İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hamilelik belirtileri nelerdir? Hamilelik belirtileri ne vakit başlar?

Hamilelik belirtileri nelerdir sorusunun birinci karşılığı elbette ki adet gecikmesi. Ama adet gecikmesi de, tek başına hamileliğin varlığını işaret eden bir belirti değil. Bu gecikme altında gerilim, hava değişimi, kullanılan ilaçlara karşı bedenin gösterdiği tepki, kilo kaybı üzere faktörler yatıyor olabilir. Hasebiyle adet gecikmesinin hamilelik belirtisi olarak değerlendirilebilmesi için başka belirtilerin de adet gecikmesine eşlik ediyor olması ve gecikmenin en az 1 hafta sürmesi gerekir.

Hamilelik belirtileri olarak da isimlendirilen bu durum, her anne adayı tarafından fark edilmeyebilir. Birtakım anne adaylarında hamilelik belirtileri birinci hafta içinde görülse de bu belirtiler, her bireyde birebir vakitte ve tıpkı halde oluşmayabilir. Hasebiyle hamileliğin birinci belirtileri, şahıstan şahsa farklılık gösterirdiği için gebelik testi yaptırılması gerekir.

Kelam konusu hormonların olağandan daha farklı bir halde salgılanması ise çeşitli ruhsal ve fizyolojik belirtilerin gözlemlenmesine sebep olur. Hamileliğin birinci haftalarından başlayarak son günlere kadar ortaya çıkan hamilelik belirtileri şunlardır:

-Adet gecikmesi
-Göğüslerin hassaslaşması
-Meme uçların hassasiyet
-Baş dönmesi ve bayılma
-Mide bulantısı ve kusma
-Halsizlik ve yorgunluk
-Aşerme
-Koku hassasiyeti
-Sırt ve bel ağrısı ile birlikte karın bölgesinde şişkinlik
-Vajinal akıntı
-Yerleşme kanaması
-Dış gebelik
-Meme uçlarının koyu bir renk alması
-Vücut sıcaklığının yükselmesi

HAMİLELİK BELİRTİLERİ NE VAKIT BAŞLAR?

Hamileliğin birinci haftalarında yumurtalıklarda ve rahimde çeşitli değişimler yaşanır. Öncelikle hamilelik devrinin birinci basamağı olan implantasyon devri başlar ve birinci belirtiler de implantasyon periyodunda ortaya çıkar.

Bu süreçte döllenen yumurta rahim duvarına yerleştiği için, implantasyon, yani tutunma kanamaları görülür. Kelam konusu kanamalar ekseriyetle lekelenme formunda olur ve 2 hafta müddetince rastgele bir devirde ortaya çıkabilir. Bu kanamaların akabinde da ruhsal belirtiler ortaya çıkar. İmplantasyon periyodunda anne adayı çok öfkeli, huzursuz, duygusal olur fakat bu durum vakitle dengelenir.

Bu bağlamda aslında hamilelik belirtileri döllenmeyle oluşan embriyonun rahme tutunmasıyla başlar. Lakin çoğunlukla adet gecikmesi yaşanıncaya kadar bayanlar, yaşadıkları şikayetlerin hamilelikten kaynaklandığını bilmezler.

HAMİLELİKTE GERILIM BEBEĞİN CİNSİYETİNİ TESIRLER Mİ?

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir