İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hangi vitamin eksikliği el titremesi yapar?

El titremesi çabucak herkesin hayatının bir kısmında deneyim ettiği, istemsiz ve ritmik bir kas hareketidir. Çoklukla tehlikeli bir durum değildir. Çoğunlukla heyecan, öfke ve endişe üzere ani his değişimleri, gerilim, yorgunluk, metabolik eksiklik, çok çay ve kahve tüketimine bağlı olarak görülen el titremesi hangi vitamin eksikliğinde görülür? Bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik.

EL TİTREMESİ HAKKINDA

Birçok insanın elinde hafif bir titreme vardır. El titremesi (tremor) bedenin bir kısmındaki kasların istemsiz olarak ritmik bir biçimde kasılması ve gevşemesi sonucu ortaya çıkan hareketlerdir. Günlük hayatın geriliminden nörolojik rahatsızlıklara kadar farklı sebeple ortaya çıkabilir. Çoğunlukla heyecan, öfke ve endişe üzere ani his değişimleri, gerilim, yorgunluk, metabolik eksiklik, çok çay ve kahve tüketimine bağlı olarak görülür. Kendi başına el titremesi ömrü tehdit eden bir durum değildir lakin günlük hayatınızı zorlaştırabilir.

El titremesi olağan kabul edilse de istirahat sırasında ya da toplumsal ortama çıkıldığında görülen el titremeleri farklı hastalıkların habercisi olabilir. Kan şekerindeki düşüş, el titremesine yol açan sebepler ortasında yer alır. El titremesine sebep olan bir başka durum da aırı alkol tüketimidir.

Kimi ilaçların kullanımına bağlı olarak da; Parkinson, epilepsi, polinöropati, distoni üzere hastalıklar el titremesine yol açabilir.

HANGİ VİTAMİN EKSİKLİĞİ EL TİTREMESİ YAPAR?

Bedende DNA sentezi, kırmızı kan hücresi olarak bilinen eritrosit üretimi ve hudut dokusunun yenilenmesi üzere kıymetli vazifeleri bulunan B12 vitamininin bedende eksik olması durumunda el titremesi yaygın olarak görülür.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir