İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Göz Kuruluğu Nedir, Neden Olur, Belirtileri ve Tanısı

Göz kuruluğu, gözün üstünde yer alan tabaka da gerekli seviye de gözyaşı salgılanmaması durumunda kuruluk meydana gelmekte olup gözde yanma, batma ve yabancı cisim var hissine sebebiyet verir. Bir çok kişi de göz kuruluğu meydana gelmekte olup herkes de farklı farklı bulgular göstermektedir. Sürekli olarak bu rahatsızlığın devam etmesi ve tedavi edilmemesi durumunda kalıcı hasarlara yol açabilir. Sizler için ayrıntılı olarak göz kuruluğu dosyasını ele aldık.

Gözlerde Kuruluk Neden Olur?

Gözlerde kuruluk mevsimsel değişikliklere bağlı olarak sıcak, aşırı soğuk ve rüzgar çarpması, klimadan dolayı kuru hava, sürekli olarak bilgisayar ekranı ve televizyona bakılması, uzun süreli lens kullanımı, sigara ve kötü hava göz kuruluğuna neden olan faktörlerin başında yer alıyor. Göz kuruluğu her yaşta görülebileceği gibi ilerideki yaşlarda daha fazla karşımıza çıkmaktadır. Özellikle yaşa bağlı olarak kullanılan kalp, romatizma, diyabet ve bazı hastalıklara karşı kullanılan ilaçlar için göz kuruluğuna neden olmaktadır. Ayrıca A vitamini eksikliği de buna yol açabilir.

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Göz kuruluğu tedavi edilmediği taktirde ilerleyen dönemlerde gözlerde ciddi kalıcı rahatsızlıklara yol açabilir aşağıdaki belirtiler var ise göz kuruluğunuz olabilir,
Gözlerde yanma, batma ve yabancı madde bulunma hissi
Gözlerde kaşınma hissiyatı oluşması
Okuma, bilgisayar ve televizyon karşısında gözlerin çabuk yorulması
Kontakt lens gözlerin kabul etmemesi
Rüzgar, duman ve sıcak havalarda gözlerde hassasiyet oluşması

Göz Kuruluğu Tanısı Nasıl Konulur?

Göz kuruluğu belirtilerinden şüphelenen kişiler kesinlikle göz muayenesi olması gerekmekte olup bir dizi tetkik yapılara tanı konulur. Tanı yöntemleri olarak “fluorescein gözyaşı testi” ve “lissameine green streep gözyaşı şeritleri” ile gözyaşı miktarı ölçülerek tanıda büyük yardımcı olmaktadır. Tam emin olmak için de gözde herhangi bir iltihap olunmadığından emin olunması gerekmektedir. Ayrıca ileri ve gerek görülen durumlarda ise kornea topografisi ile tam teşhis elde edilebilir.

Göz Kuruluğu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz kuruluğu tedavisi öncesi ilk olarak detaylı muayene yapılıp tanı konulması gerekmektedir. Buna bağlı olarak çok ileri derece de olmayan tanılarda suni gözyaşı damlaları ve jel kullanımı önerilmektedir. Suni gözyaşı uygulaması da etki etmediği durumlarda ise lazer yöntemi ile gözyaşı boşalma kanallarına tıkaç uygulanarak tedavi edilebilir. Çok azda olsa buharlaşmadan kaynaklı gözyaşı azalmalarından koruyucu gözlük tedavi uygulanabilir.

Göz Kuruluğuna Karşı Alınacak Basit Önlemler

Göz kırpmak göz kuruluğuna karşı en basit önlemdir. Doğrusu 3 saniye de bir göz kırpmak ve buna gözleri alıştırmak göz sağlığı için en önemlisidir.
Gözler ile oynanamamalı ve ovuşturulmamalı
Gözyaşlarını buharlaşması önlemek için kuru yerine nemli alanlar tercih edilmeli, saç kurutma ve klima gibi durumlarda direk göze temastan kaçınılmalıdır.
Bilgisayar, televizyon ve cep telefonu gibi uzun süre bakılan ekranlarda 5 ile 10 dakika aralıklar dinlendirmeler yapılmalı

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir