İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hangi vitamin eksikliği kalp çarpıntısı yapar?

Yorucu antrenmanlar, uyku bozuklukları, Gerilim, anksiyete yahut panik atak üzere güçlü duygusal reaksiyonlar, tiroid bozuklukları, kimi psikiyatrik rahatsızlıklar, ilaçların yan tesirleri, kansızlık, kahve, çay ve güç içecekleri üzere kafein içeren içecekler, alkol ve sigara kullanımı üzere etkenler kalp çarpıntısına neden olabilir. Pekala, hangi vitamin eksikliği kalp çarpıntısı yapar? Bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik.

KALP ÇARPINTISI NEDİR?

Kalp atışlarının bireyi rahatsız edecek halde hızlandığı yahut düzensizleştiği durumlar kolay olarak “kalp çarpıntısı” olarak isimlendirilir.

Kalp atım sayısı bireyden bireye değişkenlik gösterir. Kimi insanlarda bu sayı dakikada 80 civarı iken kimilerinde nabız sayısı 100 civarında olabilir.

Fizikî aktivitelerde ise bu sayı (spor yapmak, merdiven çıkmak gibi) 120 düzeyine çıkabilir. Genelde kalp atışının dakikada 140 atımın üstüne çıktığı durumlar kalp çarpıntısı olarak söz edilir.

Foto: shutterstock

HANGİ VİTAMİN EKSİKLİĞİ KALP ÇARPINTISI YAPAR?

Kalp çarpıntısının ortaya çıkmasında kalpteki elektrik akımları ve kas yapılarının kuvveti büyük değere sahiptir.

Kalp kaslarının gelişimini ve kuvvetini ise mineraller ile vitaminler belirler. Birçok beşerde ortaya çıkan B12 vitamin eksikliği kalp çarpıntısının dolaylı sebepleri ortasındadır. Kan yağlarını düzenleyen vitaminler de kalp çarpıntısının gelişmesinde epey tesirlidir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir