar? Bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz..

Vitaminler birçok yaşamsal işlevde rol oynar, eksiklik durumları bazen hastalıklara bile neden olabilir. Bu yüzden kâfi vitamin alımı kıymetlidir.

HANGİ VİTAMİN EKSİKLİĞİ UYKU YAPAR?

Daima uyku hali kansızlık sorunu yaşayan bireylerde görülür. Kansızlığın temel nedeni de demir eksikliğidir. Vakit zaman kalsiyum eksikliği de sizi uyumaya teşvik eder. Ayrıyeten, B2 ve 12 vitaminleri ile birebir kategoride bulunan B6 vitamini eksikliği durumunda insan bedeninde uyku bozuklukları baş gösterebilir. Bunun en kıymetli sebebi ise uyku için gerekli olan Seretonin üretiminin kâfi düzey de olmamasıdır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir