İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Grip olmamak için ne yemeli? Gripten koruyan zerzevat ve meyveler

Yaz zerzevat ve meyveleri yazın kış zerzevat ve meyveleri ise kışın tüketilmektedir. Aksi halde yararını değil bünyenize yer eden vakitle karşınıza çıkacak çeşitli sıkıntılar ile müsabakanız mümkün. Pekala koronavirüs günlerini şimdi atlatamamışken yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayan grip periyotlarında ne yemeliyiz? İşte gripten koruyan zerzevat ve meyveler…

GRİP OLMAMAK İÇİN NE YEMELİYİZ?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için brokoli, lahana, kereviz, karnabahar, konut turşusu, turp, soğan ve sarımsak yenmeli. Meskende kurulan turşunun suyu hastalıklardan sizleri korur. Yaz zerzevatları kışın tüketilmez. Lahana, karnabahar, brokoli, kereviz turp üzere zerzevatları rahatça bol bol yiyebilirsiniz. Lahanadan etli sarma, çorba yapabilirsiniz. 

KIŞIN DOMATESİN MESKENLERDE YERİ YOK

Mevsimde tüketilmeyen besinler gem kıymetli hem de kalitesiz olmakla bir arada sofralara geldiğinde hiçbir besin pahası ve vitamini olmuyor. Ayrıyeten ziyadesiyle da kıymetli. Ocak aylarında domates ve patlıcanın ne kadar kıymetli olduğunu göreceksiniz. Emin olun ki bunları yemenin sizin için hiç bir yararı yok. Şimdiden yiyeceklerinizi ya kurutacak yada yazdan ilaçlanmamış olarak alarak pastorize edeceksiniz. Bu prosedür asırlardır devam eden klâsik bir tekniğidir.

GÜNDE EN AZ 2 LİTRE SU İÇİN

Su ,içmek bedenin detoksudur. Bu nedenle günde en az 2 litre su içmeyi unutmamalıyız ve su içmeye ziyadesiyle ihtimam göstermeliyiz.

Hangi mevsimde olursak olalım güne kahvaltı ile başlamalıyız.

Her gün 5 yahut 6 porsiyon meyve, zerzevat tüketilmelidir. Mevsim zerzevat ve meyvelerini tüketmek vitamin ve mineral açısından çok daha yararlıdır.

Peynir, yumurta üzere proteinli eserlerin uygun şartlarda saklanmasına ve kesinlikle uygun kaidelerde tüketilmesi ve saklanması çok mühimdir. Salgınlara karşı savunma sistemini harekete geçiren antikorların çalışması için her gün protein tüketilmelidir.

EN SAĞLIKLI MEYVE ZEYTİNDİR

En sağlıklı meyve ilaçsız olan zeytindir.Üzerinde pestisit ve mantar ilacı olan zerzevat ve meyveleri muhakkak tüketmeyin.

GRİPTEN KORUYAN BESİNLER

Grip bağışıklık sisteminin çökmesidir. Bu nedenle Soğan, karnabahar, soğuk sıkım zeytinyağı, karnı bahar, kelle paça, işkembe çorbası, bol bol köy tereyağı, sizi hastalıklardan büsbütün korur. Mesken sirkesi ise bağırsak floranızı düzenleyerek bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıyeten konut turşusu bağırsakta bulunun bağışıklık sistemini güçlendiren bakterileri çoğaltır bunun için en sağlıklısı mesken turşusudur.
 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir